
Na Darsu smo preverili, kako poteka nadzor prekrškov in na kakšen način si lahko vozniki znižajo kazen, če so vinjeto pozabili kupiti.
Že nekaj let je minilo, odkar je Dars uvedel elektronske oziroma e-vinjete. Vezane so na registrsko oznako avtomobila, pri večini slovenskih voznikov pa se njihova veljavnost izteče z začetkom februarja.
Kaj pa lahko naredite, če ste na vinjeto pozabili in vseeno zapeljali na avtocesto? Na Darsu smo preverili, kako poteka nadzor in kakšne so kazni. Se jim je res mogoče izogniti?
E-vinjete so Darsu precej olajšale nadzor, saj je kršitve mogoče odkrivati s pomočjo nadzornih kamer. Dars to preverja z 20 stacionarnimi nadzornimi enotami, 20 prenosnimi nadzornimi enotami, 33 mobilnimi nadzornimi enotami, ki so nameščene v vozilih, in 40 ročnimi nadzornimi napravami, s katerimi preverjajo predvsem parkirana vozila.
Skupaj naj bi vinjete preverjali na 100 lokacijah, naprave med njimi pa redno premeščali, so pojasnili v preteklosti.
Kje stojijo stacionarne nadzorne enote?
Točnih lokacij naprav za nadzor na Darsu ne razkrivajo, so pa v odgovoru na naša vprašanja zapisali, da stacionarne kamere nameščajo oziroma premeščajo na portale prometne signalizacije in drogove ob avtocestah in hitrih cestah, ki so v upravljanju družbe.
Prenosne kamere na stojalih lahko cestninski nadzorniki postavijo kjerkoli ob cestninskih cestah, avtocestnih priključkih, avtocestnih počivališčih, nadzornih točkah na avtocestah, mejnih prehodih. Mobilne in ročne nadzorne naprave so načeloma nameščene v Darsova vozila.

Nadzor nad pravilno uporabo e-vinjet poleg Darsa izvajata tudi finančna uprava in policija.
Kaj se zgodi, ko kamera zazna kršitev?
Vozila, ki se peljejo po avtocesti, nameščeni sistemi preverjajo samodejno. Če sistem zazna, da ima vozilo vinjeto, se podatek takoj izbriše in za njim ne ostane sledi.
Če pa sistem zazna, da vozilo po avtocesti oziroma hitri cesti vozi brez vinjete, podatek o prekršku ohrani.
Podatek nato s sistema preide v roke uradniku na Darsu, ki začne prekrškovni postopek in vozniku izda kazen. Po zakonu je predpisana globa za vožnjo brez vinjete 300 evrov, kazen pa voznik prejme v roku enega meseca od storjenega prekrška. Če kršitelj globo plača v osmih dneh, velja polovična kazen, torej 150 evrov.
Dars ob tem opozarja, da vsak nov vstop na avtocesto ali hitro cesto predstavlja nov prekršek. Če je voznik storil več prekrškov, za katere še ni bila izdana odločba, se najprej določijo sankcije za vsak posamezni prekršek, nato se izreče enotna sankcija.
“Vozniku, ki je vozil brez vinjete, se sočasno z izvedenim prekrškovnim postopkom od dneva prekrška izda e-vinjeta, ki postane veljavna po plačilu,” tudi piše na spletni strani Darsa.
Se lahko izognete kazni?
Čeprav zakon v primeru kršitve predvideva 300 evrov kazni, se lahko uradnik na Darsu na podlagi olajševalnih okoliščin odloči, da jo bo znižal. Ali se lahko prekrškarji tudi izognejo kazni?
Na spletnih forumih in družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da je to mogoče. “Če vinjeto kupiš na dan storjenega prekrška, ne dobiš kazni,” pravijo uporabniki.

Na Darsu na naše vprašanje, ali se lahko vozniki s samoiniciativnim nakupom vinjete na dan prekrška izognejo kazni, niso odgovorili. So pa pojasnili, da je nakup e-vinjete v istem dnevu lahko olajševalna okoliščina.
Voznikom, ki se brez veljavne e-vinjete zapeljejo na cestninsko cesto, tako svetujejo, naj čim prej kupijo vinjeto, vezano na registrsko oznako vozila, s katerim so storili prekršek. “Dejstvo je namreč, da je bil prekršek že storjen, takojšnji nakup e-vinjete oziroma nakup še v istem dnevu pa je lahko olajševalna okoliščina, o čemer odloča pooblaščena uradna oseba,” so dodali. Končna odločitev je tako vedno v rokah pooblaščene osebe.
Lani je v okviru nadzora e-vinjet družba Dars skupaj izdala 75.234 plačilnih nalogov. To je za skoraj četrtino več kot leto prej, ko so na Darsu izdali 60.537 plačilnih nalogov. Globe od cestninskih prekrškov se v celoti stekajo v državni proračun in niso prihodek družbe. Med kršitelji še vedno prevladujejo tujci.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje