Kolegij predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič tudi tokrat ni odločal o kršenju etičnega kodeksa poslancev in o sankcijah kršiteljem. Ob trajni obstrukciji SDS je namreč sklepčnost seje s svojim odhodom preprečil vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj. Prav tako se navzočim ni uspelo dogovoriti, kje bosta po novem sedela nepovezana poslanca Anže Logar in Eva Irgl, ki ju želi SDS ponovno presesti, Gibanje Svoboda pa ju tudi ne želi v svoji neposredni bližini. "Midva nisva kužna," je dejal Logar.
Kolegij predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič danes spet ni obravnaval domnevnih kršitev etičnega kodeksa poslank in poslancev. Kot določa kodeks, lahko kolegij za manjšo kršitev poslancu izreče opomin brez javne objave, za hujšo kršitev pa opomin z objavo na spletnih straneh državnega zbora. Na seznamu domnevnih kršiteljev, o katerih naj bi danes na zaprtem delu seje odločal kolegij predsednice državnega zbora, sta se po informacijah N1 znašla poslanec SDS Žan Mahnič in poslanec Gibanja Svoboda Miroslav Gregorič.
Mahniču očitajo več kršitev kodeksa. Izpostavljajo obtožbo, ki jo je izrekel poslanki Svobode Janji Sluga, da je histerična. “Gospa Sluga, saj za histerijo obstajajo kakšna zdravila,” je dejal Mahnič med razpravo o pravicah prosilcev za azil na aprilski seji odbora za notranje zadeve. Ko se je ob njegovih besedah zdrznila, pa je ponovil: “Za histerijo, ki jo zganjate, obstajajo kakšna zdravila. Lahko vprašate tamle čez cesto …”
Po oceni Sluge je bila Mahničeva izjava tako seksistična, da bi si njegovo opravičilo zaslužile vse poslanke in tudi ženske nasploh. A se poslanec SDS s tem ni strinjal. Kot je dejal, ni omenil nobene druge poslanke in nobene druge ženske. “Nisem rekel, da ste tukaj histerične ženske, očitno ima pa Sluga težave s tem,” je poudaril.
Mahnič ne upošteva kodeksa poslancev, ampak kodeks lovcev
Mahnič naj bi si opomin po oceni predlagateljev zaslužil tudi za dva zapisa na družbenem omrežju X, saj da je z njima žalil strokovnega sodelavca državnega zbora. A poslanec SDS vztraja, da pri njegovih zapisih ni šlo za žalitev, temveč za opozorilo, da je oseba, ki jo je izpostavil, “politični aparatčik Gibanja Svoboda” in da torej ne gre za strokovnega sodelavca. “Nisem podpisal etičnega kodeksa poslancev, ki ga je sprejela radikalna levica, sem pa podpisal in sem zavezan etičnemu kodeksu slovenskih lovcev, ki ga tudi upoštevam,” je še dodal Mahnič.
Razlog, da se je med domnevnimi kršitelji etičnega kodeksa znašel Gregorič, pa so njegove navedbe, da je Mahnič budala. To je izrekel na septembrski predstavitvi takratne kandidatke za evropsko komisarko Marte Kos pred parlamentarnim odborom za evropske zadeve. Mahnič je namreč navedel vrsto očitkov, da je Kos sodelovala z Udbo, čemur je Gregorič nasprotoval.
Poslanec SDS mu je odvrnil, da bo pregledal seznam sodelavcev Udbe in preveril, ali je na njem morda tudi Gregorič. S tem pa je poslanca Svobode močno razburil. “Vi pa pazite, kaj govorite. Slišite? Budala!” je vzrojil Gregorič.
Za ugotavljanje kršitev etičnega kodeksa in izrek sankcije je potrebna podpora vodij poslanskih skupin, katerih člani predstavljajo dve tretjini poslancev državnega zbora. Ker je največja opozicijska stranka SDS sklenila, da se zaradi “kršitev in zlorab” poslovnika s strani predsednice državnega zbora ne bo udeleževala sej kolegija, je za sklepčnost poleg navzočnosti koalicijskih poslanskih skupin nujno potrebna prisotnost NSi.
A je vodja njihove poslanske skupine Janez Cigler Kralj že na začetku seje obvestil Klakočar Zupančič, da ne bo sodeloval pri točki dnevnega reda o domnevnih kršitvah etičnega kodeksa, ki je bila najprej predvidena na koncu seje. Kot je dejal, ima za to “svoje razloge”. Da bi ga vendarle zadržali, so odločanje o kršitvah etičnega kodeksa preložili na začetek seje, a ni pomagalo. Cigler Kralj je sejo zapustil, točka o kršiteljih pa naj bi se v prihodnje znašla na vsaki seji kolegija.
Logar o spremembi sedežnega reda: Midva nisva kužna
Kolegij je v nadaljevanju razpravljal tudi o spremembi sedežnega reda poslancev. Čeprav so se Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh ob ohladitvi odnosov med njimi in SDS že presedli, v največji opozicijski stranki zdaj želijo, da Logar in Irgl to storita še enkrat in torej sedita čim dlje od njihovih poslancev. Tako v SDS, ki je sicer izgubila tri poslance, načrtujejo, da se bo njihova poslanska skupina prostorsko razširila in bosta sedeža, na katerih sta sedaj Logar in Irgl, zasedla dva njihova poslanca.
Ker poslovnik državnega zbora kot vrstni red pri izbiri sedežev v dvorani državnega zbora določa velikost poslanske skupine, bo SDS očitno ta manever tudi uspel. Logar in Irgl sta sicer na seji kolegija predsednice državnega zbora dejala, da ne vidita nobene potrebe po tem, da bi se znova presedla, saj ne motita in ne obremenjujeta nikogar.
“Midva nisva kužna, se pa očitno želi z najinima poslanskima mandatoma oziroma s sedežema delati kot z nebodigatreba, ki ga damo nekam, kamor damo vse tiste, ki drugače razmišljajo. Ne vem, če je to pravi signal, ki ga parlament posreduje, da tistega, ki razmišlja s svojo glavo, potem pošlje v nek poseben prostor ali del dvorane, ki velja za samostojne poslance,” je povedal Logar.
Kot sta izpostavila z Irgl, je med njima in SDS en prost sedež, saj se je Kaloh po sporu z Logarjem presedel med nepovezane poslance. “Tamponska cona je torej že vzpostavljena. Razumem, da želi SDS iz različnih razlogov presesti svoje poslance, ne razumem pa, zakaj je treba presesti še naju,” je dejala Irgl.
Avšič Bogovič: V tem primeru se bomo tudi mi presedli
Po predlogu novega sedežnega reda, ki so ga pripravili v poslanski skupini SDS, bi se Logar in Irgl lahko usedla na desni strani dvorane, vendar pa v tem primeru ne bi mogla biti skupaj. Vodje koalicijskih poslanskih skupin so menili, da bi bilo najbolj enostavno, če bi se presedla na prosta sedeža med nepovezano poslanko Mojco Šetinc Pašek in poslancem Levice Miho Kordišem.
Vendar pa Logar in Irgl nad tem nista navdušena. Klakočar Zupančič je nato omenila še eno možnost, in sicer, da se presedeta poleg poslancev Gibanja Svoboda, kjer sta prosta dva sedeža. To pa ni razveselilo vodje poslanske skupine Svoboda Nataše Avšič Bogovič. “V tem primeru se bomo tudi mi presedli,” je napovedala.
Na koncu so se dogovorili, da bodo še enkrat pregledali proste sedeže v dvorani, Klakočar Zupančič pa je izrazila upanje, da bodo do naslednje seje državnega zbora dogovor vendarle dosegli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje