Nacionalni preiskovalni urad (NPU) preverja informacije domnevnih nepravilnosti nakupa prostorov za upravno, delovno in socialno sodišče in višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani, je za portal 24ur potrdila policija. Ministrstvo za pravosodje namreč ni naročilo svoje preverbe cene in naj bi stavbo preplačalo, poroča portal. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je v današnji oddaji Tarča na Televiziji Slovenija napovedala, da bo ministrstvo zahtevalo ničnost pogodbe, če se bo potrdilo, da je bil sporni nakup stavbe na Litijski cesti v Ljubljani opravljen na podlagi ponarejene ali prirejene dokumentacije.
NPU trenutno preverja informacije v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi glede nakupa nepremičnine na Litijski cesti v Ljubljani, ki so bile v zadnjih dneh izpostavljene v medijskih objavah, so poročanje portala danes za STA potrdili na Generalni policijski upravi. “Zbiranje obvestil in drugi ukrepi so usmerjeni v preverjanje okoliščin in potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti,” so še zapisali.
Navedbe pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, ki je prejšnji teden zatrdila, da so ceno v višini 7,7 milijona evrov določili s pomočjo cenilcev po popolnoma natančnem postopku in pravilih, po poročanju portala ne držijo. Ministrstvo namreč ni naročilo svoje preverbe cene, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, to je podjetnik Sebastjan Vežnaver, poroča 24ur.
Ministrstvo je v sredo za portal navedlo, da cenitve niso opravili, ker da država ne more ocenjevati nepremičnin, ki še niso v njeni lasti. Vendar bi morala po navedbah portala po zakonu o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti država preveriti, kakšna je realna vrednost stavbe, ki jo namerava kupiti.
Sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin je stavbo, preden jo je leta 2020 kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov in navedla, da je njena neto tlorisna površina z vštetim atrijem 4603,50 kvadratnega metra, uporabna površina pa 2761 kvadratnih metrov. Likvidacijska vrednost je bila sicer nekoliko nižja – 2,4 milijona evrov.
Vežnaver je eno leto po nakupu dal izdelati izmero obstoječega stanja, ki je pokazala, da naj bi bila kvadratura stavbe večja od prvotne ocene, in sicer naj bi znašala 5126,9 kvadratnega metra. A cenilno poročilo iz decembra 2023, ki ga je Vežnaver predložil ministrstvu, kljub temu navaja prvotno kvadraturo stavbe, še poroča 24ur.
V oddaji Tarča na Televiziji Slovenija pa so danes razkrili, da je cenilec, podpisan pod cenitvijo, novinarjem dejal, da cenitve ni naredil on sam, ampak cenilka, ki je pripravila tudi prvotno, nekaj milijonov evrov nižjo cenitev vrednosti stavbe. Ministrica je v oddaji zatrdila, da tega ni vedela, cenilka pa zadeve za Tarčo ni želela komentirati.
Če navedbe držijo, Švarc Pipan v tem vidi možne elemente kaznivega dejanja. Če se bo potrdilo, da je bil sporni nakup opravljen na podlagi ponarejene ali prirejene dokumentacije, bo ministrstvo zahtevalo ugotovitev ničnosti pogodbe ter uveljavljalo odgovornost enega ali obeh cenilcev, je napovedala.
Kot je dodala, je ob teh informacijah ogorčena, saj gre za sodno zaprisežena cenilca, ki imata jasno določene zakonske obveznosti. Napovedala je še, da bodo takoj po prevzetju stavbe, ki je že plačana, naročili tudi neodvisno izmero prostorov. Po mnenju ministrice niti strokovne službe na ministrstvu niti ona sama sicer v tem primeru niso malomarno opravili svojega dela.
Vlada je zagotovila sredstva za nakup prostorov za upravno, delovno in socialno sodišče in višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Vrednost projekta je 7,7 milijona evrov, od tega je ministrstvu iz splošne proračunske rezerve zagotovila 6,5 milijona evrov. Projekt se bo financiral iz sredstev državnega proračuna za leto 2023, z nakupom pa bo ministrstvo pridobilo lastne poslovne prostore za potrebe upravnega, delovnega in socialnega ter višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani v skupni velikosti 5126,90 kvadratnega metra, so konec leta pojasnili na ministrstvu.
V ponedeljek pa so na ministrstvu v povezavi z načrtovanim nakupom prostorov za pravosodne organe na Litijski v Ljubljani, o katerem imajo nekateri pomisleke, zagotovili, da je projekt premišljen. Cene poslovnih nepremičnin v Ljubljani so v zadnjih letih zelo narasle, ponudbe primernih prostorov pa po njihovih navedbah v zahtevani velikosti skorajda ni.
Ker je cenitev izvedel sodni cenilec, ministrstvo ni naročilo ločene cenitve
Kot so danes sporočili z ministrstva za pravosodje, so včeraj popoldan res prejeli zaprosilu NPU v zvezi z zbiranjem informacij glede nakupa stavbe na Litijski cesti.
“Poudarjam, da bo ministrstvo NPU v skladu z njihovim zaprosilom posredovalo vso zahtevano dokumentacijo. Prav tako bomo z NPU polno sodelovali, saj je tudi vsem nam in meni osebno v največjem interesu, da se dejstva čim prej raziščejo in razjasnijo,” so v imenu ministrice Švarc Pipan sporočili z ministrstva.
V primeru ugotovljenih nepravilnosti pri izdelavi cenitve, ki je bila podlaga za sklenitev kupoprodajne pogodbe, bodo nemudoma sprožili postopke za ugotovitev ničnosti pogodbe in izvedli vse druge ustrezne ukrepe, so še dodali.
Ministrstvo je pri odločitvi za nakup ravnalo v dobri veri, so sporočili in pojasnili, da so zaupali cenitvi sodno zapriseženega cenilca, ki mora cenitev v skladu z zakonom izvesti neodvisno, nepristransko, objektivno in brez naklonjenosti do bodisi naročnika ali kupca, v skladu s pravili stroke, znanosti in zakonodaje.
“Prav zato, ker je cenitev izvedel sodni cenilec, ministrstvo ni naročilo ločene cenitve,” še piše v odzivu ministrice Švarc Pipan, ki poudarja, da bi naročili ločeno cenitev, če omenjena ne bi bila pripravljena s strani sodno zapriseženga cenilca. “V tem primeru bi lahko lahko dvomili o neodvisnosti, nepristranskosti in strokovni verodostojnosti cenitve,” so zaključili na pravosodnem ministrstvu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje