Obilno deževje, ki je v četrtek zajelo Slovenijo, tudi v večernih urah ni pojenjalo, a za enotami je mirna noč, je za N1 zjutraj pojasnil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Gasilci so po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje v četrtek sicer morali posredovati v skupno več kot 70 občinah po vsej državi. V občini Žalec je meteorna voda denimo poplavila ceste in nekaj objektov.
Deževje, ki je v četrtek zjutraj zajelo Slovenijo, še kar ni ponehalo. A za gasilci in civilno zaščito je večinoma mirna noč, je za N1 povedal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. “Ponoči ni bilo dodatnih aktivnosti, so pa enote zaključevale, kar se je zgodilo včeraj,” je dejal.
Največ težav so imeli na Celjskem in na Obali.
V žalski občini v Savinjski dolini je reka Ložnica prestopila bregove in poplavila ceste in zalila nekaj hiš. Zaradi intenzivnih padavin morajo v nekaterih občinah v Savinjski dolini prekuhavati vodo do nadaljnjega.
Po besedah Roberta Vasleta, poveljnika civilne zaščite občine Žalec, so prve intervencije začeli okoli treh popoldne, ko je voda zalila hišo na območju PGD Velika Pirešica, kjer je voda zalila stanovanjsko hišo. “Kasneje se je nadaljevalo na območju Šempetra, kjer je meteorna voda zalila industrijski objekt in kasneje še dva stanovanjska objekta,” je pojasnil za N1.
Zaradi močnih padavin so gasilci posredovali na območju Gotovelj in Ložnice pri Žalcu, kjer je voda ogrožala več objektov in zaprla več cest. Kot je še pojasnil Vasle, so okoli 18. ure zaradi večjega števila intervencij organizirali štab gasilskega poveljstva občine ter štab civilne zaščite v ožjem sestavu. Skupno so gasilci danes posredovali 23-krat, največ na območju Drešinje vasi.
Gasilci so s protipoplavnimi vrečami preprečili nadaljnje razlitje narasle vode po vasi. Poleg tega so s folijo zavarovali vhode v ogrožene stanovanjske hiše in preprečili nadaljnji vdor vode. Žalski župan Janko Kos je danes povedal, da sta narasla tudi manjša potoka Peklenščica in Trnava, ki pa sta medtem že začela upadati. “Ne vemo, kaj bo v naslednjem deževju, ker se protipoplavni ukrepi na območju Savinje in Ložnice po avgustovski ujmi še niso začeli izvajati,” je opozoril.
Tudi Občino Braslovče je v četrtek zvečer zajelo močno deževje. Gasilci so zaradi vdora meteornih voda tam posredovali na treh lokacijah. Kot je zapisano na spletnih straneh Občine Laško, so četrtkovo neurje prestali s 26 intervencijami. Člani prostovoljskega gasilskega društva (PGD) Gasilske zveze Laško in del štaba tamkajšnje civilne zaščite so odstranjevali podrta drevesa, čistili propuste in črpali vodo iz kleti. Zaliti so bili trije podvozi, veter pa je razkril eno streho.
Iz Poklicne gasilske enote Celje so sporočili, da je v Celju zaprta cesta na sotočju Savinje in Voglajne na Skalni kleti, pa tudi podvoz Kersnikova in Zagrad, Tremerje, Otemna, Gorica pri Šmartnem, Slatina v Rožni dolini in Kočevarjeva.
Župan Ribnice Samo Pogorelc pa je na Facebooku zvečer sporočil, da bodo njihove ekipe na terenu vso noč in da bodo poskrbeli za varnost.
Obilno deževje je težave povzročilo tudi na območju Maribora. V Zavrču in Šentilju sta bili zaradi podrtega drevja nekaj časa neprevozni cesti. Na območju Poljčan je bila ena od cest neprevozna zaradi poplavljenega cestišča, so sporočili s Policijske uprave Maribor. Voznike še nadalje pozivajo k previdnosti, saj so ceste mokre in ponekod spolzke.
Gasilci so po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje morali posredovati v skupno več kot 70 občinah, in sicer v občinah Ankaran, Bohinj, Borovnica, Braslovče, Brda, Brezovica, Celje, Cerknica, Divača, Domžale, Dravogradu, Duplek, Gorenja vas – Poljane, Gornja Radgona, Grosuplje, Hoče – Slivnica, Hrastniku, Hrpelje – Kozina, Ig, Ivančna Gorica, Izola, Jesenice, Kamnik, Kanal, Kidričevo, Komenda, Koper, Krško, Laško, Litija, Ljubljana, Maribor, Medvode, Mirna, Mislinja, Moravče, Mozirje, Muta, Novo mesto, Oplotnica, Piran, Pivka, Polzela, Postojna, Prebold, Rače – Fram, Radeče, Radlje ob Dravi, Radovljica, Ribnica, Rogašovci, Semič, Sevnica, Sežana, Slovenj Gradec, Slovenska Bistrica, Sodražica, Slovenske Konjice, Solčava, Sveta Ana, Šentjernej, Šentjur, Štore, Trbovlje, Trebnje, Turnišče, Velenje, Vitanje, Vojnik, Zagorje ob Savi, Zreče, Žalec in Žirovnica.
Vodnatost zelo velika
Vodnatost rek je velika in po večini države zaradi padavin še narašča, opozarjajo hidrologi Arsa.
Po podatkih Agencije RS za okolje se reke v porečju Savinje, Dravinje in kraške Ljubljanice razlivajo in še počasi naraščajo. Naraščajo reke v južnem delu države ter Mura, Drava, Sava in Soča. Pretoki rek v severnem in deloma vzhodnem delu države se zmanjšujejo. Upadajo tudi reke v Goriških brdih, ki so v preteklih urah poplavljale.
“Ponoči lahko ob močnejših padavinah narastejo in se razlivajo hudourniki in manjše reke v večjem delu države. Posamezni vodotoki lahko poplavijo,” opozarja Arso. Jutri bodo še naraščale Sava v spodnjem toku, Ljubljanica in reke na vzhodu, ki se lahko razlivajo na običajnih območjih.
“Padavin še ni konec”
Da s padavinami še nismo zaključili, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).
Pravijo sicer, da tako močnih nalivov, kot smo jih beležili v četrtek čez dan v Vedrijanu (občina Brda), meteorologi ne pričakujejo. Na Arsu so zbrali postaje, ki so do četrtka zvečer zabeležile največjo količino padavin. Omenjena postaja v Vedrijanu je zbrala 153 mm, drugod po državi je padlo od 40 do 100 mm dežja.
Padavine bodo danes čez dan ponehale, najkasneje na vzhodu države. Predvsem v severni Sloveniji bo pihal severni veter, burja na Primorskem bo slabela. Hladno bo. Najvišja dnevna temperatura bo od 10 do 13, nekaj stopinj višje, do 18 stopinj Celzija, bo ob morju.
V nekaj urah je reka Reka na jugozahodu Slovenije narasla za nekaj metrov in popolnoma prekrila most, ki je bil tako neprehoden.
Reke so se ohladile
V soboto se bo večina pretokov po državi zmanjševala, le Mura bo še naraščala. Na zahodu bo prevladovala srednja, na vzhodu pa velika vodnatost rek.
Reke so se tudi ohladile. Bohinjsko jezero ima 18 stopinj Celzija, Blejsko jezero 22, morje pa ohranja 26 stopinj.
Na intervencijah je zaradi padavin danes posredovalo 113 gasilskih enot, od tega deset poklicnih. Gasilci so prečrpavali meteorno vodo iz poplavljenih prostorov stanovanj, trgovskih centrov, gradbenih jam, vrtnarij, vrtcev in osnovnih šol, ob tem pa so objekte preventivno zaščitili s protipoplavnimi vrečami. Skupaj z delavci komunalnih podjetij so čistili prepuste in odtoke ter čistili vozišča zaradi nanosov kamenja, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!