Poklukar o misiji EPP: Čudi me, da Slovenije niso obiskali v času Janševe vlade

Slovenija 07. Apr 202517:36 56 komentarjev

Na povabilo evroposlanke SDS Romane Tomc se je na obisku v Sloveniji danes mudila delegacija EPP za ugotavljanje stanja vladavine prava. Vodja delegacije in eden od podpredsednikov politične skupine EPP v Evropskem parlamentu Tomas Tobe je dejal, da so zaradi razmer v Sloveniji zaskrbljeni. Kritičen je bil tudi do predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič in drugih predstavnikov koalicije, ki se s člani delegacije EPP niso želeli srečati. Med tistimi, ki je zavrnil povabilo na srečanje, je tudi notranji minister Boštjan Poklukar. Kot je zapisal, se čudi, da evroposlanci EPP Slovenije niso obiskali v času prejšnje vlade Janeza Janše.

Slovenijo je na povabilo evroposlanke in podpredsednice SDS Romane Tomc danes obiskala delegacija Evropske ljudske stranke (EPP) za ugotavljanje stanja vladavine prava. Vodja delegacije in eden od podpredsednikov politične skupine EPP v Evropskem parlamentu Tomas Tobe je poudaril, da so se za obisk Slovenije odločili zaradi zaskrbljenosti zaradi delitve oblasti, neodvisnosti državnih institucij in svobode medijev.

“V Slovenijo smo prišli zaradi vladavine prava, ki jo v naši politični skupini jemljemo zelo resno. Vemo, da je demokracija ena najboljših stvari, ki jih imamo v EU, včasih pa je lahko tudi zelo krhka. Če obstajajo razlogi za zaskrbljenost, je te zadeve treba nasloviti takoj, da ne pridemo do še večjih problemov. Imamo enaka merila za vse, ne glede na to, ali je na oblasti leva ali desnosredinska vlada,” je na novinarski konferenci poudaril Tobe.

Da bi pridobili čim več informacij o stanju vladavine prava v Sloveniji, so člani delegacije EPP po njegovih besedah opravili več pogovorov s predstavniki institucij, medijev in civilne družbe. “Imeli smo več srečanj in lahko rečem, da smo zaskrbljeni. Naj začnem s stanjem v slovenskem parlamentu. V tem mandatu je bilo že sto izrednih zasedanj parlamenta, predlogi zakonov pa se v proceduro pošiljajo po nujnem postopku,” je bil do dela državnega zbora kritičen švedski evroposlanec.

Tobe kritičen do koalicije: Presenečeni smo nad pomanjkanjem interesa

Kot je navedel, so se o tem hoteli pogovoriti s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič in predstavniki koalicije, vendar pa se ti niso želeli sestati s člani politične misije EPP. “Presenečeni smo nad pomanjkanjem interesa. To obžalujem, ker naša vprašanja ostajajo neodgovorjena,” je poudaril Tobe in dodal, da so v EPP zaskrbljeni tudi zaradi spoštovanja neodvisnih institucij.

Pri tem je posebej izpostavil računsko sodišče, ki so mu vladajoči po njegovih besedah brez predhodnih posvetovanj z rebalansom proračuna za leto 2025 znižali sredstva za 30 odstotkov. “Neodvisne institucije so ključnega pomena za to, da se javni denar porablja učinkovito. Računsko sodišče ima zelo pomembno vlogo v demokraciji. Če si na oblasti, te bodo seveda temeljito vzeli pod drobnogled, ampak temu se je treba prilagoditi,” je dejal Tobe.

Ko gre za vprašanje neodvisnosti medijev, pa je podpredsednik politične skupine EPP v Evropskem parlamentu spomnil, da ustavno sodišče še vedno ni odločilo o pobudi za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija: “Mediji so steber demokracije, to še posebej velja za javne medije in javno RTV. To, da ustavno sodišče še ni sprejelo odločitve o noveli zakona o RTV Slovenija, ne more biti v zadovoljstvo nikomur.”

Švedski evroposlanec EPP Tomas Tobe (Borut Živulović/F. A. Bobo)

Na vprašanje, kakšni bodo torej naslednji koraki politične misije EPP v zvezi s stanjem vladavine prava v Sloveniji, je Tobe odgovoril, da o tem še ne more govoriti: “To je šele začetek. Jasno je, da bomo svoje ugotovitve prenesli naši politični skupini in Evropskemu parlamentu. Ne nazadnje smo največja politična skupina v Evropskem parlamentu. Smo odgovorni in ukrepamo, ko vidimo težave.”

“Odzivi nasprotne strani kažejo, da je ta delegacija izjemno pomembna”

Romana Tomc pa je ob tem izrazila zadovoljstvo, da je bila omenjena delegacija imenovana s strani predsedstva politične skupine EPP. “Odzivi nasprotne strani kažejo, da je ta delegacija izjemno pomembna in da se je na nek način bojijo. Dejstvo, da so nekateri, ki so imeli priložnost, da spregovorijo, zavrnili srečanje z nami, govori samo zase,” je povedala evroposlanka SDS in ena od podpredsednic politične skupine EPP v Evropskem parlamentu.

Ob tem je poudarila, da bo misija EPP nadaljevala svoje delo. “Preverjali smo, ali v Sloveniji dejansko še obstajajo demokratični procesi, kako je z mediji in medijsko svobodo, zanimale pa so nas tudi določene zadeve, ki se dotikajo področja delovanja policije. Prišli smo v dobri veri in svoje delo v okviru Evropskega parlamenta bomo nadaljevali,” je napovedala Tomc.

Evropska poslanka SDS Romana Tomc (Foto: Borut Živulović/F. A. Bobo)

Poleg Tomc in Tobeja so bili v delegaciji EPP še Španec Raul de la Hoz Quintano, Nemka Lena Düpont in Poljak Michal Wawrykiewicz. Željo, da bi sodeloval na misiji EPP v Sloveniji, je sicer Tobeju in Tomc izrazil tudi evroposlanec Matej Tonin (EPP/NSi), ki je na misijo o vladavini prava v Slovenijo februarja pripeljal španskega evroposlanca EPP Adriana Vazqueza Lazara. A Toninovo ime se na koncu ni znašlo na seznamu članov delegacije.

Predsednik NSi, ki je po sporu s SDS oblikoval svojo nacionalno delegacijo znotraj politične skupine EPP v Evropskem parlamentu, je ocenil, da gre pri tem za tehnično napako. “Zakaj v napovedi obiska nisem zapisan skupaj z ostalimi poslanci SDS kot sodelujoči pri obisku, vam ne znam povedati,” je v četrtek sporočil Tonin. Iz pisarne evropske poslanke Tomc pa so takrat sporočili, da Tonin nikoli ni bil predviden kot član delegacije.

Poklukar: Čudim se, da Slovenije niso obiskali v času tretje Janševe vlade

Da je bil kot predstavnik vlade povabljen na sestanek z delegacijo EPP in da se ni udeležil srečanja z evroposlanci, pa je v objavi na Facebooku razkril notranji minister Boštjan Poklukar. Kot je pojasnil, se sestanka z evroposlanci EPP, ki po njegovih besedah menijo, da so demokracija, vladavina prava in medijska svoboda v Sloveniji v času sedanje vlade v prostem padu, ni udeležil, ker je po njegovi oceni nepotreben.

“Se pa čudim, da evropski poslanci politične skupine EPP niso Slovenije obiskali v času tretje vlade Janeza Janše. Takrat bi lahko videli, kaj je prosti pad demokracije ter vladavine prava, in takrat bi se lahko na lastne oči prepričali, kako je oblast lomastila po operativnih štabih policije, kako je s solzivcem zaplinjala Ljubljano ter špricala protestnike z vodnim topom!” je poudaril notranji minister.

Boštjan Poklukar
Notranji minister Boštjan Poklukar (Foto: Žiga Živulović Jr./F. A. BOBO)

Vsem tistim, ki dvomijo v slovensko pravosodje, pa je sporočil, da je v Sloveniji pravosodna veja oblasti samostojna in neodvisna, kar je temelj demokracije in osnovni postulat pravne države. “Verjamem, da bodo evropski poslanci politične skupine EPP kljub negativnim prišepetovanjem vseeno videli in sami spoznali, da je Slovenija na vseh področjih moderna, demokratična, varna in uspešna država. Razlika med vlado Roberta Goloba in prejšnjo vlado je pa zares zelo očitna!” je dodal Poklukar.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje