Na Krasu je v četrtek dopoldne znova zagorelo. Z ognjeno stihijo, ki po površini obsega okoli 140 hektarjev, se bo ponoči borilo več kot 350 gasilcev. Požar se po zadnjih podatkih ne širi in je omejen, so pa aktivna še posamezna žarišča. Čez dan je na terenu sodelovalo več kot 250 gasilcev, pri gašenju iz zraka pa so pomagali gasilski letali air tractor, vojaški in policijski helikopter. Policija še nima odgovorov, ali je za požar kriv požigalec.
Ključni poudarki
Spremljali smo V ŽIVO
Ponoči na terenu več kot 350 gasilcev
Požar, ki je dopoldne izbruhnil v bližini naselja Škrbina in se je zaradi močnega vetra razširil po pobočju Trstelja in sosednjega Kačnika, še ni pogašen, aktivnosti na Krasu so tako še vedno v polnem teku. Ponoči se bo z ognjenimi zublji borilo več kot 350 gasilcev z gorenjske, notranjske in ljubljanske regije in ob sodelovanju pri vodenju članov severnoprimorske in obalno kraške gasilske regije.
Stanje na terenu je stabilno. "Pomembno je, da se požar ne širi in je nekako omejen, so pa aktivna še posamezna žarišča. Pravzaprav se gasilci spopadajo z dvema požarnima linijama, preko noči pa se zaradi več vlage in nižjih temperatur nadejajo na manjšo intenzivnost ognjenih zubljev," je zadnje informacije s kraja dogodka sporočil Ervin Čurlič iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko.
Za gasilci in drugimi službami iz sistema za zaščito in reševanje je po besedah Čurliča sicer naporen dan. Nekaj ljudi je bilo dehidriranih, a so jih oskrbeli v posebnem šotoru, ki ga je postavila enota Rdečega križa Nova Gorica.
Air tractorja ključna pri omejitvi požara na Krasu
Prvič v zgodovini samostojne Slovenije so danes gasili požar z lastnimi namenskimi letali. Air tractorja, ki ju je vlada kupila pred letom dni, sta bila ključna pri omejitvi požara, je ocenil generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.
Letali sta poleteli že kmalu po dopoldanskem izbruhu ognja. Trenutno so vsi trije piloti, ki air tractorje upravljajo, iz tujine. V letu dni so sicer že usposobili in izobrazili dva slovenska pilota, ki pa še nimata dovolj ur letenja, da bi lahko samostojno izvajala tako zahtevne operacije. Sta pa na pomožnih sedežih in koordinirata aktivnosti, je dejal Behin.
Vsako letalo je vodo odvrglo 25-krat po tri kubične metre vode, skupaj sta tako na požarišče odvrgli 150 kubičnih metrov vode v manj kot eni uri po izbruhu požara. To pomeni, da sta air tractorja opravila tisto, za kar sta bila nabavljena, je dejal Behin. Vodo sta zajemala v morju, njun krog pa je trajal približno 10 minut, kar je bistveno pomagalo gasilcem. "Splošna ocena je, da je to pri širjenju požara v tisti prvi fazi naredilo ključni efekt ob gasilcih," je pojasnil. Takšne količine vode so namreč v preteklosti prihajale šele od tri do pet ur po izbruhu požara, danes pa so bile odvržene v pol ure.
Letali sta bila v zraku neprekinjeno po tri ure skupaj, nato sta odšli v Portorož po gorivo. Po 22. uri pa se bosta vrnili v bazo na Brniku, kjer ju morajo zaradi uporabe slane vode temeljito oprati.
Gasilci pa bodo na požarišču v vsakem primeru ostali več dni. Najprej morajo varovati in usmerjati razvoj požara, z letali pa bodo zalivali površine in v naslednjih dneh preprečili nadaljnji razvoj požara. "Za jutri smo imeli napovedano prvo vajo prikaza gašenja tukaj v neposredni bližini, na žalost smo morali to narediti danes v polni luči," je še dejal Behin.
Vodja intervencije: Požar še ni pod nadzorom
Požar po besedah vodje intervencije Simona Vendramina še ni pod nadzorom. "Trenutno imamo odprto še večjo linijo na severni strani Trstelja. Tekom današnjega dne in noči bomo skušali požar omejiti," je dejal. Jakost požara je manjša v primerjavi s požarom izpred dveh let. Čez noč bo na območju prisotnih do 350 gasilcev.
Letali v zraku do 18. ure
Direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je dejal, da bosta letali air tractor pomagali do 18. ure. Letali sta skupaj opravili 50 odmetov po tri kubične metre vode, skupaj sta torej na požarišče spustila 150.000 litrov vode. Da sta letali zelo učinkoviti, je dejal tudi Marko Adamič, podpoveljnik Gasilske zveze Slovenije.
Pristojni še ne vedo, ali je šlo za požig
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dejal, da policija preiskuje "možnost podtaknjenega požara", generalni direktor policije Senad Jušić pa je poudaril, da zadeva še ni preiskana. "Še vedno poteka intenzivna kriminalistična preiskava," je dejal. Tako pristojni še nimajo odgovora, zakaj je zagorelo.
Poklukar: Sistem civilne zaščite deluje
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v izjavi za medije potrdil, da sistem gašenja deluje. "Že od jutra je tukaj tudi policijski helikopter, ki je s kamero pregledal območje," je dejal Poklukar.
Situacija se ne slabša
Situacija je po informacijah Civilne zaščite za Severno Primorsko trenutno stabilna oziroma se ne slabša.
Na terenu 200 gasilcev
Na terenu je po informacijah Uprave RS za zaščito in reševanje 200 gasilcev, dva air tractorja, helikopter Slovenske vojske in izvidniški helikopter policije. Požar naj bi zajel okoli 150 hektarjev.
Trenutno na terenu sodeluje preko 200 gasilcev, dva Air tractor ✈️, helikopter @Slovenskavojska in 🚁 izvidniški helikopter @policija_si. Požar naj bi zajel okoli 150 ha območja. pic.twitter.com/RlutGTEL6K
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) July 18, 2024
Predčasna vrnitev ekip iz Severne Makedonije ni predvidena
Predčasna vrnitev posadk Slovenske vojske in policije, ki pomagata gasiti požar v Severni Makedoniji, zaenkrat po informacijah N1 ni predvidena. Sklep vlade o pomoči slovenskih ekip Severni Makedoniji velja pet dni. Ekipi se bosta tako v vsakem primeru v Slovenijo vrnili v petek oziroma v soboto. Kasneje je v izjavi za medije to potrdil tudi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec. "Ocena je bila, da so air tractorji tisti, ki nam omogočajo takojšen, hiter in kvalitativno ogromen odziv. Sedaj se je to tudi pokazalo," je dejal.
Ministrica Fajon: Če bo potreba po mednarodni pomoči, se bomo polno angažirali
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon z zaskrbljenostjo spremlja požar na Krasu, je zapisala na družbenem omrežju X. Ministrstvo se bo, če bo potreba po mednarodni pomoči, polno angažiralo, je še dodala.
Z zaskrbljenostjo spremljam izbruh požara na #Kras in se zahvaljujem vsem, ki pomagate pri njegovem obvladovanju 🙏🏼 @MO_RS @policija_si @URS_ZR.
— Tanja Fajon (@tfajon) July 18, 2024
Na @MZEZ_RS se bomo polno angažirali, če bo potreba po mednarodni pomoči.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje