Ministrstvo za obrambo je s sindikati začelo pogajanja za sklenitev kolektivne pogodbe za obrambo, zaščito in reševanje. Na prvem srečanju so se dogovorili o načinu nadaljnjih pogajanj glede vsebine normativnega dela kolektivne pogodbe. Sindikati so začetek pogajanj o kolektivni pogodbi označili kot zgodovinska.
Predstavniki vseh štirih sindikatov na obrambnem področju in predstavniki ministrstva za obrambo so se danes sestali na prvem krogu pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe za obrambo, zaščito in reševanje, so sporočili z ministrstva za obrambo.
Ministrstvo se je s predstavniki Sindikata ministrstva za obrambo, Sindikata vojakov Slovenije, Sindikata varnosti, obrambe, zaščite in družine ter Sindikata pilotov ministrstva za obrambo dogovorilo o načinu nadaljnjih pogajanj glede vsebine normativnega dela kolektivne pogodbe.
“Za nas je to zgodovinski trenutek,” je za STA dejal predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah. Več kot 30 let so si namreč prizadevali za začetek pogajanj o kolektivni pogodbi za področje obrambe, zaščite in reševanja, ki je še nimajo. Vlado je zdaj k temu spodbudila stavka operaterjev 112, ki še traja.
Zahteve, ki so jih sindikati podali vladni strani, naslavljajo specifike in posebnosti vseh zaposlenih na področju obrambe, denimo glede dostopa do tajnih podatkov ter omejitev glede stavke. Lah vsebine bolj natančno ni želel razkrivati, pričakuje pa, da bodo v kolektivno pogodbo vključili tarifno dejavnost, torej umestitev v plačne razrede.
Tudi predsednika Sindikata vojakov Slovenije Gvida Novaka veseli, da so se začeli o pogodbi sploh pogajati. Nezadovoljen pa je, da danes ni bilo posluha za vključitev tarifnega predloga. “To bi nam pomenilo ogromno,” je dejal Novak. Vlada je sicer s plačno reformo dvignila plače zaposlenim na področju obrambe, je dejal, vendar minimalno, poleg tega znotraj delovnih mest ostajajo plačna nesorazmerja. Pogajanja o vsebini bodo nadaljevali predvidoma v drugi polovici januarja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!