Na pritožbeni seji zoper obsodilno sodbo Matjažu Kovačiču in Mateju Raščanu v primeru poslov z delnicami elektro podjetij je obramba terjala oprostilno sodbo ali njeno razveljavitev, tožilstvo pa višji kazni.
Na mariborskem višjem sodišču je potekala pritožbena seja zoper obsodilno sodbo nekdanjemu predsedniku uprave Nove KBM Matjažu Kovačiču in nekdanjemu lastniku Dela Revij Mateju Raščanu v primeru poslov z delnicami elektro podjetij.
Sodni senat Okrožnega sodišča v Mariboru pod vodstvom sodnice Karmen Krajnc je Kovačiča avgust lani zaradi zlorabe položaja obsodil na leto in pol, Raščana pa zaradi pomoči pri tem dejanju na leto in štiri mesece zapora.
Specializirana državna tožilka Mojca Petan Žura, ki je sicer tik pred sklenitvijo sojenja še nekoliko modificirala obtožnico, je sicer za prvega predlagala dve leti, za Raščana pa leto in deset mesecev zapora.
Ker tožilstvo z izrečeno kaznijo ni bilo zadovoljno, je vložilo pritožbo, višja tožilka Bojana Podgorelec pa je danes senatu predlagala potrditev obsodilne sodbe in izrek višjih kazenskih sankcij, in sicer v višini, kot je to na prvi stopnji že predlagala njena kolegica.
Glede Kovačiča je namreč prepričana, da je prvostopenjski senat med olajševalnimi preveč upošteval njegovo predhodno nekaznovanost, saj je bila ta predpogoj, da je sploh bil imenovan na čelo takrat druge največje državne banke.
Obramba je že na prvi stopnji predlagala oprostilno sodbo, a je bilo po oceni sodnega senata tekom sodnega postopka dokazano, da je Kovačič zlorabil svoj visok položaj bančnika, s tem ko je naklepoma ravnal tako, da je Raščanu oziroma z njim povezani družbi Kandela pridobil protipravno premoženjsko korist v višini dobrega milijona evrov.
A obramba Kovačiča je prepričana, da v očitanem kaznivem dejanji ni nikjer dokazano, kakšen interes bi ta sploh lahko imel za sklenitev poslov, ki bi škodovali banki in koristili Raščanu. Senat na prvi stopnji je bi prepričan, da je Kovačič vsekakor imel interes, saj je Raščan denar potreboval za nakup časopisne hiše Večer, s čimer bi oba pridobila vpliv na medijskem področju.
Obtožnica je namreč Kovačiču in Raščanu očitala, da je šlo pri odkupu za okoli 1,7 milijona evrov delnic Elektra Ljubljana, Elektra Primorska in Elektra Celje v lasti družbe Kandela s strani Nove KBM in potem njihovi takojšnji terminski prodaji podjetjema Vinag in M&M Consulting, ki naj za izpolnitev zavez sploh ne bi imela dovolj denarja in za kaj takega niti nista bila zainteresirana, dejansko za pomoč Raščanu.
Kovačič je, da bi vsaj navidez zavaroval nakup delnic, ki jih je banka odkupila po višji vrednosti od knjigovodske, sklenil terminski pogodbi z Vinagom in M&M Consultingom, s katero sta se obe družbi zavezali odkupiti delnice, a se to pozneje kar lep čas ni zgodilo. Vinagu je Kovačič šele potem, ko je na sporni posel opozorila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), kar sam uredil okoli milijon evrov visok kredit pri Factor banki.
Kovačiča sta pred višje sodnice prišla zagovarjat Blaž Kovačič Mlinar in Črt Šatej. Še naprej sta prepričana, da argumenti, ki jih je obramba v postopku prestavila, lahko vodijo zgolj k oprostilni sodbi. Med drugim jih čudi, da je sodišče pritrdilo njihovemu stališču, da banka ni bila oškodovana, hkrati pa je odločilo, da je njihov klient zagrešil kaznivo dejanje.
Kovačič Mlinar je v pritožbi še opozoril na to, da naj bi se okrožno sodišče pri sodbi oprlo na dokaze iz elektronske komunikacije Kovačiča, ki so bili po njegovem pridobljeni na nezakonit način in za katere so si ves čas sojenja prizadevali, da jih sodišče izloči iz sodnega spisa.
Kovačičeva obramba je danes tudi predlagala, da bi višje sodišče pred dokončno odločitvijo opravilo obravnavo, na kateri bi razčistili vprašanje po njihove mnenju neverodostojne priče, enega od Raščanovih sosedov v stanovanjskem bloku v Mariboru, ki je pričal o zabavah v omenjenem stanovanju, na katere naj bi poleg ostale mestne “smetane” zahajal tudi Kovačič.
Višje sodnice so odločile, da takšen dodaten narok ni potreben, zato bodo sodbo približno v mesecu dni izdale v pisni obliki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje