Ljubljanska občina v prenovo glavne tržnice. Kako bo videti?

Slovenija 05. Nov 202414:03 0 komentarjev
Prenova ljubljanske tržnice
Prikaz prenovljene ljubljanske tržnice (Foto: MOL)

Po skoraj dveh desetletjih zapletov se bo, kot vse kaže, kmalu začela celovita prenova osrednje ljubljanske tržnice. Z njo bodo ponudniki dobili prostore, ki jih nujno potrebujejo za svojo dejavnost, pokrita tržnica, ki bo povezana s parterjem in pokritim atrijem, pa se seli na novo lokacijo. Spremembe čakajo tudi lastnike jeklenih konjičkov, saj bodo pod odprto tržnico uredili garažno hišo. Kako bo investicija videti in kaj vse še prenova obsega?

Po 18 letih se bo v kratkem začela prenova osrednje ljubljanske tržnice. Plečnikova tržnica je arhitekturni spomenik državnega pomena, zato prenova ne bo samo gradbeni projekt, ampak predstavlja tudi skrb za kulturno dediščino, vpisano na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine, pojasnjujejo na ljubljanski občini. Po besedah podžupana Roka Žnidaršiča bodo tržnico nadgradili tako logistično, tehnološko kot tudi sanitarno.

Celovito bodo prenovili historični del Mahrove hiše, kar obsega statično in potresno ojačitev ter temeljito obnovo vseh dotrajanih elementov in inštalacij. Dogradili bodo četrti trakt Mahrove hiše in atrija, ki bo s tem nastal, najzahtevnejši del pa bo obsegal gradnjo štirih podzemnih etaž.

Prva bo poleg pokrite kolesarnice zajemala vse, kar tržnica potrebuje: od prostorov za dostavo, parkirišč, sanitarij in garderob za zaposlene, prostorov za skladiščenje pa vse do hladilnic. “Vsakodnevnega slalomiranja vozil po tržnici torej ne bo več,” je dejal. V preostalih treh etažah bodo urejana parkirišča za okoli 250 vozil, del jih bo namenjen stanovalcem stare Ljubljane, del pa obiskovalcem tržnice.

Območje tržnice bo torej namenjeno predvsem pešcem in kolesarjem, s tem pa bo občina izboljšala pogoje tako za najemnike kot tudi obiskovalce tržnice.

Prenova ljubljanske tržnice
Prikaz prenovljene ljubljanske tržnice (Foto: MOL)

“Na parterju bo potekala povezava med zunanjo tržnico in notranjim odprtim prostorom, v parter pa bo umeščena tudi pokrita tržnica, ki jo bomo premestili z obstoječe lokacije,” je pojasnil projektant Marko Studen iz Scapelaba, ki je skupaj s sodelavci zaslužen za idejni projekt Cukrarne. “Ta del bo povezan s Kopitarjevo ulico in se bo odprl proti Krekovemu trgu, atrij pa bo postal nov javni prostor, ki bo povezan z okolico.”

V Mahrovi hiši bodo po njegovih besedah v zgornji etaži uredili oddelke mestne uprave, v zgornjih nadstropjih prizidka pa pokrito tržnico in njen kulinarični del. “Iz tega dela se bo odprl nov pogled na mesto, ki ga do zdaj ni bilo: na grajski hrib, vzpenjačo, na Vodnikov trg, stolnico, frančiškane, Plečnikove arkade in Zmajski most,” je opisal.

Prenova ljubljanske tržnice
Prikaz prenovljene ljubljanske tržnice (Foto: MOL)

Podžupan Rok Žnidaršič ob tem miri, da bodo ob prenovi ohranili vse bistvene dele podzemne arheologije s ključnimi srednjeveškimi elementi tega dela mesta. To vključuje nekdanjo frančiškansko cerkev, križne hodnike nekdanjega samostana in liceja, prav tako ne bodo posegali v Plečnikove arkade in kostanjev drevored ob njem. “V maksimalni možni meri se temu izogibamo,” je dejal.

Kako bo potekala gradnja in kdaj se bo začela?

Po besedah projektanta Angela Žigona iz podjetja Elea iC bi projekt prenove iz konstrukcijsko-tehničnega lahko razdelili na tri dele, vsako fazo gradnje pa so projektanti simulirali skozi 3D-model.

Pod drobnogled so pri tem vzeli etažnost oziroma globino, odmike od zavarovane kulturne dediščine in način gradnje.

Pojasnil je, da so med simulacijo ugotovili, da globina gradnje na okoliške objekte vpliva drugače, kot bi si predstavljali. Manj kot je etaž, več bi bilo negativnih vplivov. Zaključili so, da so štiri etaže najbolj optimalne, saj bo to omogočilo, da bodo gradili na trdni podlagi peščenjaka.

Prenova ljubljanske tržnice
Prikaz prenovljene ljubljanske tržnice (Foto: MOL)

Simulacija je po besedah Žigona pokazala tudi, da bodo morali graditi 16 metrov od semenišča, na katerega bi gradnja lahko vplivala. Negativnih vplivov na druge objekte naj ne bi bilo. Poleg tega so se odločili za nekoliko dražjo, a konservativno gradnjo, ki bo še dodatno poskrbela, da negativnih učinkov ne bo.

Po besedah podžupana so za projekt, ki so ga morali skozi leta prilagoditi številnim pogojem, pridobili vseh 16 pozitivnih mnenj. “Pričakujemo, da bo ministrstvo za naravne vire in prostor razpisalo javno obravnavo in da po pridobitvi gradbenega dovoljenja sledijo nadaljnji postopki.” To vključuje javni razpis za izbiro izvajalca in arheološka izkopavanja. Ljubljanski župan Zoran Janković gradbeno dovoljenje pričakuje že letos, začetek gradnje pa v naslednjem letu. Ocenjuje, da bi dela končali v dveh letih in pol, o ceni investicije pa — dokler ne bo izbran izvajalec — ne želi špekulirati.

Kam na tržnico med gradnjo?

Projekt prenove so v ponedeljek pristojni predstavili tudi 123 od 300 uporabnikom oziroma najemnikom, ki so se odzvali povabilu na sestanek. Po besedah Jankovića in direktorja Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Bojana Babiča so imeli najemniki “veliko težkih vprašanj”, a niti ene negativne pripombe.

Prenova ljubljanske tržnice
Nadomestne lokacije tržnice med gradnjo (Foto: MOL)

Na občini so jim zagotovili, da bodo lahko tudi med samo prenovo prodajali svoje izdelke. “Odvisno, kje bomo zagradili, bomo pa vsem najemnikom v neposredni bližini zagotovili mesto glede na njihove potrebe,” je obljubil Babič.

Odprta kuhna se seli

Ne le tržnica, prenove bodo deležne tudi številne okoliške ulice in trgi. Po besedah Jankovića bodo prenovili Dolničarjevo ulico, ki povezuje tržnico in Pogačarjev trg. Slednjega bodo prav tako prenovili, Odprto kuhno pa bodo preselili na drugo lokacijo. Kam, še ni znano. Prenova čaka še Krekov trg, kjer dolgoročno ne bo več vozil, nekaj sprememb pa na ljubljanski občini načrtujejo tudi na Zmajskem mostu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!