
Pod geslom “Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice” so se ob današnjem mednarodnem dnevu žensk v Ljubljani zbrali protestnice in protestniki. Med njihovimi zahtevami so višje plače in izboljšanje delovnih pogojev v feminiziranih sektorjih, kot so vzgoja, zdravstvena oskrba, kuhanje in čiščenje. Protest je potekal tudi v Kopru.
Ob današnjem 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je v Ljubljani potekal protest, ki so ga z geslom “Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice” organizirali v študentskem društvu Iskra.
Po ocenah organizatorjev se je protesta udeležilo okrog 700 ljudi, ki so se popoldne zbrali na Kongresnem trgu, od koder so odšli v Miklošičev park, končali pa na Prešernovem trgu.
Osrednji namen protesta je bil opozoriti na slabe delovne pogoje, nizke plače in preobremenjenost kadra v sektorjih, kjer večinoma delajo ženske, med njimi so vzgoja in varstvo otrok, zdravstvena oskrba in nega, skrb za starejše, živilskopredelovalna in tekstilna industrija, maloprodaja, kuhanje in čiščenje.
Kot so v sporočilu zapisali v študentskem društvu Iskra, protestniki zahtevajo višje plače in izboljšanje delovnih pogojev za delavstvo v feminiziranih poklicih, trajen sistemski vir financiranja za domove za starejše, okrepitev sistema javnih vrtcev ter znižanje plačila in povečanje njihove dostopnosti ter podružbljanje in samoupravljanje sistema javnih storitev.
“Na račun naše preobremenjenosti in podplačanosti država financira vojno, privatna podjetja in lastne interese. Dovolj nam je, da me garamo, sistem pa našega dela ne ceni. Dovolj nam je, da država na prvo mesto daje interese kapitala, ne pa nas, delovnih ljudi,” je v govoru na protestu opozorila študentka socialnega dela Iva Mandarić. “Ne bomo več garale iz ljubezni, ampak se bomo iz ljubezni organizirale! Zahtevamo javne storitve po meri delovnih ljudi, ne pa kapitala,” je dodala.
“To je dan protestov, stavk in boja, ko se spomnimo vseh predhodnic, ki so se borile za brezrazredno družbo in odpravo patriarhata. Na 8. marec spodbujamo ženske k boju za popolno uveljavitev svoje enakopravnosti, k mobilizaciji v revolucionarnem boju za socializem,” so še pozvali organizatorji.
Enake zahteve kot v Ljubljani so izrazili tudi protestniki na dopoldanskem shodu v Kopru, ki ga je pod geslom “Če ne stavkamo, svet stoji” organiziral Socialistrski bralni krožek. Po njihovih ocenah se je shodu zbralo med 100 in 150 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje