Levica bo danes zoper največjo opozicijsko stranko SDS in njenega predsednika Janeza Janšo vložila kazensko ovadbo. Razlog je kampanja za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, v kateri SDS uporablja reproducirano fotografijo umetniškega dela Maje Smrekar. "To, kar počne SDS, ni nič drugega, kar je počela tudi nacistična stranka v 30. letih," je bila ob napovedi ovadbe ostra koordinatorica Levice Asta Vrečko. Kako na kazensko ovadbo in očitke odgovarjajo v SDS?
Levica je zaradi kampanje, v kateri SDS zbira podpise za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, napovedala kazensko ovadbo zoper največjo opozicijsko stranko in njenega predsednika Janeza Janšo.
V kampanji namreč SDS uporablja tudi plakate, na katerih je reproducirana fotografija umetniškega dela Maje Smrekar Hibridna družina. Maja Smrekar je večkrat nagrajena slovenska intermedijska umetnica in prejemnica nagrade Prešernovega sklada. Leta 2017 je prejela tudi zlato niko. Gre za digitalnega oskarja na največjem in najstarejšem festivalu za umetnost, tehnologijo in družbo Ars Electronica.
Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko je pojasnila, da bodo kazensko ovadbo vložili po prvem odstavku 151. člena kazenskega zakonika.
“Februarja in marca so na nedovoljen način in s pomočjo sredstev reproduciranja uporabili ter ukradli delo Maje Smrekar, ne da bi imeli kakršnakoli dovoljenja za materialne in moralne avtorske pravice. To so storili, da bi sprožili močen, čustven odziv pri volilcih, zmanipulirali njeno podobo in umetniško delo. Gre za zavajanje in manipulacijo ljudi,” je dejala Vrečko. “To je povsem nedostojno, manipulativno in seveda si tudi po Kazenskem zakoniku zasluži kazensko ovadbo,” je poudarila.

Pojasnila je, da gre pri zakonu o dodatku k pokojnini zgolj za nadgradnjo veljavnega zakona, saj so le opredelili merila in kriterije, na podlagi katerih bi umetniki za dodatke zaprosili.
Kampanjo SDS je opisala kot politično instrumentalizacijo umetnosti, da bi največja opozicijska stranka obračunala z Levico in aktualno vlado. Dejala je, da to “sicer ni nič novega”, in dodala, da je stranka SDS tokrat “presegla samo sebe”. “Gre za skrajno desno stranko, ki v vsaki svoji reprizi zaostruje svoja politična stališča in gre do resnične skrajnosti, kar se vidi tudi v njeni kampanji za zbiranje podpisov proti zakonu o dodatkih k pokojnini.”
Vrečko je ob napovedi kazenske ovadbe dejala, da SDS deluje proti umetnosti in kulturi, ker ju sama ne razume. To po njenih besedah v stranki vzbuja občutek ogroženosti, ogroženost pa sproža sovraštvo. “In tokrat je sovraštvo uperjeno proti Maji Smrekar. To ni nič drugega kot linč te osebe, njenega umetniškega dela.”
Konec februarja je 44 kulturnih ustanov z javnim pismom izrazilo oster protest proti zlorabi dobrega imena slovenskih umetnikov in umetnic, njihovih praks, uspehov in del, ki se pojavlja v referendumski kampanji.
“Stranka SDS sistematično blati uspešne ustvarjalce in ustvarjalke in neposredno zlorablja delo in ime umetnic Maje Smrekar in Simone Semenič, oboje z namenom mobiliziranja javnega mnenja v referendumski kampanji,” so takrat poudarili podpisniki. Opozorili so, da se umetniška dela v manipulativnem kontekstu politične kampanje uporabljajo derogatorno, kar je po njihovem mnenju popolnoma nedopustno.
“To, kar počne SDS, ni nič drugega, kar je počela tudi nacistična stranka v 30. letih”
Vrečko meni, da je SDS sprožila gnev in usmerila ljudi, da se zgražajo nad delom umetnice, ki ga ne razumejo. Po njenih besedah ni potrebe, da se vsi spoznajo na umetnost ali pa da jo imajo radi. Nekaj drugega pa je, če je umetnost zlorabljena, je dejala.
“To, kar počne SDS, ni nič drugega, kar je počela tudi nacistična stranka v 30. letih,” je bila ostra. “Spomnite se razstave izrojene umetnosti. Takrat je nacistična Nemčija sprožila boj proti vsemu, česar ni razumela. Dela modernistov je začela strankarsko javno zasmehovati in zaničevati, temu je sledila razstava umetno degenerirane umetnosti,” je dejala koordinatorica Levice in pokazala, kakšni so bili takrat naslovi v razstavnih katalogih. Več v videu spodaj.
Andrej Hoivik: “Prvič in zadnjič se strinjam z Miho Kordišem”
Kazenska ovadba, ki jo je zoper SDS napovedala Levica, ni povezana z avtorskimi pravicami umetnice in podobami njenih del, ki jih SDS uporablja pri nagovarjanju k podpori referendumu, pa menijo v SDS. Razlog je ta, da koalicija doslej ni naredila ničesar dobrega za upokojence, so prepričani.
Poslanec SDS Andrej Hoivik je kot odziv na kazensko ovadbo na novinarski konferenci predvajal posnetek nekdanjega člana Levice Mihe Kordiša, ki je bil gost oddaje na Pop TV. Kordiš je kritiziral delo vlade in dejal, da se je v času aktualne vlade revščina poglobila, čakalne dobe podaljšale, dobički najbogatejših in najemnine pa dvignile. Hoivik je ob tem dejal, da je to razlog, da je Levica vložila kazensko ovadbo zoper SDS.
“Prvič in zadnjič se strinjam z Miho Kordišem, ker je navajal dejstva in kritiziral vlado, ki v slabih treh letih ni naredila nič dobrega za državljane, še manj pa za upokojence,” je dejal Hoivik.
Hoivik je dejal, da kazenska ovadba nima nobene zveze z avtorskimi pravicami umetnice Maje Smrekar. “Ker ne gre za reprodukcijo umetniškega dela, ampak zgolj obdelavo fotografije, ki je bila prvič javnosti predstavljena pred sedmimi leti tako na nacionalni televiziji, v komercialnih medijih, na spletu, ne nazadnje jo je ministrstvo za kulturo pred kratkim oglaševalo za dogodek v Moderni galeriji.” Zato so po njegovih besedah v SDS prepričani, da niso kršili avtorskega dela.
Dodal je, da so v preteklosti tudi druge stranke uporabljale plakate v takšne in drugačne namene, pa sodišča niso razsojala v prid tožeče stranke.
Smrekar je za TV Slovenija povedala, da o uporabi fotografije ni bila obveščena. Preko odvetniške pisarne je stranki SDS vročila opomin pred tožbo, z zahtevkom za umik vseh fotografij in uničenje plakatov ter zahtevek za plačilo odškodnine.
Hoivik je sicer zavrnil očitke, da gre pri zbiranju podpisov za razpis zakonodajnega referenduma za boj proti umetnosti, ki jim ga očitajo v Levici, gre pa za boj proti vladni koalicije, je pritrdil. Zakon o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju umetnosti je namreč “višek arogance vladne koalicije, ki je uzakonila ta zakon”, menijo v SDS. Na referendumu pa bi tako odločali o tem, ali je “pošteno, da se uzakoni nekaj, kar prinaša privilegije v višini 18.000 evrov letnega dodatka iz državnega proračuna, ki ga z davki plačujemo vsi državljani in državljanke”, je dejal Hoivik.
Po njegovih navedbah podatki, ki jih imajo v stranki, nima pa jih ministrstvo za kulturo, kažejo, da bi po omenjenem zakonu bilo do takšnega dodatka upravičenih med 100 in 200 posameznikov. “Zelo enostavno lahko vsak izračuna, koliko to znese na letni ravni. Mi predvidevamo, da bi ta strošek referenduma pokrili v dveh letih, če bi bil ta zakon uveljavljen,” je ocenil Hoivik.
Ob tem se je zahvalil vsem prostovoljcem, ki pomagajo v kampanji, in povedal, da se bližajo 40.000 zbranim podpisom.
Vrečko bo raziskala, ali ima SDS avtorske pravice za nove obcestne plakate
Asta Vrečko se je odzvala tudi na novo plakatno akcijo stranke SDS. Na njenih novih obcestnih plakatih z napisom Lažejo vam so upodobljeni predsednik vlade Robert Golob, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko ter podpredsednica državnega zbora in poslanka Levice Nataša Sukič.
Vrečko je dejala, da bo raziskala, kje je stranka fotografije omenjenih dobila in ali ima zanje avtorske pravice.

Po njeni oceni se v SDS počutijo ogrožene, zato “počnejo cel kup stvari proti koaliciji” in so “celo šli v kar velike stroške” s plakatnimi akcijami.
Te je v današnjem odzivu izpostavil tudi poslanec Svobode Lenart Žavbi, ki največji opozicijski stranki svetuje, da “stroške, ki jih, sem prepričan, po tržni logiki dajejo v plakate, dajo za poravnavo sodnih stroškov njihovega predsednika”. “Bi imeli veliko manj težav v življenju,” je pristavil.
Poslanec SD Predrag Baković pa je spomnil, da je tudi SD v preteklosti že bila tarča tovrstnih plakatih akcij. O tem, kako razumejo, da tokrat na plakatih ni nikogar iz njihove stranke, pa je dejal, da “nekateri ugibajo tako, nekateri drugače”. “Morda pa lahko prosimo poslance SDS, da dajo tudi nas na plakate, da bo volk sit in koza cela,” je hudomušno pripomnil.
Sicer pa sta obe koalicijski partnerici izrazili podporo Levici pri njihovem postopanju. Glede udeležbe v predreferendumski kampanji, ki se obeta, je Žavbi dejal, da se Svoboda resneje kot s kakšnim stališčem najverjetneje ne bo vključila. V SD pa se bodo o tem v stranki še pogovoril, je dejal Bakovič.
Poslanec SDS Andrej Hoivik je dejal, da so razlog za plakate “manipulacije in laži” glede usklajevanja pokojnin v preteklosti.
“Vse te dame in gospod so v zadnjem mesecu krojile spor med upokojenci in politiko, ker so lagali javnosti, predvsem pa 640.000 upokojencem, kako so se usklajevale pokojnine pred časom, ko njih večinoma sploh ni bilo na političnem prizorišču,” je prepričan Hoivik. “Je pa teh akterjev mnogo, bi lahko rekel, da niso šli na plakat,” pa je odgovoril na novinarsko vprašanje, zakaj na plakatih ni nikogar iz vrst tretje koalicijske stranke SD.