Predsednica Nataša Pirc Musar je obiskala romsko naselje Pušča v Prekmurju. "Danes sem tukaj, da Sloveniji pokažem, da se da in da bi se Romi od Romov lahko na Dolenjskem naučili zglednega sobivanja," je dejala. Obiskala je tudi romski vrtec, ki tam deluje od leta 1962.
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes obiskala romsko naselje Pušča pri Murski Soboti.
Ogledala si je tamkajšnjo enoto murskosoboškega vrtca ter se sestala s krajani. Ob tem je dejala, da je izobraževanje od majhnih korakov pomembno, tudi za sobivanje z drugimi. Represija pa je vedno zadnja možnost, je opozorila.
Ko je povedala predsednica, je želela obiskati Puščo, da se na lastne oči prepriča, kako tukaj romska skupnost sobiva z ostalimi prebivalci. “Izjemno zadovoljna sem, da je vrtec tu na Pušči že od leta 1962 in to seveda danes kaže rezultate. 60 let kasneje je lahko ta skupnost vzor ne le ostalim romskim skupnostim po Sloveniji, ampak tudi marsikomu po svetu,” je dejala.
Omenila je tudi, da je na Dolenjskem več problemov med Romi in Neromi, zato si želi, da bi zgledi vlekli. “Danes sem tukaj, da Sloveniji pokažem, da se da in da bi se Romi od Romov lahko na Dolenjskem naučili zglednega sobivanja. Predvsem pa zavedanja o tem, kako zelo pomemben je izobraževalni proces od majhnih korakov naprej,” je dejala. Brez tega napredka ne bo, “in tudi sobivanja ne, zato še enkrat poziv z moje strani – otroci v šolo in potem lahko tudi na drugem koncu Slovenije upamo na boljše čase.”
Represija je vedno zadnja možnost, vsi pa se moramo zavedati, “da mora tudi romska skupnost vedeti, da poleg pravic, ki jih imajo, prihajajo tudi dolžnosti”, je dejala predsednica.
“Če se dolžnosti ne bomo zavedali, bodo problemi. Ampak z represijo ne bomo rešili težav, ki so mnogo globlje zakoreninjene, kot se morda na prvi pogled zdi.” Dodala je, da so zato nujno potrebne tudi sistemske politične rešitve, kar je poteza, ki jo mora narediti vlada.
Ena od osmih enot Vrtca Murska Sobota, enota Romano, deluje na Pušči že od leta 1962, ravnatelj je Borut Anželj. “Tudi to, da so tukaj drugačne razmere v odnosih med Romi in Neromi kot na Dolenjskem, je rezultat tega načrtnega sistematičnega dela, ki poteka že več kot 60 let,” je Anželj dejal za STA.
Kot je še povedal, je vrtec na Pušči znan po tem, da so v njega vključeni tako romski kot neromski otroci. “Tukaj se je tako še posebej izkazovala simbioza med romskimi in neromskimi otroki.” Trenutno sta v enoti Romano dve skupini, ki skupaj štejeta 20 otrok.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje