Člani koordinacije novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija (RTVS) so na novinarski konferenci znova opozorili na skrb vzbujajoče stanje na RTVS. To se je po enem letu, odkar so prvič opozorili na nepremišljene posege v informativni program, še poslabšalo, so izpostavili pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o RTVS.
Na novinarski konferenci pred poslopjem RTVS je spregovorilo več ustvarjalcev programa in drugih zaposlenih. Voditeljica na Valu 202 Nataša Štefe je med drugim navedla, da je mnogo špekulacij in vnaprejšnjih kalkulacij o tem, kakšen bo spremenjeni zakon o RTVS, ki je predmet referenduma, v praksi. “Novinarji v tej hiši ne potrebujemo špekulacij, da z jasnim in neposrednim glasom povemo, da je trenutno veljavni zakon iz leta 2005 slab, škodljiv in zastarel,” je poudarila.
Opozorila je, da mineva leto dni od prvih opozoril na nepremišljene posege v informativni program in 180 dni, odkar so vodstvu RTVS napovedali stavko.
Glavna tajnica Sindikata novinarjev Slovenije Mojca Zabukovec je ob tem spomnila, da stavkajoči tudi po 180 dneh niso prišli do sklenitve stavkovnega sporazuma, čeprav se po njenih besedah to navadno v tem času zgodi. Še vedno se pogovarjajo o avtonomiji, ki je prva stavkovna zahteva, medtem pa vodstvo RTVS še naprej ruši prav avtonomijo, je dodala.
Pred enim letom opozorili na nepremišljene posege v informativne referendumu
V imenu kolektiva informativnega programa je spregovoril Igor Bergant, ki je poudaril, da so člani koordinacije novinarskih sindikatov RTVS vodstvo zavoda pred enim letom jasno opozorili na posledice nepremišljenih posegov v informativni program, njihove napovedi pa so se uresničile. Poudaril je, da je vsaka oddaja, ki nastane v izvedbi novih sil, najboljši pokazatelj, kaj RTVS v prihodnosti ne bi smel biti, in hkrati vabilo k udeležbi na referendumu.
Za razliko od televizije radio po Bergantovih besedah ostaja svetla točka RTVS, kjer novinarji še vedno odlično in profesionalno delajo. K temu prispeva predvsem dejstvo, da ljudi, ki izvajajo spremembe, radio ne zanima, je prepričan.
H glasovanju na nedeljskem referendumu je pozvala tudi predstavnica sveta delavcev Ilinka Todorovski, ki je poudarila, da je nedeljsko glasovanje skrajni čas, da se javni medij vrne javnosti, skupnosti in mladosti.
Novela zakona o RTVS, o kateri bodo volivci odločali na nedeljskem referendumu, med drugim spreminja način upravljanja javne RTVS.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
#related-news_0
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!