Slovenija je ob polnoči na meji s Hrvaško in Madžarsko spet uvedla nadzor, na mejo pa so se vrnili policisti. Promet na Obrežju je potekal neovirano, policija pa večine vozil ni ustavljala.
Slovenija je za izvajanje mejnih nadzorov vzpostavila prehode treh kategorij. Prva so kontrolne točke, 12 na meji s Hrvaško in dve na meji z Madžarsko, kjer nadzor izvaja policija. Prehod na njih je mogoč za vse potnike z izpolnjenimi pogoji, tako za osebni kot tovorni promet. Za državljane tretjih držav je prehod meje mogoče zgolj na teh 14 točkah.
Med prehode iz prve kategorije spada tudi mejni prehod Obrežje, kjer so nadzor začeli izvajati že ob polnoči. “Nadzora na meji ne izvajamo sistematično, ampak takrat, ko ocenimo, da je to potrebno oz. glede na analizo tveganja. V bistvu je zdaj podobno, kot je bilo prej, ko smo šli za vozilom, ki se nam je zdelo sumljivo. Zdaj potnike v takšnem vozilu preverimo na samem prehodu,” je povedal eden od policistov na mejnem prehodu.
Policija večine vozil ni ustavljala
Da je nadzor, kot je napovedovala Slovenija, res ležeren, je bilo vidno davi. Promet na Obrežju je potekal neovirano, policija pa večine vozil ni ustavljala. Pojasnili so tudi, da nekateri potniki za ponovni nadzor na meji niti ne vedo, kar so za STA potrdili tudi nekateri potniki sami.
Večina od potnikov je dejala, da nadzor na meji sicer pozdravlja, predvsem zaradi povečanega števila migrantov. “Dobro je, da je na meji nadzor, ker je prišlo preveč migrantov in hodijo povsod. Treba jih je ustaviti,” je denimo dejala potnica iz Hrvaške, medtem ko je potnik iz Avstrije nadzor pozdravil zaradi povečanega tveganja terorističnih napadov.
Nadzor so že ob polnoči začeli izvajati tudi na mejnem prehodu Slovenska vas. Ta sicer spada v drugo kategorijo prehodov, ki so namenjeni tistim, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu EU, in kjer ne bo stalne prisotnosti policije, ampak po potrebi.
Po besedah enega od tamkajšnjih policistov do davi niso imeli nobenih težav. Pri tem je dodal, da niso zavrnili še nikogar, vsi, ki so jih preverili, pa so imeli pri sebi osebne dokumente, tudi če niso bili seznanjeni s ponovno uvedbo nadzora.
Danes uvedeni nadzor notranje meje EU s Hrvaško in Madžarsko po besedah ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja poteka brez posebnosti. Po podatkih, ki mu jih je posredoval generalni direktor policije, je tudi promet večinoma tekoč, je povedal ob robu današnjega obiska savinjske regije.
“Želim si, da ne bo prihajalo do zastojev, čeprav tudi ti niso izključeni ob kakšnih bolj obremenjenih dnevih,” je dejal notranji minister, ki vseeno verjame, da bodo tako državljani Slovenije kot tudi tujci, ki prihajajo v našo državo, razumeli, da gre za začasen in sorazmeren ukrep, vzpostavljen zaradi morebitne teroristične grožnje, kot je to storila skoraj vsa Evropa.
Po njegovih podatkih policija za zdaj posebnih odkritij v smislu ogrožanja varnosti ne beleži, občasno le kakšen nezakonit prehod meje, ki pa je pravzaprav stalnica. “V prvih nekaj urah sicer na mejah vse poteka normalno,” je še dodal Poklukar.
O koloni vozil na mednarodnem mejnem prehodu Pince sicer poročajo iz murskosoboške policijske uprave, kjer pravijo, da je za prestop meje treba čakati približno pol ure, do jutra pa so na omenjenem prehodu z Madžarsko vstop v državo zavrnili šestim tujcem.
Za obmejno prebivalstvo medtem obstaja še tretja kategorija mejnih prehodov. Obmejni prebivalci so imeli v preteklosti že dovolilnice in pravico do prehajanja meje na posebnih, maloobmejnih prehodih in to pravico znova lahko uveljavljajo bodisi z veljavnimi ali pretečenimi dokumenti ali če bodo na drug način dokazali, da so upravičeni do prehodov v okviru tega obmejnega prometa. Tudi tu policija izvaja nadzor glede na razmere.
Nadzor na meji bo trajal deset dni z možnostjo podaljšanja, a ne za več kot dva meseca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!