Poslanci v nadaljevanju redne oktobrske seje sprejeli več zakonskih rešitev. Med drugim so potrdili nov zakon o detektivski dejavnosti, ki jasneje določa pooblastila detektivov in daje notranjemu ministrstvu večjo vlogo pri strokovnem nadzoru.
DZ je danes z 52 glasovi za in nobenim proti sprejel nov zakon o detektivski dejavnosti, s katerim so med drugim jasno opredelili oblike dela detektivov. Zakon prav tako daje ministrstvu za notranje zadeve večjo vlogo pri strokovnem nadzoru nad delom detektivov in nadgrajuje evidence, ki jih vodi Detektivska zbornica RS.
Novi zakon o detektivski dejavnosti, ki ga je predlagala vlada, po besedah ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja prinaša pomembne izboljšave. “Novi zakon natančno določa, na katerih področjih lahko detektivi zakonito opravljajo svoje delo, kakšna so njihova pooblastila in katere vrste informacij lahko pridobivajo. S tem zakonom zagotavljamo, da bo detektivska dejavnost potekala v skladu z zakonodajo ob hkratnem spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin,” je v torek izpostavil Poklukar.
Predlog zakona opredeljuje oblike dela detektivov. Prav tako prinaša nadgradnjo instituta varnostnega preverjanja in ureditev mirovanja statusa detektiva, odpravo začasnega odvzema licence in prenovo pogojev za začasni odvzem licence ter ureditev postopka pritožb zoper delo detektivov.
Skupina 31 detektivov je medtem izrazila zaskrbljenost nad omejevanjem osebne zaznave oziroma njenim enačenjem s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ki so zanje prepovedani in jih lahko izvajajo le policija in obveščevalne službe.
DZ potrdil novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih
Poslanci so na današnji redni seji sprejeli novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih, ki med drugim odpravlja ugotovljene neustavnosti ter ureja elektronsko vodenje podatkov o njihovi uporabi. Za je bilo 58 poslancev, 21 pa proti.
Kot je ob današnji drugi obravnavi zakon pojasnil državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo Ervin Kosi, je osnovi namen novele odprava ugotovljene neustavnosti, povezane z opredelitvijo varovalnih pasov za varovanje nahajališč pitne vode pred onesnaženjem s tovrstnimi sredstvi. Razlog za noveliranje je tudi izvajanje evropske uredbe, ki od poklicnih uporabnikov zahteva obvezno elektronsko vodenje podatkov o uporabi fitofarmacevtskih sredstev od leta 2026 dalje.
Novela vključuje rešitve glede opravljanje raziskav z uporabo brezpilotnih zrakoplovov za nanos fitofarmacevtskih sredstev in izvajanje strokovnih in raziskovalnih nalog na področju škropilne tehnike, izdelave evidenc nakupa fitofarmacevtskih sredstev in zahtev glede prodajalcev fitofarmacevtskih sredstev, je še pojasnil Kosi.
Podpora financiranju NSIOS za izvedbo nalog v javnem interesu
DZ je z 51 glasovi za in nobenim proti podprl spremembo zakona o invalidskih organizacijah, ki sistemsko ureja naloge Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije in njegovo financiranje za izvedbo nalog, ki so v javnem interesu.
S spremembami zakona o invalidskih organizacijah želi vlada izpolniti mednarodne zaveze Slovenije v skladu s konvencijo o pravicah invalidov. Ta namreč določa, da se države pogodbenice pri pripravi in izvajanju zakonodaje ter pri drugih postopkih odločanja temeljito posvetujejo z invalidi in jih dejavno vključujejo prek njihovih reprezentativnih organizacij, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Predlog zakona po njegovih besedah ureja tudi način sofinanciranja nalog, ki se nanašajo na izpolnjevanje mednarodnih in zakonsko določenih obveznosti, in sicer se sredstva za njihovo izvajanje zagotovijo v proračunu države.
Z 58 glasovi za in nobenim proti je DZ izglasoval tudi dopolnitve zakona o izenačevanju možnosti invalidov. S tem želi vlada razširiti možnost izbire med izvajalci programov za vključevanje invalidov v družbo tudi na izvajalce, ki niso invalidske organizacije, vendar pa že zdaj izvajajo različne oblike storitev, programov ali projektov za invalide.
Sprejet predlog resolucije o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami
Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel vladni predlog resolucije o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2024-2030. Med glavnimi cilji resolucije so poslanci koalicije in opozicije izpostavljali preprečevanje in obvladovanje tveganj in izboljševanje odzivnosti v primeru naravnih nesreč.
Med cilji resolucije je Tatjana Greif iz Levice med drugim izpostavila vzpostavitev oziroma dograditev vseslovenskih centrov za velike požare v naravnem okolju, protipoplavno zaščito, žled in ujme. Na področju usposabljanja pa kadrovsko širitev, posodobitev ter povečanje infrastrukturnih zmogljivosti v Izobraževalnem centru na Igu ter v enotah v Sežani in v Pekrah.
Zelena luč noveli o uvajanju naprav za proizvodnjo elektrike iz OVE
Poslanci so z 51 glasovi za in 28 glasovi proti sprejeli novelo zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE). Novela zakona v slovenski pravni red z zamudo prinaša določbe, povezane s spremenjeno evropsko direktivo s tega področja. V opoziciji so bili sicer kritični, da novela favorizira sonce in veter.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!