Skoraj eno leto po poplavah so družini Stropnik iz doline Velunja v Slovenj Gradcu predali ključe novozgrajene "Hiše novega začetka", ki so jo zgradili s pomočjo donatorjev. To je po znanih podatkih prva na novo zgrajena hiša za katero od lani poplavljenih družin. Ob predaji ključev se je družina zahvalila vsem, ki so jim pomagali. "Zavedamo se, da imamo izjemno srečo, da smo prav mi prejemniki čudovite donacije," so poudarili in dodali, da jim podpora in pomoč pomenita več, kot lahko povedo. Tudi premier Robert Golob je ob tem poudaril nepozabno solidarnost Slovenije in dodal, da bo država ob morebitnih prihodnjih ujmah pripravljena.
Na zemljišču ob Podgorski cesti v Slovenj Gradcu, ki ga je prispevala slovenjgraška občina, je novo montažno hišo letos zgradilo podjetje Pergola s sedežem v Radljah ob Dravi skupaj z 42 donatorji iz vse Slovenije.
Predaje ključa za “Hišo novega začetka” se je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. Zahvalil se je vsem, ki so kakorkoli pomagali družini.
“Slovenija je prekrasna dežela, naravo nam zavida ves svet. A ima vsaka stvar dve plati. Lepa narava ima tudi drugo plat – divjost v polni moči je pokazala lani 4. avgusta,” je dejal in izpostavil solidarnost cele države. “Solidarnost je bila nepozabna, to lahko poznamo samo Slovenke in Slovenci,” je dodal. Po njegovih besedah takrat ni bila razdeljena niti politika.
“Takrat smo se zavezali, da bomo ustvarili nove pogoje, ki bodo bistveno boljši. To je danes pred nami,” je dejal. “Solidarnost Slovenije se manifestira tako, da starejši generaciji omogočimo, da obdrži življenjski standard, mlajši pa, da si življenje postavi na novo. To je sporočilo, ki me navdaja z velikim upanjem,” je še izpostavil.
Opozoril je še, da bodo vremenske ujme prisotne tudi v prihodnosti, a da bomo nanje pripravljeni. Tako, kot je bilo pri požaru na Krasu, kjer se je po premierjevih besedah pokazalo, da lahko z ustrezno organizacijo in nakupom opreme država bistveno hitreje reagira in prepreči najhujše.
“Verjamem, da vsi poplavni ukrepi gredo v to smer, potrebno je nekaj več potrpljenja, da stroka opravi svoje delo, a ko bodo stvari pripravljene, verjamem, da bo Slovenija bolj odporna,” je sklenil.
Župan občine Slovenj Gradec Tilen Klugler se živo spominja lanskih poplav, ki so povzročile enormno škodo. “Takrat smo si zadali, da bomo storili vse, da Slovenj Gradec vrnemo v prvotno stanje, kot je bilo pred poplavami, da ga naredimo še lepšega in varnejšega,” je poudaril. Tudi on se je zahvalil vsem, ki so kakorkoli pripomogli h gradnji.
“V naši občini je še ena družina, ki bo morala zaradi poplav zapustiti svoj dom. Mogoč bomo celo prva občina, ki bo sprejela lokacijsko preveritev – s tem pa jim bomo omogočili novogradnjo na kmetijskem zemljišču, neposredno ob stavbnem zemljišču, kjer so si tudi sami zaželeli,” je še dejal.
Po nagovorih je sledila predaja ključev in ogled prostorov.
Ob predaji se je družina Stropnik iskreno zahvalila vsem, ki so jim pomagali. “Zavedamo se, da imamo izjemno srečo, da smo prav mi prejemniki čudovite donacije,” so poudarili in dodali, da jim podpora in pomoč pomenita več, kot lahko povedo.
Njihov prejšnji dom je na seznamu evidentiranih objektov, ki zaradi posledic lanskih poplav in plazov niso več primerni za bivanje. Na seznamu vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih avgusta lani je sicer več kot 340 objektov, pri čemer pa seznam ni dokončen.
Zapleteni postopki predaje donacije
Postopki predaje donacije družini niso bili enostavni. Zemljišče je prispevala Mestna občina Slovenj Gradec. A ker občina zemljišča ne more nikomur donirati, ga bo prenesla na državo in od države v zameno dobila drugo.
Družina Stropnik pa bo državi iz odškodnine, ki jo bo prejela na podlagi opravljene cenitve za prejšnje domovanje, za to zemljišče plačala dobrih 70.000 evrov, kolikor je uradno ocenjeno, ter tako postala lastnica zemljišča. Glede donirane hiše kot take pa so v izogib prihodnjim davčnim obremenitvam za prizadeto družino donatorji sklenili, da jo prenesejo na humanitarno organizacijo, to je Lions klub Slovenj Gradec, ta pa na družino, ki je tako po novem lastnica hiše.
A z donirano hišo so stanovanjsko stisko rešili samo za štiričlanski mlajši del družine Stropnik, medtem ko starejša zakonca Stropnik še nimata rešitve. Donirana hiša je glede na velikost namreč primerna za bivanje štiričlanske družine.
Starejša zakonca Stropnik bosta s preostalim zneskom odškodnine iskala rešitev za svoj stanovanjski problem. Kot je povedal Stanko Stropnik, načrtujeta gradnjo manjše hiše. “Danes sem zadovoljen, celo leto pa nisem bil. To res predolgo traja. Praktično jaz zase še zdaj ne vem,” je dejal Stropnik. Z ženo imata ogledano zemljišče, kjer bi si zgradila hišo, a ker gre za kmetijsko zemljišče, to zdaj tam še ni možno.
Šefic razmišlja o poenostavitvi postopkov za donacije
Tudi vodja vladne službe za obnovo po lanskih poplavah in plazovih Boštjan Šefic je izrazil zadovoljstvo, da je bila hiša od januarja postavljena in da so “uspeli vse izpeljati tako, kot je treba, za to da bo mlada družina imela novi dom”. Tudi sam se je zahvalil vsem donatorjem in ostalim, ki so k temu prispevali. Je pa napovedal, da za naprej razmišljajo, da bi tudi morebiti v sistemski zakonodaji ali v zakonu o obnovi in razvoju naredili še kakšen korak, da bi v takšnih res hudih primerih olajšali postopke tako donatorjem kot tudi prejemnikom donacij. “Bo pa treba razmisliti in definirati – kje, kdaj in za kakšne primere. Ne moremo vsega posploševati,” je dodal Šefic.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje