Jutri v okoli 100 držav po svetu obeležuje mednarodni praznik žensk. Poslanico vsem dekletom in ženskam je ob 8. marcu namenil tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. "Onstran rož in romantike je praznik skupnosti in boja za pravice manjšin. Manjšina ni statistična, ampak družbena kategorija, ženske pa ste zgodovinsko in tradicionalno žal potisnjene v to kategorijo, na družbeni rob," je med drugim dejal v poslanici, v kateri je besede namenil vsem "borkam sedanjosti in preteklosti". Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pa je v poslanici pozval k nadaljnjim korakom za doseganje enakopravnosti žensk.
Osmi marec je praznik enakopravnosti, ob dnevu žensk pravi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. “Onstran rož in romantike je praznik skupnosti in boja za pravice manjšin. Manjšina ni statistična, ampak družbena kategorija, ženske pa ste zgodovinsko in tradicionalno žal potisnjene v to kategorijo, na družbeni rob,” je dodal v poslanici.
“Na srečo ste bile od vseh najbolj povezane v boju za osnovne delavske in človekove pravice in najboljše udejanjenje znanega reka: Pravice niso podarjene, pravice so priborjene! Tudi ženskim delavskim bojem se imamo danes namreč zahvaliti za osemurni delavnik, pravico do bolniškega staleža, porodniškega dopusta, odločanja o lastnem telesu, do dopusta, vikenda, javnega zdravstva, šolstva ter pravice do upokojitve in varne starosti,” je poudaril.
Po njegovih besedah so obeležitev dneva žensk na območju današnje Slovenije prvič pripravile trboveljske delavke leta 1911 kot dan delovnih žena. Delavske pravice so človekove pravice in raven spoštovanja slednjih priča o ravni civiliziranosti družbe tako pred 113 leti kot danes, meni.
Zahvala delavkam v dolgotrajni oskrbi
Kot minister, pristojen za področje dolgotrajne oskrbe, se je zahvalil vsem delavkam s tega področja. “Psihično, fizično in strokovno izjemno zahtevne poklice v socialnem varstvu v veliki meri opravljajo ženske. Delavke v socialnem varstvu so jedrni steber socialne države, brez katerega se vsaka storitev v trenutku sesuje, zato tem delavkam izrekam najbolj iskreno zahvalo za njihovo delo – v svojem imenu, v imenu ministrstva, vlade ter prebivalk in prebivalcev Slovenije,” je navedel.
Zaveda se, da velika obremenitev delavk izvira tudi iz dejstva, da v poklicih socialnega varstva primanjkuje kadra. Hkrati je zagotovil, da so na ministrstvu že v teku postopki, ki bodo okrepili kadrovsko sliko in izboljšali delovne pogoje v socialnem varstvu.
“Ne moremo mimo deklet in žensk v Gazi”
Po njegovem mnenju pa v teh tednih ne moremo mimo deklet in žensk v Gazi, ki zrejo v oči najbolj krutim obrazom izkoriščanja, nasilja in trpljenja.
“Z izjemno žalostjo spremljam grozote, ki jih doživljajo Palestinke v Gazi. Izpostavljene so mučenju, lakoti in spolnemu nasilju, izrazitemu pomanjkanju menstrualnih pripomočkov, pod težo izraelskih bomb in nabojev pa v Gazi izgubi življenje 63 žensk dnevno. Vsakodnevno,” je izpostavil.
Pri tem je spomnil, da je vlada na diplomatskem parketu že ukrepala. Sam pa si prizadeva, da bodo storili še več na poti do končanja genocida nad Palestinkami in Palestinci, zagotavljanja humanitarne pomoči in pomoči pri obnovi, trajnega miru in sankcij za okupatorja. “Za svobodno Palestino,” je dodal.
Maljevac: Praznujem z občudovanjem do predanih bork preteklosti
“Osmi marec, dan žensk, kot feminist praznujem predvsem z občudovanjem do predanih bork preteklosti in s hvaležnostjo do vseh, ki ta boj bijejo danes pri nas in po svetu. Ob vse glasnejšem pohodu na novo preoblečenih nazadnjaških politik, ki v posmeh priborjenim pravicam ženskam vnovič dodeljujejo zgolj tradicionalne vloge in vrednost gospodinj in mater, tudi sam kličem po popolni enakopravnosti in enakih priložnostih za vse ter k boju za pravice žensk, dokler in kjer koli bo treba – v politiki, diplomaciji, aktivizmu, na ulici in na delovnem mestu,” je zagotovil v sklepnem delu.
Zavezal se je, da bo še naprej vlagal vse svoje napore v ustvarjanje družbe miru, enakopravnosti in solidarnosti. “Živel 8. marec!” je voščil.
Mesec v poslanici pozval k nadaljnjim korakom za doseganje enakopravnosti žensk
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v poslanici pred 8. marcem spomnil, da je v Sloveniji pravica do svobodnega odločanja o rojstvih otrok zapisana v ustavo, v zadnjih desetletjih je bila zgrajena tudi močna in dostopna mreža javnih vrtcev in šol, kar je skupaj z ostalimi javnimi storitvami omogočilo “ženskam, da se lažje osamosvojijo od vloge gospodinje in se enakovredneje vključujejo na trg dela”. Ženske imajo tudi volilno pravico, pravico biti voljene, prvič v zgodovini sta predsednici države in parlamenta ženski.
Kljub temu pa po njegovem mnenju na vseh področjih še nismo dosegli enakopravnosti, predvsem “v delovnem okolju in doma”. “Če pogledamo, kdo prevzema delo doma in skrb za družinske člane, bomo ugotovili, da je po zadnjih podatkih starševski oziroma porodniški dopust koristilo 95 odstotkov žensk in pet odstotkov moških. Lani je zaradi skrbi za bolnega družinskega člana dopust koristilo 82 odstotkov žensk in 18 odstotkov moških. Posledično smo pri kariernih priložnostih še vedno neenakopravni,” ugotavlja.
Skrbi ga tudi “trdovratna segregacija na trgu dela in plačna vrzel med spoloma”. “V sektorju bančništva, zavarovalništva in financ imajo ženske kar za četrtino nižje plače od moških. V zdravstvu in socialnem varstvu ni bistveno bolje. Ženske so plačane za petino slabše od svojih moških kolegov,” je navedel.
Opozoril je še, da so zaradi tradicionalnih predstav o vlogi ženske kot gospodinje, negovalke in tolažnice ženske pogosto potisnjene v ekonomsko odvisnost od svojih partnerjev, kar odpira prostor za vse oblike nasilja. “Večina najhujšega nasilja pri nas se ne zgodi na ulici, ampak doma – ravno tam, kjer bi morali biti najvarnejši. Intimno partnersko nasilje se v veliki večini, preko 90 odstotkov, vrši nad ženskami,” je zapisal.
Zato je pozval, da ob 8. marcu “naredimo korak naprej tam, kjer je enakopravnost ostala zgolj na papirju”. “Predvsem, da iz prizadevanj za enakost ne delamo bitke med spoloma, ampak nasprotno – naj bo to prizadevanje, od katerega bomo imeli vsi korist,” je zapisal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje