
V Grosuplju, ki velja za trdnjavo stranke SDS, je očitno dokončno počilo. Šef grosupeljskega občinskega odbora in župan občine Peter Verlič predlaga izključitev dveh članov iz SDS, s katerima je bil nekoč tesen strankarsko-občinski sodelavec. Gre za Dušana Hočevarja in njegovega brata Mihaela Hočevarja. Spor med njimi ima dolgo brado, a poznavalci ocenjujejo, da se Janša bratoma Hočevar ne bo odpovedal.
Grosuplje že dolga leta velja za eno od trdnjav največje opozicijske stranke SDS. V tem volilnem okraju je na večini parlamentarnih volitev kandidiral in bil za poslanca izvoljen predsednik stranke Janez Janša. A v grosupeljski SDS je že nekaj časa napeto. Razlog za to so nesoglasja med lokalnimi veljaki SDS, konkretno med grosupeljskim županom Petrom Verličem in nekdanjim direktorjem grosupeljske občinske uprave Dušanom Hočevarjem.
Odnosi med Verličem in Hočevarjem so se v zadnjih letih precej zaostrili, zdaj pa je med njima dokončno počilo. Verlič je namreč po informacijah N1 kot predsednik grosupeljske SDS decembra lani sprožil postopek izključitve Dušana Hočevarja in njegovega brata – grosupeljskega občinskega svetnika Mihaela Hočevarja – iz Janševe stranke. Brata Hočevar sta sklep nadzorne komisije grosupeljskega občinskega odbora SDS o izključitvi iz stranke prejela prejšnji teden.
Dušan Hočevar je v ponedeljek za N1 potrdil, da je občinski odbor SDS na Verličev predlog podprl njegovo izključitev iz stranke SDS, katere član je 25 let. V torek pa nam je nato poslal sporočilo, da zadeve ne želi komentirati.

Verlič naj bi Hočevarju očital, da javno blati stranko SDS
Da je Verlič v imenu grosupeljskega občinskega odbora SDS ukrepal proti njemu in njegovemu bratu ter sprožil postopek njune izključitve iz stranke, je za N1 sicer v ponedeljek potrdil tudi Mihael Hočevar. Zakaj je Verlič predlagal izključitev Dušana in Mihaela Hočevarja iz SDS, ni znano. Z Verličem smo v zadnjih dneh večkrat poskušali priti v stik, vendar na naše klice in vprašanja ne odgovarja. Dogajanja prav tako ne komentirajo v stranki SDS.
Po naših informacijah pa naj bi grosupeljski župan Dušanu Hočevarju očital, da naj bi javno blatil stranko SDS ter med članstvo vnašal zmedo in nemir. Dušan Hočevar pa se bo očitno v prepričanju, da očitki ne držijo, v skladu s statutom stranke pritožil na nadzorni odbor SDS. Ta odloča o obnovi postopka o izključitvi člana, če bi se pojavila nova dejstva in dokazi, ki bi lahko pripeljali do drugačne odločitve, piše v statutu SDS.
Dušan Hočevar je še nedolgo nazaj veljal za najvplivnejšega člana SDS v grosupeljski občini. Pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami leta 2022 je bil predsednik občinskega odbora SDS in vodja okrajnega volilnega štaba, v katerem je kandidiral tudi Janša. Tik pred volitvami pa se je z obeh funkcij umaknil in odšel na bolniško. Na obeh položajih ga je zamenjal Verlič, s katerim sta bila dolga leta politična sopotnika in tesna sodelavca.

Čeprav je Dušan Hočevar tedaj zatrjeval, da je bila njegova bolniška odsotnost načrtovana dlje časa, so se v javnosti pojavili namigi, da se je moral umakniti. Razlog naj bi bila medijska razkritja o njegovi vlogi pri obnovi hotela Elegans na Brdu pri Kranju in očitkih o spolnem nadlegovanju uslužbenk na grosupeljski občini. Hočevar je te navedbe takrat zavrnil, se je pa zaradi obtožb o spolnem nadlegovanju kasneje znašel v postopku.
Zaradi Dušana Hočevarja pisala Janezu Janši, na sodišču pa je vse zanikala
Po naših informacijah ga je spolnega nadlegovanja in šikaniranja obtožila dolgoletna aktivna članica SDS iz Grosuplja Petra Zakrajšek. Ta se je pod drobnogledom javnosti kasneje znašla tudi kot uslužbenka urada za preprečevanje pranja denarja v času, ko ga je vodil član SDS Damjan Žugelj in ko je urad serijsko brskal po bančnih računih.
Pred prihodom na urad za preprečevanje pranja denarja v času tretje Janševe vlade je bila Petra Zakrajšek direktorica zavoda za turizem Grosuplje, kjer naj bi se bil Dušan Hočevar, takrat direktor grosupeljske občinske uprave, do nje nedopustno vedel. Da si želi zaradi njega zapustiti Grosuplje in čim prej začeti novo službo na Žugljevem uradu, je Petra Zakrajšek zapisala tudi v pismu, ki ga je avgusta 2021 poslala Janezu Janši.

“Po mnogokratnih poskusih direktnega spolnega napadanja in vseh zavrnitvah z moje strani je zame moja služba postajala vedno večji pekel,” je poudarila v pismu Janši, ki ga hranimo v uredništvu N1. Kljub očitkom, ki jih je nanizala proti Dušanu Hočevarju, pa je tožilstvo novembra lani odstopilo od pregona proti njemu, sodnica pa je ustavila sodno preiskavo. Petra Zakrajšek je namreč na zaslišanju pred sodiščem zanikala, da bi jo Dušan Hočevar spolno nadlegoval.

Ob tem je tudi dejala, da so jo k izjavam o tem, kaj naj bi ji storil Hočevar, napeljevali nekateri občinski veljaki na čelu z Verličem. Župan je to zanikal, v njegovih krogih pa so sumili, da jo je k spremembi mnenja na sodišču napeljal Hočevar. Ta pa naj bi bil prepričan, da so mu zgodbo o domnevnem spolnem nadlegovanju “podtaknili” Verlič in njegovi najožji sodelavci na občini. Petra Zakrajšek medtem na naša vprašanja o tem ni odgovorila.
Mihael Hočevar: To je del županovega maščevanja
Da bo sklep o izključitvi iz SDS izpodbijal pred nadzornim odborom stranke, napoveduje tudi brat Dušana Hočevarja Mihael Hočevar. “Nikoli nisem deloval proti stranki SDS, sem pa opozarjal na določene poteze župana. To nima nobene povezave s stranko, kvečjemu mi lahko očita, da sem obelodanil nekatere njegove aktivnosti,” je za N1 dejal Mihael Hočevar, ki je bil do konca lanskega avgusta direktor grosupeljskega zavoda za turizem. Na položaju direktorja je leta 2021 nasledil prej omenjeno Petro Zakrajšek.
Pred tem je bil Mihael Hočevar vrsto let direktor založbe Nova obzorja, ki izdaja strankarski tednik Demokracija. V grosupeljskem občinskem svetu je bil v preteklosti svetnik SDS, na zadnjih lokalnih volitvah leta 2022 pa je bil za svetnika izvoljen na listi Mladi za Grosuplje. Kot je pojasnil, je na volitvah kandidiral s svojo listo, ker ga občinski odbor SDS pod vodstvom Verliča ni uvrstil na seznam kandidatov SDS za občinske svetnike.
Kot svetnik je bil v koaliciji z Verličem, a v zadnjem času je začel županu očitati kršitve poslovnika pri vodenju sej občinskega sveta, skupaj z opozicijskimi svetniki pa je nasprotoval projektu gradnje kulturno-upravnega centra, ki velja za največjo investicijo v zgodovini občine. “Realizacija tega projekta bi za občino pomenila katastrofo, ker bi bila vsaj dva mandata finančno popolnoma zadolžena,” pravi Hočevar.

Vrednost projekta je ocenjena na približno 37 milijonov evrov. Od tega bi 12 milijonov evrov namenili za novo kulturno dvorano z glasbeno šolo, 25 milijonov evrov pa za desetnadstropno upravno-poslovno stavbo. Opozicijski svetniki se ne strinjajo z gradnjo upravne stavbe, ker se je s tem prvotno načrtovani projekt močno podražil. Tudi Hočevar opozarja, da je bila v volilni program SDS umeščena samo kulturna dvorana z novo glasbeno šolo.
Po kritikah svetnikov in protestih krajanov so na občini projekt začasno zamrznili, iz rebalansa proračuna za leto 2025 pa so črtali večino sredstev zanj. Hočevar pravi, da postopek izključitve iz stranke razume kot del Verličevega maščevanja. Ob tem je zanikal, da bi bil avtor anonimke o Verličevih visokih zaslužkih, ki smo jo prejeli v uredništvo N1. Verlič je namreč zaposlen kot direktor Prometnega inštituta Ljubljana, ki je v lasti Slovenskih železnic, funkcijo župana pa opravlja nepoklicno. To pomeni, da mu poleg direktorske plače po zakonu pripada še polovica plače, ki bi jo dobil, če bi župansko funkcijo opravljal poklicno.
Bolj kot izključitev verjetna premestitev v drug občinski odbor
Kako bodo v grosupeljski SDS pomirili razgrete strasti, še ni znano. Po navedbah naših virov je sicer malo verjetno, da bi Janša pristal na izključitev bratov Hočevar iz SDS. Kot pojasnjujejo naši sogovorniki, je bolj verjetno, da ju bodo zaradi spora z Verličem iz grosupeljskega premestili v drug občinski odbor SDS. Na takšen način so po naših informacijah v stranki že doslej občasno reševali nesoglasja v posameznih občinskih odborih.
Dušan in Mihael Hočevar sta bila v preteklosti tudi poslovno povezana. Ko je Dušan Hočevar leta 2020 ustanovil svoje nepremičninsko podjetje Pro 6, je bil direktor omenjenega podjetja Mihael Hočevar. Na direktorskem stolčku sta se zamenjala avgusta 2022. Spomnimo še, da je nekdanja soproga Dušana Hočevarja Janja Garvas v času prejšnje Janševe vlade opravljala funkcijo generalne sekretarke vlade.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje