Neprijazni urniki cepljenj: “Moram vzeti dopust, da bi se lahko cepil?”

Slovenija 09. Jan 202505:20 4 komentarji
Cepljenje
Foto: Žiga Živulović/BOBO

Število obolelih zaradi "zimskih" virusov se povečuje, zato so bolnišnice obremenjene. Pristojni pozivajo k cepljenju, a v cepilnih centrih je večina razpisanih terminov v dopoldanskem času. "Moramo zaposleni prebivalci vzeti dopust, da bi se lahko cepili?" se sprašuje naš bralec. V zdravstvenem domu pa odgovarjajo, da se je na cepljenje najbolje naročiti pri osebnem zdravniku.

Število okuženih z gripo in drugimi virusi, ki prizadenejo dihala, se je v zadnjih tednih močno povečalo, kar je sicer običajno za ta del leta. Medtem ko zdravniki kot učinkovito zaščito priporočajo cepljenje, pa do terminov zanj ni preprosto priti, vsaj v Ljubljani. V zdravstvenem domu so vsi (redko razpisani) termini običajno zasedeni, na enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pa cepijo zgolj dopoldne. “Moramo zaposleni prebivalci vzeti dopust, da bi se lahko cepili?” se sprašuje naš bralec.

Kot je pred dnevi pojasnila infektologinja Mateja Logar, je stanje na UKC Ljubljana zaradi velikega števila bolnikov dramatično. “Nekateri bolniki že več dni čakajo na prosto posteljo na hodniku urgentne ambulante infekcijske klinike in internistične prve pomoči,” je opozorila in dodala, da skušajo najti ustrezne namestitve. Večina bolnikov ima gripo, po besedah infektologinje Logar pa so skoraj vsi, ki pridejo k njim zaradi hujšega poteka te bolezni, necepljeni.

Sezona gripe običajno doseže vrh konec januarja ali februarja in potem počasi izzveneva, ko se bližajo spomladanski meseci. Na NIJZ pravijo, da je za cepljenje še čas, ne le proti gripi, ampak tudi proti covidu-19, ki sicer ni značilen zgolj za zimske mesece. Zdravniki priporočajo tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam. Toda terminov za cepljenje ni na pretek.

Za cepljenje zgolj dopoldanski termini

Preverili smo stanje v Ljubljani. V cepilnem centru zdravstvenega doma na Metelkovi sta bila še včeraj dopoldan razpisana le dva datuma, vsi termini (med 7.30 in 13.30) pa so bili zasedeni. Popoldne so nato naknadno razpisali še dodaten datum za cepljenje v tem tednu. V tem cepilnem centru se je mogoče cepiti zgolj sočasno proti gripi in covidu. “Za cepljenje proti gripi pacientom svetujemo, naj se obrnejo na osebnega zdravnika oziroma enoto zdravstvenega doma,” so priporočili.

Posnetek zaslona, ZD Ljubljana
Posnetek zaslona, ZD Ljubljana

Velik naval šele zdaj

Druga možnost je cepljenje na NIJZ. V njihovi enoti na Zaloški cesti se je mogoče cepiti dopoldne, od ponedeljka do petka med 7. in 12. uro, predhodno se je treba naročiti.

Kot so nam odgovorili na NIJZ, proti gripi cepijo že od začetka oktobra 2024, a je bilo zanimanje pred novim letom zelo majhno. Število tistih, ki se želijo cepiti, se je povečalo šele v zadnjih dveh dneh po medijskih objavah o porastu okužb in priporočilu, da je še čas za cepljenje, pravijo na inštitutu. “Včeraj smo poleg naročenih pacientov za vsa cepljenja dodatno proti gripi cepili še 50 nenaročenih pacientov, skupaj dvakrat več kot sicer v ambulantnem času,” so povedali. “Vsi, ki se preventivno cepijo vsako leto in o zaščiti razmišljajo že pred sezono gripe in ne šele takrat, ko se število primerov poveča, opravijo cepljenje v jesenskem času,” so dodali.

“Vedno se lahko dogovorimo individualno za cepljenje proti gripi tudi izven obratovanja ambulante, zjutraj od 7. do 8. ure in od 13. do 14. ure,” pravijo na NIJZ. Dodatnih popoldanskih terminov pa ne načrtujejo, ker cepljenje proti gripi v ambulantah NIJZ “ni edino in glavno delo, izvajamo ga v pomoč ostalim cepilnim mestom in centrom”. Kot pravijo, glavnino cepljenja v ljubljanski zdravstveni regiji opravljajo izbrani osebni zdravniki, cepilni centri zdravstvenih domov in ljubljanski klinični center (UKC).

Cepljenje
Žiga Živulović jr./BOBO

Toda v UKC cepijo le ob torkih in četrtkih med 12. in 15. uro, predhodno se je treba naročiti. Kot so nam pojasnili, so termini zgolj omenjeni, saj je cepljenje primarno namenjeno njihovim zaposlenim ter pri njih hospitaliziranim in kroničnim bolnikom, ki jih obravnavajo. Cepijo sicer tudi ostale, a priporočajo, naj se ti raje naročijo pri osebnem zdravniku, v zdravstvenem domu ali na NIJZ, ki so primarno zadolženi za cepljenje, pravijo v UKC.

Kljub temu da je zanimanje za cepljenje proti gripi v zadnjih dneh nekoliko naraslo, pa precepljenost ostaja zelo nizka, kažejo podatki NIJZ.

cepljenje statistika
Vir: NIJZ

Proti gripi se je v tej sezoni cepilo nekaj več kot 112 tisoč prebivalcev, kar je 5,3 odstotka, proti covidu-19 pa dobrih 17 tisoč, to je 0,8 odstotka. Precepljenost je nizka v vseh starostnih skupinah. Kot kažejo podatki v zgornji tabeli, tudi med starejšimi od 60 let, za katere je gripa poleg kronično bolnih, predebelih in nosečnic potencialno najbolj nevarna.

Cepljenje proti gripi in covidu je za prebivalce z obveznim zdravstvenim zavarovanjem brezplačno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje