Na današnje srečanje pri Macronu vabljen tudi premier Golob

Slovenija 19. Feb 202511:33 > 11:55 25 komentarjev
Robert golob in Emmanuel MacronRobert golob in Emmanuel Macron
Foto: PROFIMEDIA

Na današnje neformalno srečanje pri francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu je vabljen tudi slovenski premier Robert Golob. Tema pogovorov skupine evropskih in drugih držav bo Ukrajina in varnost v Evropi. Kot so dejali v premierjevem kabinetu, se bo Golob srečanja udeležil prek videopovezave.

Na neformalnem srečanju skupine evropskih in drugih držav, ki ga organizira francoski predsednik Emmanuel Macron, bo sodeloval tudi slovenski premier Robert Golob, je vlada sporočila na omrežju X.

“Gre za posvetovanje o možnih odzivih na razmere v Ukrajini in o krepitvi vojaško obrambnih sposobnosti,” so navedli. Kot so dodali, bo razprava koristna za prihodnje določitve Evropskega sveta. Kot so dejali v premierjevem kabinetu, se bo Golob srečanja udeležil prek videopovezave. Takšen način sodelovanja je napovedalo tudi več drugih predstavnikov povabljenih držav.

Podrobnosti drugega neformalnega srečanja o Ukrajini, ki ga je Macron napovedal v torek zvečer, niso znane. Francoski predsednik je ob napovedi dejal, da bo prišlo “več evropskih in neevropskih držav” in da se namerava do konca tedna sestati z vsemi 27 članicami Evropske unije.

Po navedbah diplomatov bodo na današnjem zasedanju še Norveška, Kanada, Litva, Estonija, Latvija, Češka, Grčija, Finska, Romunija, Švedska in Belgija. Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, da se bo srečanja prek videopovezave udeležil tudi premier Andrej Plenković.

Izredno zasedanje v Parizu
Prvo srečanje o Ukrajini v Franciji (Foto: PROFIMEDIA)

Kritike prvega vrha zaradi selektivne udeležbe

Macron je prvo neformalno srečanje o Ukrajini in varnosti v Evropi sklical v ponedeljek, po tem, ko je prejšnji teden ameriška administracija predsednika Donalda Trumpa začela priprave na pogovore o možnosti končanja vojne v Ukrajini in napovedala srečanje ameriške in ruske delegacije v Riadu. Na vrh so bili povabljeni voditelji Francije, Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Danske in Velike Britanije, sestanka v Parizu pa so se udeležili še generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Antonio Costa.

Selektivno izbrana zasedba na izrednem vrhu je bila deležna kar nekaj kritik. Med ostrejšimi je bila slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v zapisu navedla, da sklicatelji vrha na simbolni ravni svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno. “Ravno v teh težkih časih, ko sta moč in enotnost Evrope na hudi preizkušnji, je vsaka, tudi simbolna navzočnost vseh evropskih držav na vrhu, kjer se odloča o vojni in miru, nujna. Že v Parizu bi moralo biti tako,” je takrat ocenila predsednica.

Predsednik vlade Golob je takratno zasedanje ocenil kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato. Kot je dejal, je pred srečanjem govoril tudi s predsednikom Evropskega sveta Costo, ki mu je zagotovil, da ga bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki.  Državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk je ponedeljkovo zasedanje ocenil kot sestanek pripravljalne narave na morebitno srečanje Evropskega sveta. Ob tem je pozval k poenotenju stališč.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje