Popoldne so na ploščad ob avtobusni postaji v Kamniku pripeljali velik kip mamuta. Dve toni težak in dobre štiri metre visok bronast kip te izumrle živali bo odslej krasil postajo, razlog za njegovo postavitev pa se skriva v arheološki najdbi iz prejšnjega stoletja.
Od danes naprej ploščad pri avtobusni postaji v Kamniku krasi velik kip mamuta. Tja so ga popoldne pripeljali na tovornjaku, nameščanje velikega kipa pa je pritegnilo tudi veliko pozornost domačinov.
Kot piše na spletni strani občine, je bronasta skulptura visoka dobre štiri metre in tehta dve toni in pol. Nastala je že leta 2008, izdelal pa jo je kamniški kipar Miha Kač.
Kip mamuta predstavlja naravno velikost te izumrle živali, temelji pa na okostju, ki so ga pri gradnji mostu našli leta 1938 v bližnji vasi Nevlje. Prav na to odkritje bo velik kip tudi opominjal mimoidoče. Na občini napovedujejo še, da bodo kip svečano odkrili na prireditvi 25. marca, štiri dni pred občinskim praznikom.
Mamutovo okostje je shranjeno v Prirodoslovnem muzeju Slovenije, kjer je postal njihov zaščitni znak. Kot piše na spletni strani muzeja, je okostje iz Nevelj ostanek samca, ki je na tem območju živel pred približno 20.000 leti. V muzeju še poudarjajo, da je to eno najpopolnejših okostij mamuta v Evropi.
Prav zato so ga varno shranili v muzejski depo, obiskovalci pa si lahko ogledajo repliko okostja.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje