V začetku tedna je ekipa N1 ob Ljubljanici v bližini Onkološkega inštituta naletela na dva zaposlena pri podjetju Bolt, ki sta v rokah vihtela nekakšno sidro in ga nato zalučala v reko. Kmalu je postalo jasno, kaj počneta, saj je iz vode pokukal zelen in blaten skiro. Koliko takšnih primerov vandalizma zaznajo v podjetju in kdo so kršitelji?
Že nekaj dni po tem, ko so leta 2022 tudi v Ljubljani vzpostavili sistem izposoje električnih skirojev Bolt, so se na uporabnike zelenih vozil zgrnile številne kritike občanov.
Eden od Ljubljančanov je takrat potarnal, da so Ljubljano preplavile zelene skirce, “ki pa zelo očitno ne upoštevajo javnega dobra”. “Skiroji niso parkirani, ampak ležijo povsod – na pločnikih, v parkih, na cesti. To kliče po regulaciji. Takoj,” je opozoril.
Da bi uredili to področje, se je čez nekaj mesecev ljubljanski župan Zoran Janković sestal s predstavniki podjetja Bolt. Skupaj so se odločili, da bo občina označila prostore, kjer lahko uporabniki skiroje odložijo. Na območju za pešce je to denimo ob kolesarskih postajah. Skiroje, ki niso parkirani na označenih mestih, pobirajo z vozili podjetja Voka Snaga.
A včasih tudi pomoč Voke Snage ne zadostuje. V ponedeljek je tako ekipa N1 ob Ljubljanici v bližini Onkološkega inštituta naletela na dva zaposlena pri Boltu, ki sta v rokah vihtela nekakšno sidro in ga nato zalučala v reko. Kmalu je postalo jasno, kaj počneta, saj je iz vode pokukal zelen in blaten skiro.
K sreči je v skirojih vgrajen GPS, ki razkrije zadnjo lokacijo električnega vozila, poleg tega so primeri takšnega vandalizma v Ljubljani in v Sloveniji na splošno precej redki, so za N1 pojasnili v podjetju Bolt. Večja težava je ugotoviti, kdo je storilec. Po besedah Bolta namreč v večini primerov skirojev ne poškodujejo uporabniki, temveč tretje osebe, ki opazijo skiro in ga poškodujejo ali zalučajo v reko.
“Vsako dejanje zoper lastnino obravnavamo resno in take primere običajno prijavimo policiji,” pravijo v Boltu. Ob tem občane prosijo, naj obvestijo podjetje, če opazijo kakršnokoli neprimerno ravnanje s skiroji. “Najprimernejši način je s pomočjo naše aplikacije, kjer izberete razdelek ‘Prijavi težavo’.”
Sicer pa je po besedah Bolta skoraj vse skiroje mogoče popraviti in vrniti na ulice, saj so izdelani iz močnega aluminijastega materiala, ki se uporablja v proizvodnji letal. Poleg tega so sestavljeni iz delov, ki jih je mogoče zamenjati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje