Ljubljanska onkologija odgovarja bolnikom: “Žal nobena rešitev ni za vse dobra”

Slovenija 27. Mar 202509:54 1 komentar
Onkološki inštitut
Foto: Bor Slana/Bobo

Od začetka meseca na ljubljanskem onkološkem inštitutu velja sprememba, ki je razburila številne paciente. Terapije za zdravljenje raka bolniki ne dobijo več na dan pregleda pri zdravniku, temveč se morajo v Ljubljano pripeljati še enkrat. To številne težave predstavlja predvsem za bolnike, ki prihajajo z drugih koncev države. A vodstvo onkološkega inštituta ostaja neomajno: pravijo, da so spremembo, ki je bila zaradi dolgega čakanja bolnikov nujna, načrtovali tri leta.

Na onkološkem inštitutu so se odzvali na odprto pismo številnih društev in organizacij, ki opozarjajo, da sprememba v organizaciji obravnav na ljubljanskem onkološkem inštitutu bolnike spravlja v stisko.

Spomnimo: v začetku marca se je vodstvo inštituta odločilo, da terapije za zdravljenje raka bolniki ne bodo več dobili na dan pregleda pri zdravniku, temveč se bodo morali v Ljubljano pripeljati še enkrat.

Na onkološkem inštitutu menijo, da takšen režim skrajšuje čakanje, nasprotno pa pravijo bolniki. Opozarjajo, da sprememba prinaša dodatne fizične napore, pa tudi fizično in logistično breme. Svojci, ki spremljajo bolnike, zdaj potrebujejo dva namesto enega dneva dopusta, stroški prevoza in parkiranja pa so se podvojili. Tisti, ki uporabljajo nenujne reševalne prevoze, so zdaj na celodnevnem “potovanju” dvakrat. Oba prevoza morajo naročiti vsaj dva dni vnaprej, čeprav ob prvem obisku še nimajo določenega datuma in ure za naslednji prihod na terapijo.

OI: Društva so nas več let opozarjala na nevzdržno čakanje bolnikov

Na inštitutu kot enega glavnih razlogov za spremembo navajajo zagotavljanje varnosti in kakovosti zdravstvenih obravnav ter izjemen porast obravnav in predolge čakalne dobe. Poudarili so, da obravnavajo 70 odstotkov vseh onkoloških bolnikov v državi.

“Število dnevnih obravnav se je v zadnjih letih močno povečalo; v zadnjih treh letih inštitut beleži kar podvojeno število takih obravnav, kar potrjuje potrebo po bolj učinkoviti organizaciji dela,” pojasnjujejo. Leta 2023 so obravnavali več kot 29.000 bolnikov, leto kasneje pa že več kot 36.000.

“Sistem, ki je bil v teku, je ob takšnem skokovitem naraščanju bolnikov povzročal dolgotrajno čakanje na obravnavo in terapijo v čakalnicah in na hodnikih, kar je, žal, pogosto presegalo razumne meje, sistem pa ni zagotavljal optimalne bolnikove izkušnje. Na to so nas več let opozarjala društva onkoloških bolnikov in terjala od nas reševanje problematike,” pravi vodstvo.

Onkološki inštitut
(Foto: Borut Živulović/ BOBO)

Po besedah vodstva so nov sistem načrtovali zadnja tri leta in iskali način, kako bi “nevzdržna čakanja bolnikov v neustreznih prostorskih pogojih” zmanjšali.

“Žal nobena rešitev ni za vse dobra, niti za vse slaba. A sprejeta rešitev je strokovno utemeljena. Ko gre za varnost bolnikov in njihovo zdravljenje smo in bomo vedno neizprosni in neomajni,” poudarjajo. Dodali so, da kljub prostorski stiski in manku kadra bolnikov ne zavračajo. Sledijo določilom zakona o pacientovih pravicah in zakona o kakovosti v zdravstvu.

“Zanikamo navedbe organizacij bolnikov, da društva o spremembi niso bila obveščana”

Vodstvo onkološkega inštituta pravi, da je naročanje na terapije ustaljena praksa v večini slovenskih bolnišnic, saj omogoča boljšo organizacijo dela in krajši čakalni čas za bolnike. Prav tako pravijo, da je tak model zdravljenja že uveljavljen tudi v tujini.

Vodstvo ob tem zavrača navedbe organizacij bolnikov, da društva o spremembi niso bila obveščena. Svet pacientov je za novost izvedel na seji 13. februarja, “zato nas preseneča stališče o neinformiranosti, saj navedbe ne odražajo dejanskega poteka dogodkov”.

11. februarja so novico o spremembi objavili na svoji spletni strani, bolnike pa mesec pred uvedbo ustno obvestili ob njihovih obravnavah. Poleg tega so zanje pripravili zloženko z informacijami. Pravijo, da so društvom svojo odločitev zaradi polemik v javnosti znova predstavili 14. marca, včeraj pa so se z društvi sestali.

“Znova poudarjamo, da je bila uvedba spremembe nujna, razumemo pa, da vsaka sprememba zahteva določene prilagoditve in terja čas, da se spremembe sprejmejo in se pokažejo pozitivni učinki,” so še poudarili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino