Lindav ni odgovarjal na vprašanja Golobovega odvetnika, na KPK pričal tudi Ribič

Slovenija 04. Dec 202418:59 21 komentarjev

Odvetnik predsednika vlade Stojan Zdolšek je po zaključku zaslišanj pred komisijo za preprečevanje korupcije izrazil zadovoljstvo, ker da so številne priče potrdile navedbe predsednika vlade Roberta Goloba, da se ni vmešaval v delo policije. Katere priče so bile to, ni navedel, po informacijah N1 pa KPK danes ni opravila razgovora zgolj s premierjem Golobom, nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je predsednika vlade prijavila KPK, bivšim prvim možem policije Boštjanom Lindavom ter Tino Heferle in Brankom Lobnikarjem, ki sta bila državna sekretarja v času mandata Tatjane Bobnar. Koga je komisija še povabila na razgovor?

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je po več zapletih in preložitvah vendarle zaslišala predsednika vlade Roberta Goloba, ki ga je na KPK in tožilstvo zaradi domnevnih nedopustnih političnih pritiskov na delo policije prijavila bivša notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Golob je po zaslišanju dejal, da je vse očitke zavrnil, Bobnar pa vztraja pri svojih besedah o nedopustnem vmešavanju premierja v delo policije. Tako pri zaslišanju Goloba kot pri razgovorih s pričami je bil navzoč premierjev pooblaščenec Stojan Zdolšek. “Zelo sem zadovoljen s tem, kako se je postopek odvijal. Številne priče, ki so bile zaslišane, so pritrdile izpovedbi predsednika vlade,” je navedel Zdolšek.

V javnost so sicer prišle informacije, da so bili danes kot priče pred KPK povabljeni Tatjana Bobnar, nekdanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle in bivši državni sekretar na tem ministrstvu Branko Lobnikar. Ker ni mogoče pričakovati, da bi izpovedbo predsednika vlade potrdila Bobnar in Lindav, se postavlja vprašanje, zakaj je Zdolšek pri pričah, z navedbami katerih je zadovoljen, uporabil množino.

Na zaslišanju pred KPK tudi prvi mož Darsa Andrej Ribič

Kot nam je dejalo več sogovornikov, sta se današnjega razgovora na KPK udeležila tudi nekdanji generalni sekretar na notranjem ministrstvu Gregor Novak in prvi mož Darsa Andrej Ribič, ki je bil med ustanovitelji Golobove stranke Gibanje Svoboda, pred parlamentarnimi volitvami leta 2022 pa je vodil strankin volilni štab.

Presenetljivo je predvsem povabilo Ribiču, saj ni bil zaposlen na notranjem ministrstvu niti se njegovo ime v zgodbi o pritiskih na delo policije doslej ni javno pojavilo. Spomnimo sicer, da je Bobnar Ribiča omenila na pričanju pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo policije in drugih državnih organov.

Andrej Ribič Elektro Ljubljana
Andrej Ribič (Foto: Borut Živulovič/BOBO)

Kot smo poročali, je dejala, da ji je Ribič kmalu po volitvah razkril, da je njenemu imenovanju na ministrsko mesto močno nasprotovala  Vesna Vuković, ki je kasneje postala predstavnica za stike z javnostmi Gibanja Svoboda. Ribiča smo vprašali, zakaj je bil povabljen pred KPK, o čem so ga spraševali in kaj je povedal, vendar na naša vprašanja ni želel odgovoriti.

Zdolšek: Lindav ni hotel odgovarjati na moja vprašanja

Zdolšek je po zaslišanjih dejal, da je v današnjem postopku pred KPK prišlo do velike procesne kršitve, več pa o tem ni hotel povedati. Je pa izpostavil, da nobena od prič ni predložila novih dokazov in da je sam članom komisije izročil listino, ki zadeva zgolj postopek in se ne nanaša na “dejansko stanje”.

Boštjan Lindav in Tatjana Bobnar (Foto: Bobo)

Poudaril je še, da je umaknil eno od prič, ki sta jo s premierjem izbrala v preteklosti, predlagal pa zaslišanje še dodatne priče. Zdolšek je tudi povedal, da so vse priče na današnjih razgovorih pred KPK odgovarjale na njegova vprašanja, razen Lindava, ki je to zavrnil.

Lindavov pooblaščenec: Zdolšek ne bi smel sodelovati pri teh razgovorih

Lindav nam tega, zakaj ni želel odgovarjati na vprašanja Zdolška, ni hotel razkriti. Kot je dejal, so člani KPK poudarili, da je razgovor tajen in se torej ne želi znajti še v kakšnem postopku. Njegov pooblaščenec Gregor Verbajs pa je za N1 povedal, da Lindav ne deluje v javnem sektorju in da torej po drugem odstavku 15. a člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije sploh ne bi bil dolžan pričati. A se je za to vendarle odločil, in sicer po četrtem odstavku omenjenega člena, ki določa, da lahko komisija opravi razgovor tudi z drugimi osebami, če v to privolijo.

Ob tem pa je Verbajs poudaril, da postopek pred KPK po njegovem mnenju in mnenju Lindava ni bil pravilno voden. Izpostavil je, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije izrecno določa, da razgovor poteka posamično brez navzočnosti drugih vabljenih oseb. Torej Golobov odvetnik Zdolšek po navedbah Lindavovega pooblaščenca pri razgovorih KPK z drugimi vabljenimi osebami ne bi smel biti navzoč in jim ne bi smel zastavljati vprašanj.

Pri tem je Verbajs še opozoril, da omenjeni zakon tudi določa, da vprašanja vabljeni osebi zastavljajo predsedujoči in člani komisije, z dovoljenjem predsedujočega pa tudi uslužbenci komisije, ki so prisotni na seji. Da Zdolšek ne bi smel biti navzoč pri pogovorih KPK z drugimi osebami, je po navedbah Verbajsa pomembno tudi zaradi predkazenskega postopka proti predsedniku vlade, ki še vedno poteka.

KPK: Postopek bomo zaključili v najkrajšem možnem času

Golob je ob prihodu na današnje zaslišanje ocenil, da je postopek pred KPK farsa, in dodal, da se mora zagovarjati, ker se je zavzemal za depolitizacijo policije. Z njegovimi navedbami se je strinjal tudi Zdolšek. “Preganjamo človeka, ki se je zavzemal za depolitizacijo policije, za katero vsi vemo, kaj je počela v času režima Janeza Janše. Na drugi strani pa vidimo, kako Janša pred celjskim sodiščem organizira proteste in izvaja popolnoma nesprejemljive pritiske na sodstvo. To bi moral biti problem, ne pa to, kaj je predsednik vlade povedal Tatjani Bobnar,” je dejal.

Bobnar in Lindav pa sta izrazila pričakovanje, da bo KPK kot neodvisni organ svojo nalogo opravila korektno, pošteno in zakonito. S KPK so po zaključku zaslišanj sporočili, da bodo postopek nadaljevali v skladu z običajno prakso in ga zaključili v najkrajšem možnem času. “To pomeni, da bomo preučili na zaslišanjih pridobljene informacije in se na podlagi tega odločili, ali morda potrebujemo še dodatne informacije ali pa je vsebina ustrezna za sprejetje odločitve. Kdaj to bo, ne moremo napovedati,” so še navedli na KPK.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje