Občinski funkcionarji nezadovoljni: “Nedopustno je, da smo v neenakem položaju”

Slovenija 25. Feb 202517:41 1 komentar
državni zbor, poslanci
Foto: Matija Sušnik/DZ

V Skupnosti občin Slovenije opozarjajo, da vlada s predlaganim zakonom o funkcionarjih, ki ga je v državni zbor (DZ) poslala prejšnji teden, voljene občinske funkcionarje postavlja v neenak položaj v primerjavi s funkcionarji zakonodajne veje oblasti. Med drugim opozarjajo na razlike glede možnosti prejemanja nadomestila plač po prenehanju funkcije.

V Skupnosti občin Slovenije so navedli, da so že vse od začetka priprave obravnavanega zakona opozarjali, da je treba skladno z ustavnima načeloma horizontalne in vertikalne delitve oblasti zagotoviti enakopravnost zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti ter avtonomijo lokalnih oblasti.

“Nedopustno je, da predlagani zakon voljene občinske funkcionarje postavlja v neenak položaj s funkcionarji zakonodajne veje oblasti in s tem posega v pravico svobodnega opravljanja funkcije, ki je tudi po določilih Evropske listine lokalne samouprave temeljni postulat pravne ureditve lokalne samouprave in je vsebinsko enaka neodvisnosti poslancev državnega zbora,” so med drugim navedli v današnjem sporočilu za javnost.

Izpostavili so, da je za poslance v zakonu o poslancih določena pravica do prejemanja nadomestila plače šest mesecev po prenehanju opravljanja funkcije z možnostjo podaljšanja za šest mesecev. Medtem pa predlog zakona o funkcionarjih za vse ostale funkcionarje, torej tudi voljene funkcionarje lokalne samouprave, določa pravico do prejemanja nadomestila plače tri mesece po prenehanju funkcije z možnostjo podaljšanja do izpolnitve pogojev za upokojitev, a največ šest mesecev.

Poudarili so še, da je funkcija županov tista, ki nosi največjo odgovornost za vodenje in razvoj lokalne skupnosti in pomeni tudi dolgotrajne in celodnevne obremenitve. “Zato menimo, da je prav, da se slednje odraža tako v plačah kot drugih pravicah,” so navedli pri skupnosti. Kot so še zapisali, je na nesprejemljivost neenakopravne obravnave medsebojno primerljivih funkcij Skupnost občin Slovenije večkrat opozorila na številnih sestankih in v pisni komunikaciji s predstavniki ministrstva, “pa vendar predlagani zakon ohranja neustavno urejanje položaja funkcionarjev na lokalni ravni”.

Dolgotrajni postopki slovenskih agencij
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Na to bodo opozorili tudi poslance v DZ in pričakujejo, da bodo “pravilno razumeli nedopustnost takšne ureditve in bodo zakon ustrezno spremenili”.

Vlada želi s predlogom zakona o funkcionarjih na sistemski ravni urediti in poenotiti pravice in obveznosti funkcionarjev. Nov zakon o funkcionarjih je po njihovih pojasnilih potreben, ker je sedanji iz leta 1990 zastarel in izredno težko uporaben v praksi. Ker je veliko organov pravice in obveznosti funkcionarjev urejalo v svoji zakonodaji, je ureditev postala tudi nepregledna, je ob predstavitvi prejšnji teden povedala državna sekretarka z ministrstva za javno upravo Mojca Ramšak Pešec.

“Zakon dejansko ne prinaša bistvenih novih pravic niti med mandatom niti po koncu mandata, so pa določene izboljšave,” je poudarila. Kot eno od njih je navedla, da se bo imel funkcionar po koncu mandata možnost v 30 dneh vrniti k prejšnjemu delodajalcu. Če bo ugotovil, da to ni mogoče, pa bo dobil pravico do nadomestila. Zdaj se je, tako Ramšak Pešec, moral vrniti takoj ali vzeti nadomestilo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino