Na obzorju nova kontracepcija za moške

Slovenija 08. Feb 202520:23 2 komentarja
recept, zdravilo
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Zdi se, da je prepoved splava v številnih ameriških zveznih državah spremenila pogled na možnosti kontracepcije za moške. Zadnjih 60 let na tem področju ni bilo večjih premikov, moški pa imajo na voljo še vedno samo dve možnosti: kondom ali vazektomijo. Če bo naslednja testna faza novega zdravila uspešna, se to utegne v nekaj letih spremeniti. Največja ovira za odobritev takšnih zdravil so stranski učinki.

Kontracepcijske tabletke so v 60. letih prejšnjega stoletja ženskam omogočile reproduktivno avtonomijo in nadzor nad načrtovanjem družine. Od takrat se je nabor kontracepcijskih možnosti za ženske samo še povečal, na področju moške kontracepcije pa ni bilo večjih premikov. Ob odpravitvi regulativnih omejitev se to utegne kmalu spremeniti, piše znanstveni portal Science News.

Trenutno sta moškim na voljo samo de vrsti kontracepcije: kondom, ki je 88-odstotno zanesljiv, in vazektomija, ki je nepovratna. Nobena od teh možnosti moškim ne zagotavlja enake ravni nadzora nad plodnostjo, kot jo imajo ženske, pravi urologinja iz bostonske bolnišnice Brigham and Women’s Hospital dr. Alexandra Joice Berger. Meni, da so nove oblike nadzora rojstev pri moških nujne.

Bi moški novo kontracepcijo sploh uporabljali?

Z njo se strinja tudi direktor moške klinike UCLA dr. Jesse Mills. “Manko moške kontracepcije je še posebej težava v ameriških zveznih državah, kjer ženske nimajo več dostopa do vseh kontracepcijskih možnosti,” je poudaril in dodal, da je razveljavitev sodbe Roe proti Wade leta 2022 spremenila javno mnenje o kontracepciji za moške.

Nujna kontracepcija
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

V nedavno objavljeni raziskavi, kjer je sodelovalo 15.000 moških iz sedmih držav, je 49 odstotkov Američanov odgovorilo, da bi v prvem letu poskusilo novo moško kontracepcijsko sredstvo. Pred razveljavitvijo omenjene sodbe je bilo novi kontracepciji naklonjenih 39 odstotkov Američanov. Raziskava je tudi pokazala, da bi od 50 do 85 odstotkov žensk partnerjem zaupalo prevzem odgovornosti za kontracepcijo.

Kje so testiranja?

Nova možnost bi lahko na trg prišla že v nekaj letih, piše portal. Oziroma bi bili možnosti lahko kar dve. Zelo dobro namreč kaže dnevnemu hormonskemu gelu NES/T, ki zavira proizvodnjo sperme, in gelu za injiciranje ADAM, ki bi blokiral ejakulacijo. V razvoju so tudi druge možnosti, vključno z zdravili, ki delujejo le nekaj ur.

Druga faza testiranja zdravila NES/T je potekala v 16 državah, vanj pa je bilo skupaj vključenih 400 moških. Ahlqvist in drugi udeleženci so si več kot leto dni vsak dan v vsako ramo vtirali zdravilni gel, ki je vseboval nesteron in testosteron. Študija je pokazala, da zdravilo blokira proizvodnjo sperme. NES/T ima dolgotrajno delovanje, treba ga je nanašati vsak dan v obdobju od štiri do 12 tednov, da se število moških spolnih celic zniža pod določeno mejo plodnosti. Ob prenehanju uporabe zdravila se število moških spolnih celic na normalno raven vrne po šestih mesecih, piše Science News.

“Na splošno so bili rezultati res odlični, celo nad pričakovanji,” pravi vodja programa za razvoj kontracepcije pri Ameriškem inštitutu za zdravje dr. Diana Blithe. “Tudi neželeni učinki se zdijo minimalni. Nekateri moški so imeli akne in blage spremembe razpoloženja, vendar je le nekaj udeležencev prekinilo raziskavo zaradi hudih stranskih učinkov,” je tudi dodala. Znanstvena študija z natančnejšimi rezultati testiranja naj bi izšla v prvi polovici letošnjega leta.

Največja ovira za odobritev so stranski učinki

Kljub temu nekatere strokovnjake skrbi, da Ameriška uprava za hrano in zdravila ne bo odobrila njegove uporabe. Raziskovalec reproduktivnega zdravja na Univerzi Washington v Seattlu John Amory svoje dvome naslanja na pretekle izkušnje – leta 2016 je bilo namreč klinično testiranje obetavnega dvohormonskega moškega kontracepcijskega sredstva ustavljeno, ker je preveč udeležencev poročalo o neželenih stranskih učinkih, kot so motnje razpoloženja.

Glavobol
Glavobol (Foto: PROFIMEDIA)

Obenem se Amory sprašuje, kako zanesljiv bo NES/T, saj ga je treba uporabljati vsakodnevno – dolga doba nanašanja gela pred dejanskim začetkom delovanja, pa bi lahko marsikaterega moškega odvrnila od uporabe.

Ali bo zdravilo res učinkovito tudi v praksi, bo pokazala tretja faza testiranja, ki bi vključevala večji vzorec in bi potekala v bolj realnem okolju. Če bo dobila zeleno luč, bi se začela še letos, pravi vodja programa dr. Blithe. Preizkušanja sicer trajajo zelo dolgo, prvi testi NES/T so se začeli pred dvema desetletjema. Tretji fazi testiranja bi sledila regulativna presoja za odobritev zdravila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje