Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na obisk v Slovenijo nedavno povabila kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Kot so pojasnili v njenem uradu, želijo s tem nadaljevati politiko aktivnega sodelovanja s Kitajsko, ki jo z obiski ministrov in delegacij v tej azijski državi spodbuja tudi vlada Roberta Goloba. A po informacijah N1 se Pirc Musar o obisku kitajskega predsednika predhodno ni posvetovala niti s kabinetom predsednika vlade niti z zunanjim ministrstvom.
Da v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba niso dobili nobene uradne informacije, da je predsednica republike Nataša Pirc Musar na obisk v Slovenijo povabila kitajskega predsednika Ši Džinpinga, je v današnji izjavi za medije potrdil državni sekretar za mednarodne zadeve in nacionalno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk.
“Lahko rečem, da je vsem znano, da se zunanja politika, med drugim tudi vabila tujim državnikom, uresničujejo v dogovoru med državnim zborom, vlado, predsednico republike in zunanjim ministrstvom, pri čemer je zunanje ministrstvo koordinator za aktivnosti, kot je pošiljanje vabil. Zunanje ministrstvo bomo zaprosili za pojasnilo, kako je bilo skoordinirano omenjeno vabilo,” je poudaril Volk.
Zaradi vabila Nataše Pirc Musar kitajskemu predsedniku Šiju, ki prav tako ni bilo predhodno usklajeno z ministrstvom za zunanje in evropske zadeve pod vodstvom Tanje Fajon, je po informacijah N1 v vladnih vrstah “precej hude krvi”. Da je Nataša Pirc Musar kitajskega predsednika v Slovenijo povabila brez vsakršnega posvetovanja z drugimi odločevalci slovenske zunanje politike, je prvi poročal Požareport.
“Z namenom posredovanja vabila smo seznanili zunanje ministrstvo”
Vendar pa so v uradu predsednice prepričani, da je bilo vabilo kitajskemu predsedniku v tem trenutku primerno. Kot so pojasnili, je vabilo kitajskemu predsedniku Šiju nadaljevanje politike aktivnega sodelovanja s Kitajsko, ki jo vlada močno spodbuja, sami pa jo pri tem podpirajo.
Ob tem so spomnili, da so oziroma bodo Kitajsko v manj kot letu dni obiskali kar štirje ministri z močnimi delegacijami, in poudarili, da se na obisku v tej državi ravnokar mudi gospodarski minister Matjaž Han. “Z namenom posredovanja vabila je bilo seznanjeno ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Prav tako je vabilo usklajeno z aktualno in veljavno strategijo zunanje politike Republike Slovenije, ki je bila sprejeta v državnem zboru in ki med drugim za regijo Azija in Oceanija navaja, da so v tem delu sveta najpomembnejši partnerji Republike Slovenije Indija, Japonska, Kitajska, Južna Koreja in Avstralija,” so pojasnili v predsedničinem uradu.
Ob tem so dodali, da je Kitajska pomembna politična in gospodarska velesila ter da je edina stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov, katere predsednik še ni bil na obisku v samostojni Sloveniji. Zadnji obisk katerega od vidnejših kitajskih politikov v Sloveniji po njihovih navedbah sega v leto 2019, ko je takratni zunanji minister Miro Cerar sprejel tedanjega šefa kitajske diplomacije Vanga Jija.
“Zato velja poudariti, da sta dialog in sodelovanje s Kitajsko, četudi se v nekaterih temah naši pogledi razhajajo, v času velikih globalnih izzivov zelo pomembna. To dokazuje tudi vlada s številnimi ministri, ki potujejo na Kitajsko,” so še poudarili v uradu predsednice in dodali, da stojijo za svojo odločitvijo o vabilu kitajskemu predsedniku.
Na zunanjem ministrstvu se na našo prošnjo za komentar zadeve niso odzvali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!