Skladno z napovedmi je morje v jutranjih urah začelo poplavljati, razmere pa so se umirile pred poldnevom. Zaradi plimovanja je bila zaprta cesta v Piran, morje je poplavilo tudi v Izoli, kjer pa je težave povzročala še podtalnica.
Še pred poldnevom je sonce na slovenski obali že pokukalo izza oblakov, razmere so se umirile.
Morje v Izoli je, skladno z napovedmi, začelo poplavljati v jutranjih urah. Pričakovanja, da se bodo razmere umirile že okoli 9. ure, se sicer niso uresničile; jugo se je namreč krepil, prav tako deževje.
Pristojnim službam je v Izoli z baražami sicer uspelo preprečiti, da bi morje prišlo neposredno v ulice, vendar sta težave predstavljali podtalnica in kanalizacija. “Morje pritiska po kanalih,” je okoli 9.30 za N1 povedal poveljnik civilne zaščite Zdenko Deželak, poveljnik Civilne zaščite Občine Izola.
Voda je medtem prodrla iz jaškov in poplavila nekatere ulice, iz nekaterih objektov pa so črpali vodo.
Razmere v Izoli okoli 10. ure:
Pogovor s poveljnikom izolske civilne zaščite okoli 9.30:
Mestni redarji pa so zaradi plimovanja zaprli cesto v Piran.
Domačini v Piranu so se na poplavljanje morja pripravljali že včeraj, in sicer s protipoplavnimi vrečami in deskami. Postavili so tudi baražo, ki preprečuje vdor vode na Tartinijev trg. Vremenske razmere na Obali so spominjali na tiste iz leta 2019, ko so izmerili drugi najvišjo gladino morja v zadnjih 50 letih.
Razmere v Piranu okoli 9. ure:
Agencija RS za okolje (Arso) je pred tem napovedala, da bo morje poplavljalo predvideno med 6. in 11. uro. Sprva so vrh plimovanja pričakovali ob 9. uri, a je na razmere vplival jugo.
Morje lahko po napovedih poplavi tudi zvečer (med 20.30 in 21.30), ko se lahko razlije v višini do 10 centimetrov. Jutri bo morje med 6. in 11. uro ponovno poplavljalo v višini do okoli 30 centimetrov, napovedujejo na Arsu.
Imer Imeri, lastnik lokala v Piranu, ki je bil v preteklosti poplavljen trikrat, je za N1 povedal, da so razmere spremljali vso noč, na današnji dan pa so se pripravili z deskami in vrečkami.
Včeraj je hidrolog na Arsu Andrej Golob pojasnil, da bo “jutranja visoka plima ravno sovpadala s padcem zračnega tlaka ob prehodu ciklona, južni veter bo okrepljen, kar bo povzročilo znaten dvig gladine. To pomeni, da bodo nižji deli obale poplavljeni tudi v višini pol metra. Ker bo okrepljen tudi veter, bo močnejše valovanje ob tako visoki gladini povzročilo še dodatne težave.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!