Med poslanskimi vprašanji tudi o financiranju pripomočkov za sladkorne bolnike

Slovenija 18. Nov 202421:03 0 komentarjev
Inzulinska črpalka
Foto: PROFIMEDIA

Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Kot je dejal Aleksander Reberšek, se je oktobra udeležil srečanja Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije na Vranskem, kjer so se nanj obrnili s predlogi za spremembo zakonodaje. Predlagajo, da bi medicinske pripomočke, kot so diagnostični trakovi ali senzorji za kontinuirano merjenje glukoze v krvi, poslej prejemali iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Za sladkorne bolnike tipa dva s presajenimi organi, ki so na imunosupresivni terapiji, je samonadzor krvnega sladkorja izjemnega pomena za uspešno obvladovanje sladkorne bolezni, je pojasnil poslanec, vendar diabetologi po veljavni zakonodaji ne morejo izdati napotnice za pripomočke, zato si jih morajo zavarovanci kupovati sami.

Kot je dodal, si mnogi dializni in transplantirani bolniki tolikšnega stroška ne morejo privoščiti, zato redkeje spremljajo raven sladkorja v krvi, kar poslabšuje njihovo zdravstveno stanje v vseh pogledih.

Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel je povedala, da so na ministrstvu vselej odprti za kakršnekoli pobude, vendar imajo na področju določanja pravic in storitev, ki se plačujejo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, zaradi velikega števila pobud ustaljen postopek. Zato je predlagala, da pobude naslovi po ustaljenem postopku, torej na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pa je na vprašanje, ali je naklonjen temu, da bi lahko tudi mladi invalidi z malo ali brez pokojninske dobe prejeli invalidnino, odgovoril, da je kot pripravljavec pokojninske reforme k pogovorom povabil tudi opozicijske stranke.

Ob tem je predlagal, da v stranki NSi oblikujejo predlog in se glede tega pogovorijo. “Seveda pa lahko zveza ledvičnih bolnikov kadarkoli piše na mojo elektronsko pošto in se dogovorimo za sestanek,” je dodal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!