Planince, ki so od včeraj ostali ujeti v Kovinarski koči, med njimi je bilo 35 slepih oziroma slabovidnih, so zgodaj popoldan uspešno rešili. Prevoz je potekal po cesti, tri pa so odpeljali s helikopterjem, ker so imeli nujno stanje. Ceste ostajajo zaprte za promet. Prav tako so uspešno rešili francosko družino iz doline Kot.
Močan veter je v sredo popoldan v Radovni podrl veliko dreves, ki so padla čez cesto in območje odrezala od sveta. Kranjskogorskim gasilcem je ob pomoči gozdarjev in drugih služb danes dopoldan uspelo zagotoviti tolikšno prevoznost ceste do Krme in Kota, da so lahko evakuirali tam ujete pohodnike. Ceste ostajajo za promet zaprte.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Mojstrani povedal poveljnik štaba Civilne zaščite občine Kranjska Gora Blaž Lavtižar, je sredino neurje na širšem območju Radovne in dolin Krma, Kot in Vrata povzročil obsežen vetrolom. Podrta drevesa so presekala cestne komunikacije, s čimer je bil onemogočen cestni promet, prekinjena je bila tudi oskrba z električno energijo in vodo.
V dolini Krma je ostalo ujetih približno 120 ljudi, ki so se vrnili iz gora. Med njimi je bila skupina 35 slepih oziroma slabovidnih in 35 njihovih spremljevalcev. Kot je povedal vodja Gorske reševalne službe Mojstrana Iztok Arnol, so sestopili do Kovinarske koče v Krmi, kjer so nato zaradi podrtega drevja obstali.
Zvečer so jim prinesli hrano in zdravila
Gorskim reševalcem se je do njih uspelo prebiti v sredo okoli 23. ure, pri čemer so jim prinesli hrano in zdravila, ki so jih nekateri potrebovali. Sicer pa jim, kot je dejal Arnol, ni bilo hudega, vzdušje je bilo dobro in ni jih bilo strah. Prespali so v koči, večinoma na klopeh. Danes zjutraj pa so za tri, ki so bolni oziroma so imeli nujno stanje, zagotovili prevoz s helikopterjem.
Prevoz ostalih je potekal po cesti. Kranjskogorski gasilci so namreč danes nekaj čez 10. uro ob pomoči gozdarjev in podjetij s težko gradbeno mehanizacijo zagotovili prevoznost ceste do Krme. Drevje so začeli s ceste odstranjevati že takoj v sredo popoldan, vendar so morali zvečer zaradi varnosti dela prekiniti in jih nadaljevati danes ob 5.30.
Delo so še nadaljevali in se, kot so sporočili na spletni strani Občine Kranjska Gora, prebili tudi do Kota, od koder so prav tako uspešno evakuirali ljudi. V Kotu je ostala ujeta francoska družina. Noben član družine ni poškodovan, reševalci pa so bili z njimi v stalnem stiku. Noč so preživeli v avtu, imeli pa so tudi dovolj hrane in pijače.
Po pregledu doline so gorski reševalci tam našteli še sedem avtomobilov, najverjetneje od planincev, ki so še v gorah. Kot so pojasnili, niso prejeli nobenega obvestila o kakšni pogrešani osebi.
Do konca sanacije se izogibajte območju vetroloma
Kot je povedal poveljnik Gasilske zveze občine Kranjska Gora Jožef Lavtižar, delo še nadaljujejo. V sredo je bilo na delu 53 prostovoljnih gasilcev, danes jih je 23. Na terenu je tudi 14 oseb Elektra Gorenjska s podizvajalci in gozdarska mehanizacija.
Lokalno se izvaja čiščenje območja Radovne, poleg tega se ureja zagotovitev pogojev za dobavo električne energije za Kovinarsko kočo v Krmi. Elektro Gorenjska je sicer že poskrbel za oskrbo z električno energijo v Radovni, tudi s pomočjo agregatov. Komunala Kranjska Gora pa je poskrbela za oskrbo z vodo.
Kranjskogorska podžupanja Klavdija Gomboc se je vsem službam zahvalila za nesebično in strokovno pomoč. “Ponosni smo na to, da se ni nikomur nič zgodilo,” je izpostavila in prebivalcem Radovne zagotovila, da jim bo občina v tej ujmi pomagala na vse načine.
Podžupanja je ljudi pozvala, naj se do končane sanacije izogibajo območju vetroloma, da se ne bi zgodila še kakšna nesreča. Vzpostavljena je le nujna prehodnost cest. Zaradi razsežnosti vetroloma in odpravljanja njegovih posledic pa so vse prometne komunikacije do Krme in Kota do nadaljnjega zaprte. Cesta v Vrata je medtem očiščena in ponovno odprta.
Ob tej priložnosti so gorski reševalci ponovno pozvali k previdnosti pri hoji v hribe. Kot je opozoril Arnol, so v poletnem času popoldanske vročinske nevihte pričakovane, zato morajo obiskovalci gora poskrbeti, da bodo pravi čas v dolini oziroma v zavetju, poleg tega morajo imeti s seboj tudi opremo za hujše razmere. “V hribih je vse možno, in na to je treba biti pripravljen,” je poudaril in planince pozval, naj pazijo nase.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje