Novoletni loto, v katerem je mogoče zadeti tudi dve stanovanji, je bil razprodan v 23 dneh. Srečke so šle za med, pravijo na loteriji, kjer so za N1 pojasnili tudi, kako bodo obračunali davek na dobitek.
V začetku meseca smo poročali o nekoliko neobičajni loterijski igri. Loterija Slovenije je namreč med glavne nagrade novoletnega lota uvrstila tudi dve stanovanji, eno v Kopru in eno v Ljubljani. Če zadenete prvo, ob tem dobite še 80.000 evrov, če zadenete drugo, pa 75.000 evrov. “Srečke so šle za med,” pravijo na loteriji, saj so jih vseh 350.000 že razprodali.
“Novoletni loto je pritegnil veliko zanimanja. Omejena naklada 350.000 potrdil, ki smo jih začeli prodajati 1. decembra, je bila razprodana 23. decembra,” so pojasnili za N1. Vplačilo ene kombinacije je stalo 10 evrov. Podatkov, na katerih prodajnih mestih po državi so prodali največ srečk, ne razkrivajo.
Predvidevajo, da sta k velikemu uspehu prvega novoletnega lota pripomogla predvsem privlačen format in veliko število dobitkov. Žrebanje bo prvi dan novega leta.
Davek tudi, če je glavna nagrada stanovanje
Kako pa je s plačilom davka? Čeprav je nagrada stanovanje, bo treba tudi srečnima dobitnikoma novoletnega lota plačati 15-odstotni davek na dobitek.
“Davek iz naslova dobitkov stanovanj v Ljubljani in Kopru s pripadajočim delom denarnega dobitka bo loterija skladno s pravili igre odtegnila v breme denarnega dela dobitka, zato bo dobitniku denarni del dobitka izplačan v ustrezno zmanjšani višini,” so razložili na loteriji.
Že v začetku meseca so za N1 pojasnili, da je bila tržna vrednost ljubljanskega stanovanja 370.029,97 evra, vrednost koprskega stanovanja pa 320.000 evrov. Davek se bo odštel od skupne vrednosti nagrad, torej je treba k tema zneskoma prišteti še denarni del. Dobitnik stanovanja v Ljubljani bo tako moral plačati 67.504 evre davka na dobitek, dobitnik stanovanja v Kopru pa 59.250 evrov.
Ob tem dodajajo, da so skladno z zakonom o davku na dobitke pri klasičnih igrah na srečo obdavčeni vsi dobitki, ki presegajo 300 evrov, vključno z blagovnimi dobitki. Zavezanec za plačilo davka je dobitnik, prireditelj pa ga izračuna, odtegne in nakaže po stopnji 15 odstotkov. Davek od dobitka gre občini, kjer ima dobitnik prijavljeno stalno prebivališče.
Več o glavnih nagradah loterije in kritikah, ki so se ob tem pojavile, si lahko preberete v prispevku Do stanovanja na loteriji: “Obupno je, da smo prišli do tega stanja”
Mesečna renta: obdavči se vsako izplačilo posebej
Poleg glavnih nagrad igralce čaka še 10.515 dobitkov v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov.
Med nagradami so tudi mesečne rente v višini 1.500 evrov za obdobje 10 let, 10 počitniških potovanj v vrednosti 5.000 evrov in drugi denarni dobitki. Skladno z zakonom so obdavčene tudi te nagrade.
Srečneži, ki bodo januarja zadeli mesečno rento, bodo davek na dobitek plačevali vsak mesec. “Sorazmeren davek se odtegne pri vsakem obroku,” so zapisali na loteriji.
Kritike izbora nagrad: “Obupno”
Na loteriji pojasnjujejo, da so se za ponudbo stanovanj kot glavnih dobitkov odločili po raziskavah trga. “Pri snovanju novosti želimo kar najbolje slediti željam igralcev,” so še zapisali. Nekateri strokovnjaki s področja nepremičnin so bili do tega kritični. “Res je že obupno, da smo prišli do stanja, ko si marsikdo lahko zamišlja, da bo prišel do lastnega stanovanja samo tako, da zadene na loteriji,” je za N1 komentirala sociologinja Maša Hawlina z nevladnega Inštituta za študije stanovanj in prostora.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje