Poklicni gasilci so na protestnem shodu v prestolnici od vlade zahtevali odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela. V sindikatu poklicnega gasilstva med drugim pričakujejo, da bodo gasilce uvrstili v primerne plačne razrede. Oblečeni v uniforme in opremljenimi z dimnimi baklami so se najprej zbrali na Trgu republike pred parlamentarno stavbo, od koder so se podali pred poslopje vlade. Tam so z nagovori, trobljami, dimnimi baklami in glasnim pokanjem sporočili, da imajo dovolj čakanja.
Poklicni gasilci so na protestnem shodu v Ljubljani zahtevali odpravo krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje svojega dela. Najprej so se zbrali na Trgu republike nasproti parlamenta, protest z nagovori na Gregorčičevi ulici pa se je začel ob 11. uri.
V sindikatu poklicnega gasilstva pričakujejo, da se bo gasilce uvrstilo v primerne plačne razrede, da se bo odpravilo plačna nesorazmerja in se jih enako obravnavalo kot nekatere druge skupine. Po dvigu plač nekaterim drugim skupinam v javnem sektorju so na vlado naslovil zahtevo, da se poklicnim gasilcem plače dvignejo za osem plačnih razredov. A na vladni strani doslej za to ni bilo pripravljenosti, še dodatno pa so njihovo nezadovoljstvo okrepila vladna izhodišča za reformo v javnem sektorju.
“Moti nas ignoranca vlade, obljubljajo nam odpravo plačnih nesorazmerij. Gasilec je danes 69 evrov pod minimalno plačo. Leta 2008, ob postavitvi tega sistema, je bila osnovna plača poklicnega gasilca skoraj dvakratnik minimalne plače,” je poudaril generalni sekretar sindikata David Švarc.
Kot je dodal, so v zadnjega pol leta deležni le obljub in čakajo, zdaj imajo čakanja “enostavno dovolj”. Današnji protestni shod je tako odziv na ignoranco vlade in odziv na to, da so pristojni določenim skupinam kljub obljubam o enotni odpravi plačnih nesorazmerij plačna nesorazmerja že odpravljali, bodisi po drugih linijah že zviševali plače. “Konkretno pravosodnim funkcionarjem, sicer se je ukrep v tem trenutku za nekaj časa ustavil, a le z razlogom, ker nimajo zakonske podlage – in to drugorazrednost obsojamo,” je bil jasen Švarc in zahteval, da se poklicne gasilce pošteno vrednoti ter se jih umesti v plače razrede, ki pritičejo njihovemu delu in nalogam.
Kot je še pojasnil, je bil rok za odpravo plačnih nesorazmerij, ki so ga postavili v sindikatu, konec januarja, s predstavniki vlade pa se doslej niso niti videli na štiri oči. Predlog vlade, ki jim je bil predstavljen, naj bi v veljavo z njegovimi besedami stopil šele s prihodnjim letom. “Nekaterim boljše plačanim so dodatke k plačam obljubljali in jih skušajo urediti že sedaj, kar je za nas popolnoma nesprejemljivo,” je še dodal.
Protestni shod je tako odraz nezadovoljstva s trenutnim odnosom pristojnih do poklicnega gasilstva, in z besedami Švarca pričakujejo, da bodo njihove zahteve uslišane. “Sicer bomo svoje aktivnostmi nadaljevali. V tem trenutku nimamo možnosti za izvedbo stavke, po 1. juliju letos pa se bomo lahko oprijeli tudi sindikalnih aktivnosti,” je pojasnil.
Poudaril je še, da mu je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič zagotovila, da jih podpira, razume ter se z njihovimi zahtevami na neki način strinja. Kot je še poudaril Švarc, tako pričakujejo, da bo sporočilo prenesla vladi ter da se bo status poklicnih gasilcev primerno uredil.
Gasilci so nezadovoljstvo izrazili s številnimi transparenti, na katerih je denimo pisalo Pogoreli bolj kot kras in Glavo v ogenj tiščimo, od vlade pa le v brco v rit dobimo. Na shodu jih je spremljala tudi maketa gasilskega avtomobila s fotografijami premierja Roberta Goloba, ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, obrambnega ministra Marjana Šarca in njegovega državnega sekretarja Rudija Medveda.
Gasilci izžvižgali Ajanović Hovnik
“Večkrat sem slišala očitek, da imate občutek, da niste slišani. To seveda ne drži,” je v govoru poudarila ministrica Ajanović Hovnik ter si prislužila glasno neodobravanje prisotnih gasilcev. “Poslušamo vas, se pogovarjamo, se pogajamo, osebno se pogajam z vsemi sindikati,” je zagotovila in dodala, da se pogaja že praktično od junija.
“Oktobra smo skupaj podpisali dogovor, s katerim smo se zavezali za nadaljnje korake, in te nadaljnje korake in izhodišče za te korake smo vam predstavili prejšnji četrtek,” je poudarila in požela ponovni val neodobravanja. Ko so se troblje polegle, je dodala, da so se zavezali, da bodo najprej obravnavali vse, ki so pod mejo minimalne plače, zato je vlada pripravila izhodišča, po katerih nihče več ne bo pod mejo minimalne plače. Tudi na to obljubo so se gasilci odzvali s še večjim neodobravanjem ter s sirenami, trobljami, dimnimi baklami in številnimi glasnimi poki, ki so zadoneli med protestniki, prekinili govor ministrice.
Več glasnih pokov in neodobravanje med govorom ministrice je razvidno tudi s spodnjega posnetka:
Na protestu je bil tudi poslanec Levice Miha Kordiš. Povedal je, da očitno vladna ponudba za predstavnike poklicnih gasilcev ni sprejemljiva. “Želim, da se v nadaljevanju sindikalnega dialoga dobro izpogajajo. Ter da se plače delavskega razreda, tudi poklicnih gasilcev, primerno dvignejo – v okvirih koalicijsko dogovorjene plačne reforme,” je dejal.
Vlada: Zahteve gasilcev so neupravičene
Vlada zahteve gasilcev razume kot neupravičene. Kot zatrjujejo na ministrstvu za javno upravo, so poklicni gasilci ena bolje plačanih poklicnih skupin v javnem sektorju, njihove plače pa vseskozi rastejo.
Po navedbah ministrstva podatki kažejo, da pri gasilcih krivičnih nesorazmerij ni. Povprečna plača gasilca s srednješolsko izobrazbo je leta 2022 znašala 2.128 evrov, gasilca z višješolsko izobrazbo 2.619 evrov, gasilca z visokošolsko izobrazbo pa 2.976 oziroma 3.231 evrov, so zapisali na spletni strani vlade.
V primerjavi z letom 2015 se je povprečna plača gasilcu s srednješolsko izobrazbo povišala za 32 odstotkov, za enak odstotek tudi tistemu z višješolsko izobrazbo, tistemu z visoko šolo pa se je plača med letoma 2015 in 2022 povišala za 28 odstotkov oziroma 17 odstotkov, odvisno od tarifnega razreda, so navedli.
Ob tem so dodali, da so se plače poviševale bistveno bolj kot denimo vzgojiteljem. “Iz podatkov izhaja, da gredo ta nesorazmerja znatno v prid gasilcem, kljub zadnjim predvidenim povišanjem plač vzgojiteljic,” so zapisali.
Zahteve gasilcev po povišanju plač za osem plačnih razredov po mnenju vlade pomenijo, “da želijo imeti bistveno višje plače kot primerljive skupine”. Tako bi imeli za 35 odstotkov višje plače od policistov. “Vlada zahtevo gasilcev razume kot neupravičeno, saj želi plačna razmerja med omenjenimi poklicnimi skupinami, ob zavedanju, da predstavljajo izjemno pomemben del za delovanje države, ohranjati,” so še zapisali.
“Vlada v gasilcih vidi enakovredne partnerje, zato verjame, da imajo iskreno namero realizirati tisto, kar so se vlada in reprezentativni sindikati javnega sektorja zavezali z dogovorom oktobra 2022,” so še zapisali na ministrstvu. Vlada tako pričakuje odziv na predlog izhodišč za prenovo plačnega sistema javnega sektorja ter na izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij, ki so bila 9. februarja predstavljena vsem sindikatom javnega sektorja. “Prav tako iz omenjenega oktobrskega dogovora, ki ga je podpisal tudi Sindikat poklicnih gasilcev, izhaja, da se bodo do 30. junija 2023 pogajali, ne protestirali,” so še poudarili.
Celoten govor predsednika sindikata poklicnega gasilstva Švarca si lahko ogledate v spodnjem posnetku:
V Sloveniji je poklicnih gasilcev dobrih 1.000, v 14 javnih poklicnih gasilskih enotah dobrih 800. Švarc je pred protestnim shodom napovedal, da se bodo na protestnem shodu zbrali poklicni gasilci iz vseh poklicnih gasilskih enot, vsak od njih pa bo dobil priložnost, da izrazi svoje nezadovoljstvo in tako tudi na “osebni ravni” izrazi svoja pričakovanja in zahteve.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje