Ministrstvo za obrambo bo posmrtne ostanke več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico, ki so shranjeni v kleti kočevske komunale, začasno premestilo v državno kostnico v Škofji Loki. Po informacijah N1 naj bi bil prenos posmrtnih ostankov žrtev zaključen do konca tega tedna. Po navedbah obrambnega ministra Boruta Sajovica so prva vozila s posmrtnimi ostanki žrtev danes zjutraj že prispela v Škofjo Loko. "Čas je, da na spoštljiv in dostojen način zapremo boleče obdobje naše zgodovine," je dejal minister Sajovic. Lokacija trajnega pokopa žrtev medtem še naprej deli slovensko politiko.
Z ministrstva za obrambo so sporočili, da se bo ta teden začel prenos posmrtnih ostankov žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu v kostnico v Škofji Loki. Gre za posmrtne ostanke več kot tri tisoč žrtev medvojnega in povojnega nasilja, ki so trenutno shranjeni v kletnih prostorih kočevske komunale.
Ti prostori niso primerni za takšno hrambo, zato bodo posmrtne ostanke žrtev prenesli v Škofjo Loko, kjer bodo zagotovljeni primernejši pogoji za njihovo začasno hrambo ter možnost dostojnega poklona svojcev žrtev, so izpostavili na ministrstvu za obrambo pod vodstvom Boruta Sajovica iz vrst Gibanja Svoboda. Po informacijah N1 naj bi bil prenos posmrtnih ostankov žrtev zaključen do konca tega tedna.
Minister Sajovic je v izjavi za javnost dejal, da so prva vozila s posmrtnimi ostanki žrtev danes zjutraj že prispela v Škofjo Loko. “Čas je, da na spoštljiv in dostojen način zapremo boleče obdobje naše zgodovine,” je poudaril Sajovic in dodal, da je okolica kostnice na pokopališču Lipce pri Škofji Loki urejena ter da sta tam možna prižig sveč in spoštljivo spominjanje žrtev.

SDS in NSi bi žrtve pokopali v Ljubljani, Sajovic ponuja Kočevje
Spomnimo, da je obrambni minister prenos posmrtnih ostankov iz garaže kočevske komunale v državno kostnico v Škofjo Loko predlagal že na pogovorih pri predsednici republike Nataši Pirc Musar, ki že nekaj časa išče rešitev za dostojen pokop žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico. Minister Sajovic je sicer poudaril, da gre pri selitvi v Škofjo Loko zgolj za začasno rešitev, dokler se ne najde primeren kraj za dokončen pokop posmrtnih ostankov.
Lokacija trajnega pokopa žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico medtem še naprej deli slovensko politiko. V opozicijskih SDS in NSi menijo, da bi morale biti pokopane v Ljubljani, vendar pa temu ostro nasprotuje ljubljanski župan Zoran Janković. “V Ljubljani to ni mogoče in tega tudi ne bo,” je za N1 nedavno dejal Janković, ki ocenjuje, da bi bilo najboljše, če bi žrtve iz Jame pod Macesnovo gorico pokopali na najbližjem možnem pokopališču ali na Teharjah.

Ker pokop v spominskem parku Teharje zaradi onesnažene zemljine ni mogoč, je obrambni minister Sajovic na posvetih pri predsednici republike predlagal drugo lokacijo, in sicer mestno pokopališče v Kočevju. Izbiro lokacije za pokop je utemeljil z analizami strokovnih služb na obrambnem ministrstvu. V SDS in NSi se s tem ne strinjajo. “Potrebujemo trajno rešitev z mestom pokopa v Ljubljani,” je na družbenem omrežju X pred časom zapisal prvak NSi Matej Tonin.
V obeh opozicijskih strankah prav tako niso naklonjeni prenosu posmrtnih ostankov v Škofjo Loko. Bojijo se namreč, da bi se začasna rešitev lahko spremenila v trajno. Sajovic je na drugi strani dejal, da je v zvezi s tem opravil številne pogovore, tudi s cerkvenimi dostojanstveniki. Ob tem je dodal, da so bili posmrtni ostanki žrtev vse od izkopa oktobra leta 2023 na neprimeren način hranjeni v zabojnikih v kletnih prostorih kočevske komunale.
Predsednica republike podpira začasno premestitev
Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si prizadeva, da bi ob letošnji 80. obletnici konca druge svetovne vojne dostojno pokopali vse žrtve vojnega nasilja in povojnih pobojev, podpira odločitev ministra Sajovica za začasno premestitev posmrtnih ostankov iz garaže kočevske komunale v državno kostnico na pokopališču v Škofji Loki.
“Tako bo do določitve mesta trajnega pokopa v Škofji Loki zagotovljena vsaj začasna dostojna hramba posmrtnih ostankov teh žrtev,” so za N1 poudarili v uradu predsednice republike in dodali, da prostori kočevske komunale niso primerni za hrambo posmrtnih ostankov žrtev. Kot so navedli, je predsednica republike že večkrat poudarila, da so bili povojni poboji zločin, ki ga je potrebno jasno obsoditi.

Predsednica države si po njihovih navedbah želi, da bi ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne končno dosegli soglasje glede lokacije trajnega pokopa posmrtnih ostankov žrtev vojnega nasilja in povojnih pobojev, s tem pa tudi pomiritev glede tega temačnega dela slovenske zgodovine.
S tem namenom je Nataša Pirc Musar doslej pripravila dva posveta o določitvi lokacije trajnega pokopa žrtev vojnega nasilja in povojnih pobojev. “Predsednica republike poudarja, da s tem povezana ideološka politična obračunavanja ne prispevajo k dobremu v naši družbi, zato je prav, da zrela politika iz spoznanja krivic in hudih napak preteklosti črpa predvsem zavezanost, da česa podobnega v prihodnje nikdar več ne bo dopustila,” so še dodali v njenem uradu.
Dežman: Z odločitvijo ministra nismo bili predhodno seznanjeni
Z odločitvijo o prenosu posmrtnih ostankov v Škofjo Loko se ne strinjajo v vladni komisiji za reševanje vprašanja prikritih grobišč, ki jo vodi Jože Dežman. Kot je poudaril Dežman, so bili na lanskem srečanju pri predsednici republike svojci umrlih in predstavniki Katoliške cerkve soglasni, da se ne strinjajo s prenosom posmrtnih ostankov iz ene začasne lokacije na drugo začasno lokacijo, dokler ne bo odločeno o kraju, načinu in času dokončnega pokopa.
Sajovic po njegovih navedbah komisije ni seznanil o svojih pogovorih ali dogovorih z drugimi osebami, ki so morda vplivali na njegove odločitve. “Člani komisije pričakujemo, da nas v bodoče vlada, minister in strokovne službe predhodno obveščajo o vseh svojih namenih, ki sodijo v pristojnost komisije ali pa člane komisije razrešijo, ker nam ne zaupajo,” je v odzivu zapisal Dežman. (STA)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje