
Notranje ministrstvo je v zadnjem času zaznalo porast nasilja med mladimi. Kot ocenjuje, to ni zgolj težava šol, ampak tudi spleta, na katerem se otroci in mladostniki pogosto znajdejo v okoliščinah, ki jim niso kos.
Inštitut za varnostno kulturo in Slovensko združenje za varen svet sta organizirala konferenco o varnosti in (ne)nasilju v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Kot je dejala državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle, mora družba prepoznati pomen spoštovanja temeljnih človekovih pravic in hitro ukrepati, ko zazna nasilje.
Pri preprečevanju medvrstniškega nasilja je ključno izobraževanje otrok in mladih, ozaveščanje vseh starostnih skupin, prepoznavanje ranljivih skupin in ustrezno normativno urejanje, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za notranje zadeve. “Prav tako je nujno zagotavljati podporo žrtvam skozi različne postopke,” je dejala Heferle.
Ministrstvo je v zadnjem času zaznalo porast nasilja med mladimi. To ni zgolj težava šol, so zapisali, ampak je vse bolj prisotna na spletu, kjer se otroci in mladostniki pogosto znajdejo v situacijah, ki jim niso kos.
Ministrstvo je v sporočilu za javnost še navedlo, da so pri ustvarjanju varnega okolja za otroke in mladostnike naredili konkretne korake. Tako je vlada avgusta 2024 sprejela akcijski načrt za program za otroke 2023–2025, ki vključuje ukrepe za zagotavljanje življenja brez nasilja za otroke in mladostnike ter za izboljšanje njihove varnosti v digitalnem okolju.
Poleg tega so lani pripravili protokol za obveščanje in ukrepanje v primeru grožnje v vzgojno-izobraževalnih ustanovah in visokošolskih zavodih. Podpisali so dogovor o uporabi tega protokola med ministrstvom za notranje zadeve, policijo in ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, naknadno pa tudi dogovor z ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje