Naprodaj so skoraj samo še LED-svetila. Kako jih pravilno odložiti?

Slovenija 07. Dec 202411:04 2 komentarja
LED sijalka
LED sijalka (Foto: Profimedia)

Klasične žarnice z žarilno nitko smo lahko odlagali kar med mešane odpadke. Z varčnimi sijalkami smo zaradi vsebnosti živega srebra morali ravnati previdno in jih odlagati v posebne zbiralnike. Kako pa naj po koncu njihove življenjske dobe ravnamo z LED-svetili?

V trgovinah so na voljo praktično le še LED-svetila in sijalke. Te porabijo do 90 odstotkov manj energije kot klasične žarnice in imajo do 25-krat daljšo življenjsko dobo. LED-svetila praviloma ne vsebujejo nevarnih snovi. Jih je zato dovoljeno odvreči med mešane odpadke kot nekoč žarnice?

“Odpadna električna in elektronska oprema ne sodi med mešane odpadke, pa naj gre za nevarno ali nenevarno,” so nam odgovorili v družbi ZEOS, največjem slovenskem podjetju za ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo, ki to delo opravlja v imenu proizvajalcev in prodajalcev elektronskih naprav. “LED-sijalke sicer niso nevarne, ker ne vsebujejo živega srebra, se pa izgubljajo materiali, ki jih je mogoče ponovno uporabiti.”

Dve kategoriji in dva načina pravilnega odlaganja

Kot so nam povedali v družbi ZEOS, obstajata dve kategoriji LED-svetil in s tem dva načina pravilnega odlaganja.

“LED-sijalke, ki nadomeščajo fluorescentne in varčne sijalke, zbiramo v istih zbiralnikih kot ostale sijalke, ki vsebujejo živo srebro.” so nam pojasnili. “Ker zaradi podobnosti velik del uporabnikov ne loči med različnimi tipi sijalk, ločeno zbiranje ne bi imelo smisla.”

LED luči
Foto: Jan Gregorc/N1

Druga kategorija pa so svetilke z vgrajenimi LED-moduli, ki so običajno integrirani v svetilke in jih ni mogoče menjati. “LED-svetilke zbiramo enako kot svetilke, ki nimajo integriranih LED-modulov, skupaj z malimi gospodinjskimi aparati, saj so podobne sestave.”

LED-sijalke torej odvržete v iste zbiralnike kot varčne sijalke. Najdete jih v tehničnih trgovinah, pa tudi v večjih supermarketih. Svetilke z vgrajenimi LED-moduli pa je treba oddati med odpadno električno in elektronsko opremo v zbirnih centrih.

Delež LED-svetil med odpadki še vedno majhen

LED-svetila zahvaljujoč njihovi dolgoživosti trenutno še vedno predstavljajo manjši delež v odpadnem toku svetil. Med vsemi ločeno zbranimi sijalkami je po navedbah družbe ZEOS trenutno le 5 odstotkov LED-sijalk. “Delež je videti majhen glede na dejstvo, da se prodajajo skoraj izključno LED-sijalke. Razlog je v tem, da trenutno prihajajo nazaj še sijalke, ki so bile dane na trg pred desetimi ali več leti, LED-sijalke pa so na trgu krajši čas in se še ne kvarijo. Bo pa delež LED-sijalk z leti naraščal.”

Kot pravijo v družbi Kemis, ki je v Sloveniji končni zbiralec sijalk pred odvozom na predelavo v Nemčijo, se je struktura odpadnih svetil že začela spreminjati. “V zadnjem obdobju se med odpadnimi svetili pojavljajo tudi LED-svetila, vendar še vedno med odpadkom prevladujejo fluorescentna svetila. Večje menjave teh svetil so se zgodile v času epidemije covida-19, ko so se večja podjetja odločala za menjavo razsvetljave in so jih nadomestila z varčnejšimi LED-svetili.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje