Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z ministrstvom za zdravje še usklajuje vsebino splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. "Ugotovili smo, da vse smernice niso bile vključene v splošni dogovor," je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z ministrstvom za zdravje še usklajuje vsebino splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. Nekaterih usmeritev ministrstva za zdravje namreč zavod v predlog dogovora ni vključil. Čeprav jih zavod podpira, namreč meni, da bi jih bilo treba izvesti na drug način, izven splošnega dogovora.
Ministrstvo za zdravje je poleti ključne prioritete določilo v usmeritvah zdravstvene politike za prihodnji dve leti, ki so jih poslali ZZZS s pričakovanjem, da jih bo ta vključil v predlog splošnega dogovora za prihodnje leto.
Medtem ko so na ZZZS pred dvema tednoma v izjavi za medije ocenili, da so pričakovanja ministrstva izpolnili, je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel v intervjuju za STA dejala, da temu ni tako. “Ugotovili smo, da vse smernice niso bile vključene v splošni dogovor,” je pojasnila in dodala, da so zavod zato prosili, da v predlog vključi še preostale. Bolj natančna ni bila, a je dala vedeti, da bi si želela, da bo ZZZS usmeritvam sledil v celoti. “Vse, kar smo vključili v usmeritve, je pomembno, torej ne gre zgolj za nomotehnične malenkosti,” je pristavila.
ZZZS: Z ministrstvom še usklajujemo vsebino
Iz ZZZS so za STA sporočili, da vsebino splošnega dogovora za prihodnje leto z ministrstvom tako še usklajujejo. ZZZS za nekatere usmeritve ministrstva za zdravje, ki jih sicer podpira, ocenjuje, da jih je treba izvesti izven splošnega dogovora, saj da se nanašajo na program dela ministrstva oziroma je zanje treba vzpostaviti projektne ali delovne skupine različnih deležnikov v zdravstvu. Kot primer take usmeritve so navedli v usmeritvah predviden prenos dela kompetenc z zdravnikov na medicinske sestre, kar po navedbah ZZZS zahteva celo zakonske spremembe.
Skladno z zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju se namreč s splošnim dogovorom določi obseg sredstev, izhodišča za izvajanje programov in za oblikovanje cen programov oziroma storitev ter druge podlage za sklepanje pogodb ZZZS z izvajalci zdravstvenih storitev za njihovo financiranje. “Vsebine, ki niso neposredno povezane s financiranjem, je po našem mnenju smiselno urejati drugače,” so poudarili.
“Glede na navedeno pri pripravi splošnega dogovora ne gre za vsebinska nesoglasja glede smernic, temveč za razmislek o ustreznem pristopu pri uvajanju določenih sprememb v zdravstvu,” so še sporočili z zavoda.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!