Odbor DZ za zdravstvo zavrnil predlog NSi o finančnih investicijah

Slovenija 26. Mar 202517:59 0 komentarjev
zdravnik, zdravstvo
Fotografija je simbolična (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

Predlog dopolnitve zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih 2021–2031, ki so ga v državni zbor vložili v NSi, je zaključil zakonodajno pot.

Na odboru za zdravstvo so ob podpori opozicije in nasprotovanju koalicije zavrnili predlog dopolnitve zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih 20212031. V državni zbor ga je vložila NSi.

Poslanka NSi Iva Dimic je spomnila, da je bil omenjen zakon leta 2021 sprejet z namenom na sistemski ravni zagotoviti vsakoletna finančna sredstva za postopno povečanje zmogljivosti slovenskega zdravstvenega sistema.

Pri izvajanju zakona je po njenih besedah v praksi prišlo do neustreznega tolmačenja določb. Te namreč manjšim občinam v določenih primeri ne omogočajo sofinanciranja investicij, čeprav so v lasti občine in namenjene zagotavljanju zdravstvenega varstva na primarni ravni. Gre za primere, ko se zdravstveno varstvo zagotavlja s pomočjo koncesionarjev, ker za zaposlitev v okviru zdravstvenega doma zaradi nekonkurenčnosti delovnega mesta v okviru javnega sektorja ne morejo pridobiti zdravnikov.

Predlog NSi so na seji odbora DZ za zdravstvo podprli tudi v SDS, v koaliciji pa so mu nasprotovali. Temeljni namen podeljevanja koncesij je, da breme naložb in drugih stroškov za zagotavljanje prostorov, opreme in kadrovskih zmogljivosti nosi koncesionar, je danes poudaril poslanec SD Soniboj Knežak. Dušan Stojanovič (Svoboda) pa je dejal, da so osnovni izvajalci zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstveni domovi, zato bi bil tudi z vidika omejenosti finančnih sredstev odmik od trenutnega koncepta nesprejemljiv.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino