V NSi zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za delo o naraščajoči revščini, tudi med zaposlenimi. Prepričani so, da ekonomske politike vlade vodijo k temu, da imajo tisti, ki delajo, vsak mesec manj. Vlado med drugim pozivajo, naj razbremeni delo, predlagajo tudi upoštevanje plačevanja najemnine oz. obroka kredita pri izračunu socialnih transferjev.
“Vlada se ukvarja s sodno stavbo, ukvarja se z računalniki, štempljanjem, vsak dan novimi davki in prepovedmi, revnih pa je vedno več,” je razloge za sklic nujne seje odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide v današnji izjavi za medije nanizal poslanec NSi Aleksander Reberšek.
Po njegovih navedbah temu v prid pričajo tudi številke, pri čemer se je skliceval na podatke Statističnega urada RS (Surs), da je v Sloveniji v letu 2023 prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo znašal 903 evre na mesec, z dohodki, nižjimi od tega, pa je živelo 264.000 oziroma 12,7 odstotka prebivalcev. 41.000 prebivalcev pa je bilo resno materialno in socialno prikrajšanih, je naštel Reberšek.
Zaradi novih davkov in prepovedi ljudem ostaja manj v denarnicah, končuje se tudi obdobje gospodarske rasti, prihaja zahtevno obdobje, menijo v NSi. Po njihovih navedbah pa je zaskrbljujoče tudi, da se za pomoč na humanitarne organizacije obrača vedno več družin z zaposlenima staršema, kar po njihovem mnenju kaže na alarmantno stanje. Še posebej so ogrožena gospodinjstva, v katerih odrasli člani niso delovno aktivni, enočlanska in enostarševska gospodinjstva, posamezniki z nižjo stopnjo izobrazbe in najemniki stanovanj, je naštel Reberšek.
“Nekatere socialno izključene skupine pa iz statistik povsem izpadejo, na primer brezdomci in osebe s težavami v duševnem razvoju. Težavni so tudi položaji tistih, ki so v preteklosti najemali posojilo za obnovo stanovanja, nato pa so izgubili zaposlitev ali pa celo zboleli. Vlada za te ljudi nima rešitev,” je izpostavil poslanec NSi.
V zahtevi za sklic seje v NSi tako predlagajo več sklepov, med drugim poziv vladi, da sledi obljubam premierja Roberta Goloba in z davčno reformo razbremeni delo. Paket davčnih sprememb, ki jih prav danes obravnava DZ, namreč po njegovih besedah temu ne sledi, izplen reforme, na katero se je dolgo čakalo, pa je “enak nič”.
NSi prav tako predlaga, da vlada pri izračunu plačila vrtca in socialnih transferjev, kot so denimo štipendije in otroški dodatki, upošteva tudi najemnino oz. obrok kredita, ki ga mora posameznik plačati. Prav tako predlagajo vzpostavitev mehanizmov, s katerimi bi v ukrepe socialnih politik lažje vključevali tudi posameznike iz socialno izključenih skupin, ki niso vključeni v noben program in jih statistike o revščini ne zaznajo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje