Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko je ob začetku referendumske kampanje o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke volilce pozvala, naj se referenduma ne udeležijo. Ob tem je bila kritična do pobudnikov referenduma iz največje opozicijske stranke SDS, ki bo po njenih besedah v kampanji uporabljala "zavržne izjave" proti umetnikom in kulturnikom. Gre za sramoten in podel referendum proti kulturi, je prepričana koordinatorica Levice. Da je referendum nepotreben in da je bojkot glasovanja legitimna politična odločitev, poudarjajo tudi v največji vladni stranki Gibanje Svoboda pod vodstvom premierja Roberta Goloba.
Danes se začenja uradna kampanja pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke, ki bo 11. maja. Pobudo za referendum so vložili v največji opozicijski stranki SDS pod vodstvom Janeza Janše. V SDS so prepričani, da zakon ne prinaša jasno določenih meril za podeljevanje dodatkov k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti ter da ti predstavljajo neupravičen privilegij za ozko skupino posameznikov.
“Pred seboj imamo kampanjo, v kateri bo SDS sprožala zavržne izjave proti umetnicam in umetnikom ter proti umetniškim delom. Presojala bo, kaj je in kaj ni prava umetnost, ter govorila o umetnikih kot lenuhih in parazitih, ki družbo izsesavajo in ji nič ne vračajo. Seveda pa jih bodo ob praznikih polna usta tega, kako je naša samostojna država utemeljena na kulturi in umetnosti,” je do največje opozicijske stranke kritična koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko.
Kot je dejala, si je ob nastopu mandata zadala cilj, da bodo kulturo po skoraj desetih letih sistemskega zanemarjanja znova postavili za pomemben družbeni steber in da se na tem področju ne bodo šli kulturnega boja. “SDS je referendumsko pobudo sprožila iz točno teh razlogov, zaradi katerih so bili v prejšnjem mandatu protesti proti SDS, kulturnemu ministru Vasku Simonitiju in ministrstvu za kulturo, ki je delalo proti kulturi in umetnike izkoriščalo za kulturni boj,” je dodala Vrečko.
Vrečko: Brezplačna volilna kampanja SDS na račun davkoplačevalcev
Državljani na referendumu po njenih navedbah ne bodo odločali o spremembah zakona, ampak o vsem drugem. To je Vrečko utemeljila z oceno, da so v SDS 40.000 potrebnih podpisov volilcev za razpis referenduma zbirali z zavajanjem in različnimi manipulacijami. Spomnila je, da so v Levici zoper SDS in Janšo vložili kazensko ovadbo, ker je fotografijo umetniškega dela Maje Smrekar na plakatih uporabljala brez dovoljenja avtorice.
“Pravo referendumsko vprašanje bi se moralo glasiti, ali ste za to, da še naprej velja stari zakon o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke iz leta 1974. Ko je bila SDS na vladi, je s pridom izkoriščala ta zakon in podeljevala izjemne pokojnine. Vse, kar smo naredili mi, je, da smo poslušali pripombe računskega sodišča in drugih ministrstev ter s seznamom nagrad ukinili arbitrarnost pri podeljevanju izjemnih pokojnin,” je poudarila Vrečko.
Kot je dejala, so v zakonu vnesli tudi novo določbo, po kateri je pogoj za pridobitev dodatka nekaznovanost. Če bo referendum uspel, pa bo po njenih besedah na tem področju še najprej veljal netransparenten: “To, da arbitrarno odločaš o tem, komu boš dal in komu ne boš dal pokojnine, pomeni tudi, da odločaš, komu je ne daš. SDS ta zakon doslej ni motil, zdaj pa jim je prikladno, da imajo lahko 6,6 milijona evrov brezplačne volilne kampanje na račun davkoplačevalcev.”
Po njeni oceni bomo priča sramotnemu in podlemu referendumu proti kulturi. “Največ, kar bomo lahko pokazali državljani na referendumski dan, je, da ne sodelujemo v tej predvolilni kampanji in referendumu proti umetnosti, ampak da gremo v naravo s knjigo, gremo na koncert, si ogledamo gledališko predstavo, kakšen film, gremo v galerijo, muzej, beremo skupaj z družino in na ta način podpremo umetnike ter našo kulturo,” je dodala Vrečko.
Gibanje Svoboda: Bojkot referenduma je legitimen
Da naj se ne udeležijo referenduma, je volilce prejšnji teden prvi pozval predsednik vlade in prvak Gibanja Svoboda Robert Golob. V največji vladni stranki so danes znova pozvali državljane, naj referendum bojkotirajo. “Menimo, da je nepotreben, saj novi zakon prinaša izboljšave, ki so v korist tako umetnikom kot celotni družbi,” so sporočili iz Gibanja Svoboda in dodali, da SDS zlorablja institut referenduma za svoje politične cilje.
“Še več, po našem mnenju je referendum odraz maščevanja predsednika SDS točno določeni umetnici (Svetlani Makarovič, op. a.), dobitnici Prešernove nagrade za življenjsko delo, ki ima pravico do koriščenja dodatka k pokojnini, zato je ravnanje SDS sprevrženo, škodljivo za javno blagajno in ga ocenjujemo kot zlorabo instituta referenduma. Referendum bo davkoplačevalce stal več kot šest milijonov,” so poudarili v največji vladni stranki.
Izrazili so tudi obžalovanje, ker je SDS v boju proti posamezniku pripravljena z lažmi in manipulacijami obračunavati z vrhunskimi umetniki. Kot je v državnem zboru dejala njihova poslanka Sara Žibrat, bo sporočilo njihovega bojkota jasno: “Stranka SDS mora dojeti, da naslednjič predlaga referendum o relevantnih družbenih vprašanjih, ne pa da referendum zlorablja za obračunavanje s posamezniki. Danes je na vrsti umetnost, jutri lahko to postane šport ali pa izjemni znanstveniki”.
Ob tem v Svobodi poudarjajo, da demokracija ne pomeni zgolj sodelovanja, ampak tudi pravico do neudeležbe: “Pomembno je, da imajo ljudje možnost izbirati med glasovanjem za, glasovanjem proti ali pa neudeležbo kot zavestno politično odločitev. Tako kot je legitimno lobirati, protestirati ali pisati peticije, je legitimno tudi bojkotirati.”
Proti bi moralo glasovati najmanj 340 tisoč volilcev
Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volilcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volilnih upravičencev. Po zadnjih podatkih notranjega ministrstva bi kvorum za zavrnitev zakona moral znašati 338.671 glasov. Točno število, koliko glasov proti bo za to potrebnih, bo ministrstvo ugotavljalo glede na število volilnih upravičencev na dan glasovanja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje