Nova pooblastila policije vse bližje sprejetju: kaj vse se spreminja

Slovenija 28. Jan 202516:16 9 komentarjev
policija, tekma, šport
Foto: Srdjan Živulović/BOBO

Zakon o nalogah in pooblastilih policije, katerega predlog novele je danes prestal drugo obravnavo v državnem zboru, naj bi zagotavljal učinkovitejše delovanje policije, lažje delo sodišč in večjo zaščito žrtvam nasilja. Med drugim prinaša možnost izreka petletne prepovedi udeležbe na športnih prireditvah nasilnim huliganom in tudi zvišuje globe zanje. Medtem ko so v koaliciji noveli napovedali podporo, ji v NSi nasprotujejo. V SDS imajo zadržke, zato je prav tako ne bodo podprli.

Državni zbor je danes opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o nalogah in pooblastilih policije.

S predlogom vladne novele se obstoječa zakonodaja usklajuje s pravnim redom EU, zahtevami sodišča EU in z odločbo ustavnega sodišča glede podaljšanja ukrepa prepovedi približevanja določeni osebi, kraju ali območju. Zagotavlja tudi učinkovitejše delovanje policije, lažje delo sodišč in večjo zaščito žrtvam nasilja.

Podaljšanje prepovedi približevanja za dva meseca

Glede večje zaščite žrtev nasilja predlog novele določa nov rok za vložitev predloga za podaljšanje ukrepa prepovedi približevanja. Če obstoji utemeljen razlog za sum, da bo kršitelj nadaljeval ogrožanje tudi po preteku 15 dni, za katere je bila izrečena prepoved približevanja osebi ali kraju, lahko oškodovanec najmanj tri dni pred iztekom ukrepa predlaga preiskovalnemu sodniku podaljšanje ukrepa za do 60 dni. Lahko ga vloži tudi kasneje, pred iztekom ukrepa, če zato obstajajo utemeljeni razlogi.

Med okoliščinami, ki nakazujejo, da bo kršitelj nadaljeval ogrožanje, novela določa neupoštevanje prepovedi približevanja, izrečeno globo ali odrejeno pridržanje zaradi neupoštevanja prepovedi, ugotovljeno nadlegovanje po komunikacijskih sredstvih in grožnje kršitelja oškodovancu, poslane tretjim osebam. Prepoved približevanja določeni osebi, kraju ali območju bo policija po novem lahko izrekla tudi zaradi hujšega ogrožanja zdravja žrtve.

Za športne huligane do petletna prepoved udeležbe na tekmah

Predlog zaostruje tudi ukrepe v zvezi z nasiljem na športnih prireditvah. Kršitelju, za katerega predvideva, da bi lahko nadaljeval kršitve, bo policist lahko izrekel ukrep prepovedi udeležbe na športnih prireditvah za obdobje pet let. Prepoved se bo lahko nanašala tudi na približevanje športnemu objektu. Višje pa so tudi globe v primeru neupoštevanja tega ukrepa, in sicer v znesku od 2.000 do 5.000 evrov.

Predlog določa tudi postopek, kako policist ugotavlja identiteto osebe, ki jo ustavi. Po zdajšnji ureditvi mora policist osebi pojasniti razloge ustavitve, po novem pa bo lahko policist to storil tudi kasneje, če okoliščine onemogočajo takojšnje pojasnilo razlogov izvedbe policijskega postopka.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je med cilji predloga danes na seji državnega zbora izpostavil implementacijo prava EU in odločbo ustavnega sodišča, večjo zaščito žrtev nasilja in ostrejše ukrepe v zvezi z nasiljem na športnih prireditvah.

Boštjan Poklukar, džravni zbor, DZ, interpelacija
Notranji minister Boštjan Poklukar (Foto: Žiga Živulovič Jr./F.A.Bobo)

“Ne želimo si, da športne tribune postajajo urbana bojišča ene ali druge navijaške skupine. To je nedopustno, zato smo kot družba dolžni ukrepati,” je poudaril minister, ki že celo leto opaža, da se nasilje na športnih prireditvah stopnjuje.

V SDS o politizaciji, v NSi pa o slabem vodenju policije

Andrej Kosi (SDS) je izpostavil, da za nasilje niso krivi le huligani, ampak tudi organizatorji športnih prireditev in krovne športne organizacije, ki s svojim delovanjem spodbujajo nezadovoljstvo med navijači. Opozoril je tudi na slabe razmere v policiji. Priča smo politizaciji policije, ki se spreminja v orodje za politično diskreditacijo, vse to pa vpliva na njeno ustrezno in strokovno delovanje, je poudaril. V imenu poslanske skupine SDS je povedal, da predlogu novele ne nasprotujejo, ker pa imajo določene pomisleke, ga tudi ne bodo podprli.

Vida Čadonič Špelič pa vidi težavo v tem, da je policija slabo vodena. Po mnenju NSi ima policija dovolj splošnih pooblastil za izvajanje svojih nalog, bi pa bila potrebna razprava v okviru procesne zakonodaje, torej zakona o kazenskem postopku ali kazenskem zakoniku, je poudarila. Sprašuje se tudi, zakaj vidi vlada težave le v razgrajaških huliganih na športnih prireditvah, ne vidi pa nasilja posameznih pripadnikov romske skupnosti ali nasilnega obnašanja migrantov. V NSi bodo predlogu novele nasprotovali.

Podporo predlogu novele so napovedali v koalicijskih poslanskih skupinah. V SD pozdravljajo usmeritev novele v modernizacijo delovanja policije in hkratno prepoznavanje izzivov glede varovanja človekovih pravic in transparentnega delovanja policijskih organov.

Matej Tašner Vatovec (Levica) pa je med drugim izrazil pričakovanje, da bo novela prinesla tudi bolj učinkovito in pravočasno ukrepanje policije v zvezi z zaščito žrtev nasilja, tako da bodo preprečene situacije, ki se prepogosto končajo s hujšimi poškodbami, pogosto pa celo s smrtjo.

V Svobodi menijo, da je novela pomemben korak v smeri sodobnega, učinkovitega in pravičnega delovanja policije, je poudaril Branko Zlobko.

Državni zbor bo o predlogu novele odločal v četrtek.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino