V Mestni občini Ljubljana je že po prvem krogu županskih volitev znova slavil Zoran Janković. Dolgoletni župan prestolnico vodi že od leta 2006. Bo pa Jankovićeva lista izgubila večino v mestnem svetu, kjer bo morala oblikovati koalicijo. Druga najmočnejša svetniška skupina bo Gibanje Svoboda. Do zaključka redakcije so veljali rezultati, ki so objavljeni spodaj.
Najnovejše
Seznam izvoljenih svetnikov v mestni svet Mestne občine Ljubljana
Lista Zorana Jankovića (18 mandatov)
Zoran Janković
Tjaša Ficko
Janez Koželj
Jelka Žekar
Aleš Čerin
Marta Bon
Dejan Crnek
Marija Dunja Piškur Kosmač
Marjan Sedmak
Julka (Julijana) Žibert
Rok Žnidaršič
Stanka (Stanislava Marija) Ferenčak Marin
Iztok Kordiš
Francka (Frančiška) Trobec
Tone (Anton) Podobnik
Mojca Lozej
Boštjan Koritnik
Nada Verbič
Gibanje Svoboda (8 mandatov)
Samo Logar
Vesna Ugrinovski
Kostja Židan
Dunja Labović Begović
Marko Maver
Ksenija Pišljar
Ludvik Bagari
Katja Damij
SDS (6 mandatov)
Igor Horvat
Maruša Babnik
Anton Grošelj
Ksenija Sever
Matjaž Vede
Darinka Kovačič
Levica (4 mandate)
Urška Honzak
Arne Jakob Zakrajšek
Petra Blajhribar Kubo
Ištvan Išt Huzjan
NSi (dva mandata)
Mojca Sojar
Jožef Horvat
SD (dva mandata)
Marko Koprivc
Ganimet Shala
Glas za otroke in družine (en mandat)
Aleš Primc
Lista za šport in zdravje (en mandat)
Gašper Kromar
Piratska stranka Slovenije (en mandat)
Jasmin Feratović
SLS (en mandat)
Tina Bregant
Vesna - zelena stranka (en mandat)
Jasminka Dedić
Sukić razočarana nad številom mandatov v mestnem svetu
Kandidatka Levice za ljubljansko županjo Nataša Sukič je razočarana nad štirimi sedeži v mestnem svetu. "To je pod mojimi pričakovanji, ki sem jih morda preveč vezala na javnomnenjske ankete," je dejala Sukičeva. V preteklem mandatu je imela sicer Levica v 45-članskem mestnem svetu tri svetnike.
Tretje mesto je zasedel Aleš Primc iz stranke Glas za otroke in družine, zanj je glasovalo 6,96 odstotka volivcev. "3. mesto na županskih volitvah sprejemam z veliko odgovornostjo. Kot mestni svetnik bom delal za realizacijo programa. Bom glas otrok, družin, delavcev, starejših, invalidov, oseb s posebnimi potrebami, nerojenih otrok ter mater in očetov v stiski," je v odzivu na Twitterju zapisal Primc.
Volivcem se je za glasove zahvalila tudi zdravnica Tina Bregant, ki je s 5,8 odstotka glasov zasedla peto mesto. V odzivu za STA je zapisala, da sta kampanja in glasovanje potrdili, da si moramo vsi skupaj prizadevati za bolj zdravo Ljubljano. "Še naprej bom svoj glas posojala tistim, ki niso dovolj slišani v javnosti," je zapisala. Stranka SLS je v mestnem svetu osvojila en mandat. "V primeru izvolitve v mestni svet obljubljam, da si bom prizadevala za ureditev zdravstvene problematike," je obljubila Bregantova.
Rezultati volitev
V Ljubljani je preštetih 99,77 odstotka glasov. Aktualni župan Zoran Janković je prejel 61,84 odstotka glasov, Nataša Sukič 9,63 odstotka in Aleš Primc 6,91 odstotka.
V primeru, da bo Janković končal svoj nov mandat na čelu prestolnice, bo vodil Ljubljano skupaj že dve desetletji.
V 45-članskem mestnem svetu je Lista Zorana Jankovića prejela 18 mandatov. Sledita ji Gibanje Svoboda z osmimi mandati, SDS s šestimi mandati, Levica s štirimi mandati in NSi ter SD z dvema mandatoma. Glas za otroke in družine, Lista šport za zdravje, Piratska stranka SLS in Vesna so prejeli po en mandat.
V Ljubljani preštetih 93-dostotkov glasov
Ali bo Koželj ostal podžupan?
Janković je že kmalu po zaprtju volišč dejal, da bo v mestnem svetu sklenil koalicijo, najverjetneje z Gibanjem Svoboda in SD. "Zame je nepomembno ali imamo 20 ali 23 svetnikov, kajti kot sem že povedal, sva bila že prej z Robertom Golobom dogovorjena za sodelovanje. Jaz bi to sodelovanje spoštoval tudi, če bi imel absolutno večino," je dejal. Podžupan Aleš Čerin bo po njegovih besedah prihodnji teden začel koalicijska pogajanja z Gibanjem Svoboda in SD.
Na novinarska vprašanja o tem, ali drži, da se iz njegove ekipe poslavlja podžupan Janez Koželj, pa ni želel odgovarjati. "Ne bom o tem govoril, bom počakal, da bodo volitve zaključene. Imam najboljšo ekipo, profesor je sreča tega mesta," je dejal za glavnega mestnega urbanista. Vir: STA
Jankoviću še šesta zmaga v prvem krogu
Po 81 odstotkov preštetih glasovih je v Ljubljani že jasno, da bo dolgoletni župan Zoran Janković tudi tokrat slavil že po prvem krogu. Volilo ga je 62 odstotkov občanov. Na drugem mestu je Nataša Sukič iz Levice z 9,49 odstotka glasov, tretji pa je Aleš Primc s 6,9 odstotka glasov.
Janković je do zdaj na vseh petih lokalnih volitvah (2012 so bile nadomestne županske volitve, potem ko Jankoviću kot relativnemu zmagovalcu državnozborskih volitev ni uspelo sestaviti vlade) zmago slavil že po prvem krogu. Najvišjo podporo je dobil na volitvah pred 12 leti, ko je njegovo ime obkrožilo 64,79 odstotka volilcev, najmanj pa leta 2014, ko je prejel 57,5 odstotka glasov. Na zadnjih volitvah pred štirimi leti je bil njegov najbližji zasledovalec aktualni poslanec SDS Anže Logar, ki je pred slabim tednom izgubil drugi krog predsedniških volitev proti Nataši Pirc Musar. Logar je leta 2018 na ljubljanskih županskih volitvah prepričal 29,5 odstotka volilcev.
Županovi listi se obeta 19 svetnikov, kar pomeni, da bo moral Janković oblikovati koalicijo. Z osmimi mandati sledi Gibanje Svoboda, s šestimi SDS in s štirimi Levica. Dva mandata naj bi ohranila NSi, po en mandat pa se po polovici preštetih glasov obeta Glasu za otroke in družine, Listi šport in zdravje, Piratski stranki Slovenije, SLS, SD in Vesni - zeleni stranki.
Dolgoletni župan je v preteklem mandatu v 45-članskem mestnem svetu s 24 svetniki Liste Zorana Jankovića užival udobno večino, kar pa se bo v novem mandatu očitno spremenilo.
Slavje Jankovića
Jankovićevi privrženci so se okrog 23. ure odpravili v bližnjo restavracijo na Dvornem trgu.
V Ljubljani prešteta polovica glasov: Jankoviću se obeta prepričljiva zmaga.
— N1 Slovenija (@n1slovenija) November 20, 2022
Več: https://t.co/LxH0cmqWhL #volitve #lokalnevolitve pic.twitter.com/28RWcXc7S7
V mestnem svetu Janković očitno ne bo imel večine
Janković ljubljansko občino vodi že od leta 2006, tudi tokrat pa se mu po preštetih dveh tretjinah glasov obeta zanesljiva zmaga. Po dozdajšnjih podatkih bo znova presegel 60-odstotno podporo. Bolj zanimiva pa je sestava mestnega sveta, kjer kaže, da bo županova lista izgubila večino.
Kot kažejo delni izidi, bo imela županova lista tokrat 19 svetnikov, kar pomeni, da bo moral Janković oblikovati koalicijo. Z osmimi mandati sledi Gibanje Svoboda, s šestimi SDS in s štirimi Levica. Dva mandata naj bi ohranila NSi, po en mandat pa se po polovici preštetih glasov obeta Glasu za otroke in družine, Listi šport in zdravje, Piratski stranki Slovenije, SLS, SD in Vesni - zeleni stranki.
Janković je po zaprtju volišč dejal, da pričakuje večino njegove liste v mestnem svetu. "Ne glede na rezultat pa bomo delali sporazum o sodelovanju tako z Gibanjem Svoboda kot SD," je napovedal.
Dolgoletni župan je v preteklem mandatu v 45-članskem mestnem svetu s 24 svetniki Liste Zorana Jankovića užival udobno večino, kar pa se bo v novem mandatu očitno spremenilo.
Po slabi polovici preštetih glasov: Jankoviću se obeta zanesljiva zmaga
V prestolnici so do 22.35 prešteli nekaj manj kot polovico glasov. Jankoviću še naprej kaže na zanesljivo zmago. Trenutno ima 63-odstotno podporo občanov, sledi pa Sukič z 9,37 odstotka. Na tretjem mestu je Primc s 6,83 odstotka.
V mestnem svetu se Listi Zorana Jankovića obeta 19 mandatov, Gibanju Svobodi 8 mandatov, SDS 6 mandatov, Levici 4 mandati, NSi 2 mandata. Glas za otroke in družine, Lista za šport za zdravje, Piratska, SLS, SD in Vesna ima za zdaj vsak po en mandat.
69-letni Janković je na čelu glavnega mesta že 16 let. Nazadnje je pred štirimi leti najbližjega zasledovalca Anžeta Logarja premagal z dobrimi 60 odstotki glasov.
Sukič: Razočarana sem nad Žižkovo podporo Jankoviću
Po preštetih okrog 30 odstotkih glasov prepričljivo vodi Zoran Janković, kar kandidatke Levice Nataše Sukič ni presenetljivo, saj da je to skladno z napovedmi.
Sedaj optimistično čaka na rezultate o izvoljenih mestnih svetnikih, ki so trenutno za stranko pomembnejši. Dejala je, da se morajo za bolj demokratično Ljubljano, ker se župan očitno ne bo, namreč spremeniti prav razmerja v mestnem svetu. "Upamo, da bodo koalicijski partnerji tisti, ki bodo imeli več posluha za predloge opozicije – za dobro Ljubljane," je še povedala.
Prav tako se je zahvalila vsem volilcem za podporo programa, ciljev in zavez stranke Levice. Sukič je sicer razočarana, da je znani filozof Slavoj Žižek podprl Jankovića. "Težko komentiram, a osebno sem razočarana," je Nataša Sukič komentirala to, da je Žižek, po političnem nazoru sicer blizu Levici, za župana podprl Jankovića. Žižek je bil pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami sicer na kongresu Levice in imel tam tudi govor.
Po preštetih 21 odstotkih glasov se Jankoviću obeta zanesljiva zmaga
V Ljubljani so do 21.45 prešteli 21,7 odstotka glasov. Zdajšnjemu županu Zoranu Jankoviću se obeta zanesljiva zmaga. Zanj je glasovalo 63,2 odstotka občanov. Sledi Nataša Sukič iz Levice z 8,15 odstotka glasov, Aleš Primc pa jih je zbral 7,39 odstotka.
Po 14 odstotkih preštetih glasov zanesljivo vodi Janković
V Ljubljani je bilo ob 21.30 preštetih 14 odstotkov glasov. Za zdaj z 62,31 odstotka podpore vodi zdajšnji župan Zoran Janković. Sledi mu poslanka Levice Nataša Sukič z osmimi odstotki, Aleš Primc pa je za zdaj zbral 7,6 odstotka glasov.
Šarić: V čast in veselje mi je, da sodelujem pri razvoju Ljubljane
Danilu Šariću, ki že tretjič kandidira na Listi Zorana Jankovića za mestnega svetnika, je v čast in veselje, da lahko sodeluje pri razvoju Ljubljane. Več si lahko pogledate v spodnjem videu:
Prvi rezultati šele po 21. uri
V Ljubljani je bilo do 20.35 preštetih le 0,23 odstotka glasov. Prvi rezultati naj bi bili znani šele po 21. uri. Za zdaj je preštetih nekaj več kot sto glasovnic.
Podžupan Čerin: SDS se je s svojimi kandidati izpela na državnem nivoju
Podžupan Mestne občine Ljubljana Aleš Čerin je za N1 povedal, da se je večina v mestnem svetu izkazala kot ključna takrat, ko je bila na drugi strani močna "desna stran", denimo pri zapiranju mestnega središča. Tokrat takšne težave ne vidi, saj si obeta konstruktivno sodelovanje in pogajanje z drugimi strankami. Ocenil je še, da SDS v mestnem svetu ne bo dobila niti desetih sedežev in da so se v SDS s svojimi kandidati "izpeli na državnem nivoju". Protikandidatov Jankoviću zato iz te stranke v resnici ni.
Janković: Ljubljana namenjena le turistom, to je zgolj "neka fama"
Svojih protikandidatov Zoran Janković ni želel konkretno ocenjevati: "Najboljša anketa, najboljše ocenjevanje bo prišlo zdaj, ko bomo dobili rezultate naših meščank in meščanov. Oni bodo ocenili vse kandidate, vključno z mano."
Na vprašanje, ali je pripravljen razpisati referendum o sežigalnici in njeni lokaciji, je odgovoril, da ni, češ da je transparentna predstavitev projekta zadosten referendum zanj in da ga morajo, če bodo to želeli, razpisati ali opozicija ali meščani.
Kot najverjetnejšo lokacijo za sežigalnico je ocenil Barje. O sežigalnici je povedal še, da se mu zdi to v tem trenutku "najboljši projekt za Ljubljano: boljši za zdravje ljudi, boljši za okolje in boljši za položnice naših meščank in meščanov". Dodal je, da morajo Ljubljančani sami poskrbeti za svoje smeti.
"Žal mi je, da ni bilo več volilcev. Zame je to praznik demokracije, jaz hodim na vse volitve," je dejal. Janković razlog za to, zakaj na volišča ni prišlo več Ljubljančanov, vidi v z volitvami nasičenem novembru: "Vsak teden so volitve. Absolutno imajo prednost volitve predsednika države, potem je trojni referendum, ki ima pomen za vso državo, in lokalna skupnost je padla vmes." Dodal je, da odloča tisti, ki nanje pride ali ne pride.
Uradne kampanje po njegovih besedah ni imel, razen vsak dan pretekla štiri leta.
To, da je Ljubljana namenjena le turistom, pa je po Jankovićevih besedah zgolj "neka fama", saj je po njegovih navedbah 85 odstotkov Ljubljančanov iz središča mesta zadovoljnih, da živijo tam.
Priznal je še, da je nepremičnin in stanovanj v Ljubljani premalo in da so cene podivjale, kar je "nespodobno". Kot edino rešitev je izpostavil povečano ponudbo in obljubil, da si lahko v naslednjih letih v Ljubljani obetamo 2.000 novogradenj, ki bodo povzročile padec cen tudi drugih nepremičnin v občini.
Horvata pozdravil tudi Logar
V štabu Levice je Nataša Sukić, ki ji je zadnja anketa Ninamedie za Dnevnik in Večer napovedala uvrstitev na drugo mesto z okoli 12-odstotno podporo, izrazila predvsem visoka pričakovanja za listo Levice.
"Upamo, da se napovedi iz anket prelijejo v realnost. Upam, da je dovolj naših volilcev šlo na volišča in oddalo svoj glas. Če so, si obetam dober rezultat za našo listo," je dejala na sedežu stranke, kjer v nadaljevanju večera med drugim pričakujejo tudi koordinatorja stranke Luko Mesca.
Največje presenečenje bi bil po njenih besedah drugi krog volitev. "To bi bilo zanimivo in bi odprlo možnost za resno bolj poglobljeno vsebinsko diskusijo o perečih problemih, kot so stanovanjska kriza, urejanje prometa in podnebna nevtralnost do 2030," je dejala.
"Pričakovanja so spodbudna," je dejal tudi županski kandidat SDS Igor Horvat. V volilni kampanji so po njegovih besedah dali vse od sebe, volilke in volilci pa imajo na koncu vedno prav. Horvatu javnomnenjske ankete pripisujejo okoli triodstotno podporo, a kot pravi sam, so ankete nekaj, dejanski rezultati pa nekaj drugega. "Mi danes sproščeno pričakujemo rezultate. Vzdušje je super," je poudaril.
Med vidnimi obrazi v volilnem štabu SDS je Anže Logar, ne pričakujejo pa prvaka stranke Janeza Janše. Vir: STA
Janković prišel v svoj štab
Malo pred 20. uro se je štabu v središču prestolnice pridružil tudi Zoran Janković. Janković je ob prihodu izrazil presenečenje nad nizko volilno udeležbo v Ljubljani. "Očitno so ankete kazale, da je zmaga za župana že odločena, in so delali kaj drugega," je dejal.
Kot je dodal, so občutki ob čakanju izidov volitev "normalni", saj je bilo vse narejeno že prej, danes samo še čaka na rezultate. "Tako kot bodo ljudje odločili, tako je prav," je dejal.
Na vprašanje, ali pričakuje večino tudi v mestnem svetu, je Janković odgovoril, da jo pričakuje bodisi sam bodisi v koaliciji s katero drugo stranko; povedal je namreč, da namerava podpisati koalicijsko pogodbo "v vsakem primeru", najverjetneje s strankama Gibanje Svoboda in SD.
Kot ključni projekt izmed 127, ki jih še načrtuje, je v naslednjem mandatu izpostavil sežigalnico v Ljubljani.
Podpornica Jankovića: Podpiram ga že 16 let
Ob spremljavi glasbe in kuhanega vina se v Jankovićevem štabu zbirajo njegovi podporniki in podpornice, nekatere, kot so dejale, ga podpirajo že 16 let. "Podpiram ga zato, ker gredo h koncu vsi projekti, ki si jih je začrtal pred 16 leti." Ker podpornica živi v soseščini Roga, je vesela, da se "stvar končno ureja. Da bomo tudi mi živeli v urejenem delu mesta in imeli vsi skupaj prostor." je še dejala.
Prenos V ŽIVO nadaljujemo v kratkem
V kratkem nadaljujemo s prenosom v živo. Spremljajte lokalno volilno tekmo še naprej na N1.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje