V Krajinskem parku Ljubljansko barje bodo začeli lov na nutrije, saj se je, pravijo strokovnjaki, ta tujerodna vrsta glodalcev preveč namnožila in povzroča škodo. Na spletu pa se je pojavila peticija proti pobijanju teh živalic. Nutrije so nedavno poškodovale plavajoče turistične hiške na Ljubljanici, a kot poudarjajo pristojni, to ni razlog za lov nanje.
Nutrija (imenovana tudi bobrovka) je rastlinojedi glodalec, ki izvira iz južne Amerike. V Sloveniji je tujerodna vrsta, v naravo se je razširila v 1930-ih, ko je nekaj nutrij pobegnilo s farm, na katerih so jih redili zaradi kožuhov. “V Sloveniji se nutrija hitro širi, hrani pa se tako z nadzemnimi kot podzemnimi deli obrežne vegetacije ali kmetijskih kultur. Izkopani rovi povečujejo učinek erozije in izpiranja ter siromašenja zemlje,” so o škodljivih posledicah prevelikega števila nutrij povedali v Krajinskem parku Ljubljansko barje. Na tem območju so nutrije začeli opažati konec 1980-ih.
Opozarjajo, da nutrija s svojo pojavnostjo, prisotnostjo in širjenjem ogroža ekosisteme in avtohtone rastlinske ter živalske vrste, ki živijo na istem območju. Razširjena je predvsem v porečjih reke Ljubljanice in Rižane, vedno več pa jih opažajo tudi ob Savi in Muri.
“Konkretno število nutrij na naših tleh danes ni znano, trend rasti pa kaže, da se je v zadnjem desetletju število nutrij podvojilo, če ne potrojilo. Zaskrbljujoč pa je predvsem njen disperzijski potencial, saj osvaja vedno nova območja. Redni lovski napor preprosto ne zadošča več,” je o širjenju teh glodalcev povedal Matija Stergar z Zavoda za gozdove Slovenije.
In rešitev? Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo izredno odločbo, po kateri bodo na območju ljubljanskega barja v sodelovanju z lokalnimi lovskimi družinami začeli izvajati naravovarstveni ukrep odstranitve nutrije iz naravnega okolja. “Bernska konvencija o varstvu prostoživečega evropskega rastlinstva in živalstva je nutrijo leta 2016 uvrstila na seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki jih je treba odstraniti iz okolja,” je poudaril direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Prav tako je nutrija invazivna tujerodna vrsta na podlagi evropske uredbe in jo je treba izloviti na celotnem območju pojavljanja, je še pojasnil.
“Krajinski park Ljubljansko barje je zavarovano območje, na zavarovanih območjih moramo izvajati prednostno ukrepe za ohranjanje narave, nutrija pa ima kot invazivna tujerodna vrsta številne negativne vplive tudi na domorodne vrste in njihova življenjska okolja. Vsekakor zavod za varstvo narave ta odlov podpira,” je poudarila Sonja Rozman z zavoda.
Nad nutrije z živolovkami
Ker je nutrija invazivna vrsta, je lov dovoljen celo leto, posebnih omejitev pa ni. Po odločbi, ki jo je ministrstvo izdalo že lani septembra, zdaj pa jo bodo začeli izvajati, pa bodo nutrije lovili tudi s pomočjo pasti živolovk. 20 so jih že nabavili, sredstva pa pridobili iz podnebnega sklada, saj je izlov nutrij ukrep, s katerim blažijo posledice podnebnih sprememb, je povedal Kastelic.
“Z živolovkami je lažje loviti na tako imenovanih nelovnih površinah, predvsem v naseljih, kjer je težko loviti in streljati zaradi nevarnosti, ki bi jih to lahko prineslo,” pojasnjuje predsednik Lovske zveze Slovenije Lado Bradač. “Past se postavi tako, da se v notranjost postavi jabolko ali kaj drugega, kar privablja nutrije. Poleg bomo postavili lovsko kamero, in ko se bo past sprožila, se bomo nemudoma odzvali. Živali ne bomo puščali trpeti po nepotrebnem,” je obljubil Bradač. Nutrijo nato ustrelijo v pasti.
“Odlov z živolovkami je v tujini preverjena najbolj učinkovita metoda obvladovanja populacij nutrije, ki hkrati povzroča najmanjše trpljenje živali,” poudarja tudi Sonja Rozman.
V mestu jih ne bodo lovili
Lov na nutrije bodo izvajali samo na območju krajinskega parka Ljubljansko barje, za zdaj v občinah Ig, Brezovica in Vrhnika. Nutrij tako ne bodo lovili v središču prestolnice, ob Ljubljanici in Gruberjevem kanalu, kjer jih je veliko, prebivalci pa jih pogosto tudi hranijo, na primer na Špici. Bodo pa, tako pričakujejo vsi vpleteni, v naslednjih letih lov razširili tudi na druga območja.
Širše območje Ljubljane ostaja nelovno območje, poudarjajo na oddelku za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana. Opozarjajo še, da so nutrije po zakonu divjad, njihovo krmljenje v mestu pa je prekršek.
Uporabno meso
Na ljubljanski veterinarski fakulteti so pregledali trupla 80 nutrij, da bi ugotovili, kakšno je zdravstveno stanje populacije in ocenili primernost uporabe njihovega mesa za prehrano živali. “Na osnovi preliminarnih rezultatov raztelesb, parazitoloških in histopatoloških preiskav ocenjujemo, da je njihovo zdravstveno stanje dobro in ne predstavlja znatnega tveganja za prenos bolezni na živali drugih vrst ali človeka,” je pojasnila Diana Žele Vengušt z inštituta za patologijo, divjad, ribe in čebele omenjene fakultete. Meso bi tako lahko uporabili za prehrano živali.
“Meso nutrije je primerna hrana tudi za pse, ki imajo alergije,” je povedal Bradač in dodal, da bi bilo dobro, da bi meso vsaj donirali zavetiščem za pse, če zanj ne bi bilo ekonomskega interesa.
Peticija proti lovu
Potem ko se je razširila novica o lovu na nutrije, se je na spletu pojavila tudi peticija proti pobijanju teh živali.
“Nutrije sicer so uvožene, vendar so že dolga desetletja del naše favne. So plašne, neagresivne, nič kaj moteče živalice, ki so v našem okolju že integrirane in poboj je povsem nesprejemljiv,” piše v peticiji, pod katero se je v nekaj dneh podpisalo čez 11 tisoč ljudi.
Avtorji peticije ob tem dodajajo, da so pred nekaj leti, ko so se nutrij hoteli znebiti v Trstu, ljudje protestirali. “Obstajajo tudi druge rešitve. Takšne živolovke so v Trstu uporabili za odlov nutrij, ki so bile nato sterilizirane oziroma samci kastrirani in se je tako omejilo razmnoževanje. Planet si je treba deliti, ni le naš. Mi le sobivati ne znamo,” še piše v peticiji.
Po spletu so se razširili tudi zapisi, da je razlog za njihov poboj to, da so obglodale plavajoči hiški z jacuzzijem, ki so jih na Ljubljanici postavili za privabljanje turistov. Nutrije so poškodovale cevi plavajočih hišk, ki sta privezani v Grubarjevem prekopu na Špici. Cevi morajo zdaj sanirati. Pri obnovi bodo namestili drugačne materiale, ki bodo odporni proti tovrstnim zunanjim dejavnikom, so povedali pri podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice, ki je postavilo hiški.
Kot rečeno, je ministrstvo odločbo izdalo že lanskega septembra, vendar do zdaj še niso začeli izvajati izlova. Tudi v krajinskem parku izrecno poudarjajo, da načrtovani izlov nutrij ni v ničemer povezan s poškodbami plavajočih hišk.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje