"Protestiramo, zato ker je delo žensk v družbi nevidno, necenjeno in neplačano. Protestiramo, zato ker naše delo družbi ni nič vredno. Smo prezaposlene in podplačane." S temi besedami so v društvu Iskra, ki je ob 8. marcu pripravilo protestni shod po Ljubljani, nagovorili množico.
Delovni odbor za feminizem pri Društvu Iskra je ob ob mednarodnem dnevu žensk na Kongresnem trgu v Ljubljani organiziral protest pod geslom Če naše delo ni nič vredno, protestiramo.
Na protestu so zbrane letos v ospredje postavile reproduktivno delo, torej gospodinjsko in skrbstveno delo, ki je “nevidno in neplačano oziroma podplačano”. V delovnem odboru so poudarile, da ženske doma čistijo in gospodinjijo, hkrati pa vzgajajo otroke ter vse življenje skrbijo za brate, partnerje, starše in stare starše. “Oni pravijo, da je to ljubezen, me pravimo, da je neplačano delo,” so izpostavile.
Stališče delovnega odbora za feminizem pri Društvu Iskra je, da je “gospodinjsko in skrbstveno delo, ki je zaradi kapitalistično-patriarhalne družbe še vedno na ramenih žensk, treba kolektivno podružbljati”. Poudarile so, da se zavzemajo za podružbljanje reproduktivnega dela skozi javne in dostopne jasli, vrtce, domove za starejše, javne pralnice in menze ter starševskega dopusta v višini stoodstotnega nadomestila. V Društvu Iskra menijo, da mora biti vsako delo dostojno plačano in zahtevajo enako porazdelitev dobičkov od našega dela. Na protestu so se zavzele tudi za “dostojne plače, krajši delavnik in zaposlitev več kadra ob predpostavki, da se reproduktivno delo podružbi”.
Zavzele so se, da se ženska skrb za bližnje, ki se v družbi večkrat jemlje za samoumevno, prepozna kot delo, brez katerega družba ne more obstajati. Vsako delo mora biti dostojno plačano, so prepričane organizatorke. S Kongresnega trga so se protestnice sprehodile do Miklošičevega parka in med potjo vzklikale Delavkam oblast, kapitalizem mora past.
Predsednica sindikata Tuš Mirjana Janjić je v govoru pred Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) opozorila na vse večje izkoriščanje in izčrpavanje žensk v službi in doma. “V maloprodaji smo zaposlene večinoma ženske, ki pa delamo za izjemno nizko plačo, delovni pogoji pa so iz leta v leto težji. Večina nas trpi za hudimi zdravstvenimi težavami. Bolečine v hrbtu, bolečine v sklepih in rokah so nekaj vsakdanjega,” je opozorila.
Protestnice so opozorile tudi na pomen solidarnosti z bojem in trpljenjem žensk v koloniziranih deželah. “To je dan, ko tkemo sestrske vezi z vsemi ženskami sveta. To je dan solidarnosti s palestinskimi ženskami,” so poudarile protestnice.
Spregovorili sta aktivistki Samar Zughool iz Jordanije in Wafa Kanaan iz Gaze, ki sta opozorili na posledice kolonializma in pozvale k osvoboditvi Palestine in takojšnjem premirju v Gazi. Pozivom se je pridružila tudi množica, ki je med hojo po Ljubljani vzklikala Delavke stojimo za mir in Palestino in Free Palestine.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!