Očividec predrtja nasipa na Muri: Upam, da se ne bo saniral “na vrat na nos”

Slovenija 07. Avg 202321:55 0 komentarjev

"Ko smo tekli proti hiši, nas je vodni val spremljal. Ko sem prišel do hiše, je val že šel okrog nje." Tako sobotno dogajanje opiše Denis Škofič, eden od očividcev preboja nasipa na Muri in sin lastnika hiše, ki jo je zalila voda. Številni prebivalci ob Muri že več let opozarjajo na pomanjkljivosti nekaterih nasipov, tudi Škofič pa zdaj upa na nadgradnjo nasipa. A vendar opozarja, naj se ta izvede strokovno, in "ne na vrat na nos".

Nasip, ki ga je v soboto predrla reka Mura, je bil na kritični meji že leta 2014. Vaščani Dolnje Bistrice so ga takrat zavarovali, tokrat pa je vendarle klonil pod silo – in to še preden jih je dosegel glavni vodni val. Ravno zaradi slednjega je hitro sledila evakuacija celotne vasi.

Da nasip pušča, so vaščani in gasilci opazili še pred predrtjem. “Takrat smo urgentno poklicali ostale gasilce, da bi pripeljali vreče peska in to sanirali, vendar je v roku petih minut nasip prebilo, in ko smo tekli proti hiši, nas je vodni val spremljal. Ko sem prišel do hiše, je val že šel okrog hiše,” dogodek opiše Denis Škofič, sin lastnika hiše, ki jo je Mura poplavila do pritličja.

Gasilci so hišo takoj poskusili obvarovati z vrečami peska, vendar jih je v petnajstih minutah poplavilo do te mere, da so se morali umakniti: “Vse, kar je bilo tam, smo morali pustiti, skočiti na traktor, ki ga je tudi zalivalo, in so nas peljali ven.”

Sanacija predrtega protipolavnega nasipa ob Muri
Sanacija predrtega nasipa ob Muri z betonskimi bloki. N1

Poplavilo je pritličje hiše, kakšno je trenutno stanje, pa Škofič težko pove. Zaradi strahu, da bo razneslo tudi preostanek nasipa, so jih namreč v soboto hitro evakuirali, hiša pa je še danes obdana z vodo in tako nedostopna.

Kaj sledi? Prekmurec, ki zdaj živi v Novem mestu, upa na nadgradnjo nasipa, vendar hkrati opozarja, naj se to izvede strokovno, in ne znova “na vrat na nos”.

“Mogoče pa še bolj kot nasip, oziroma zraven ob nasipu, da bi se odprli rokavi in bi se revitalizirala Mura. Se mi zdi, da je to tisti največji problem. Ko se je v šestdesetih letih delala regulacija, se je Mura izravnala in hkrati so zasipali te rokave, ki so služili kot odvodnjavanje. Teh velikih vod ne bi bilo, ker takrat je Mura tekla počasi,” je še prepričan Denis Škofič, ki obenem pravi, da reka danes do vasi pride z uničujočo hitrostjo.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!