Opozicijski SDS in NSi sta zoper predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič podali naznanitev suma kaznivega dejanja. V opoziciji namreč menijo, da je Klakočar Zupančič onemogočala ustanovitev preiskovalne komisije o podjetjih v slovenski energetiki in tako zlorabila uradni položaj.
Poslanci NSi in SDS so na policijo in ljubljansko okrožno državno tožilstvo naznanili sum kaznivega dejanja predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Očitajo ji, da je storila kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in kaznivega dejanja nevestnega dela v službi.
Prepričani so, da Klakočar Zupančič kljub poslovniškim pravilom onemogoča ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije podjetij v slovenski energetiki.
Ob tem je poslanec SDS Danijel Krivec poudaril, da so do sedaj večkrat opozarjali na kršitve poslovnika. “Predsednica DZ se je vedno postavila na stališče, da ona kot pravnica in nekdanja sodnica vse najbolje ve ter ne dopušča praktično nobene razprave,” je povedal v izjavi za medije.
Opozicijski poslanci so prepričani, da so izčrpali vse druge možnosti, zato so se odločili za kazensko ovadbo. Ob tem je Krivec spomnil, da to ni prva kazenska ovadba zoper predsednika hrama demokracije. “V preteklosti se je ta instrument že uporabil proti takratnemu predsedniku DZ Milanu Brglezu. Tako ne drži, da se ta instrument izkorišča v smislu pritiska,” je rekel.
Poslanec SDS meni, da je za demokracijo to koristno in nujno. “V nasprotnem primeru lahko nastanejo še večje anomalije pri našem delu.” Glede napovedi Klakočar Zupančič, da bo ovadila opozicijo, je Krivec dejal, da odločitev v tej zadevi prepušča pristojnim organom.
Vrtovec: Če kdo misli, da je nad zakoni, ni primeren za ta položaj
Poslanec NSi Jernej Vrtovec je prepričan, da je državni zbor ugrabljen. Po njegovih besedah je sodu izbilo dno, da se zahteve 23 poslancev za sklic izredne seje ne spoštuje. “Predsednica DZ ali kdorkoli drug nima podlage v poslovniku, ustavi ali zakonodajno-pravni službi DZ, da reče, da ne bo spoštoval volje poslancev za sklic izredne seje. Institucija državnega zbora je v tem trenutku ugrabljena,” je rekel.
“Najmanj, kar lahko naredimo, je, da na pomoč pokličemo druge organe. Če pa kdo misli, da je nad oblastjo, nad zakoni, ni primeren za ta položaj.” Meni, da je vlado in koalicijo strah. “Ne pred odločitvami, ampak pred volilci, ki jih dnevno zapuščajo,” je rekel Vrtovec.
Spomnil je na odločitev ustavnega sodišča, da mnenje zakonodajno-pravne službe DZ ni zavezujoče. “Prav je, da smo v SDS strnili vrste, da zaščitimo institucijo, v kateri danes smo,” je še povedal Vrtovec.
Klakočar Zupančič razočarana nad opozicijo, “da se gre politično igro na tak način”
Klakočar Zupančič se po predstavitvi naznanila sicer za medije ni odzvala, je pa do izmenjave ostrih besed prišlo na jutranjem kolegiju. Kot je tam dejala predsednica DZ, sta v torek poslanski skupini SDS in NSi vložili zahtevo za širitev dnevnega reda današnje seje kolegija s točko dnevnega reda glede akta o odreditvi parlamentarne preiskave.
“A kolegij navedene širitve ne more obravnavati, ker čistopis zahteve, ki ga je vložil vlagatelj zahteve za parlamentarno preiskavo, ne odpravlja zadržkov za odreditev parlamentarne preiskave,” je dejala Klakočar Zupančič. Šele ko bo zahteva za odreditev parlamentarne preiskave skladna z ustavo in zakonom, torej, ko bo jasno razmejeno in odpravljeno prekrivanje z vsebino akta o odreditvi parlamentarne preiskave Gen-I, bo DZ lahko pripravil in izdal akt o odreditvi parlamentarne preiskave, ki ga bo mogoče uvrstiti na dnevni red izredne seje DZ, sklicane na podlagi zahteve skupine poslank in poslancev opozicije, je dejala.
Ob tem je dodala, da “nobeni manevri ustrahovanja z vložitvami kazenskih ovadb tega ne bodo spremenili”. “Mi je pa žal, da se kaj takega dogaja pri nas in da je tisti, ki se tega poslužuje, zdrsnil tako nizko, da sam poskuša izvrševati kaznivo dejanje, ker kriva ovadba je kaznivo dejanje,” je dejala Klakočar Zupančič.
Dodala je, da je “pravzaprav kar malo razočarana” nad opozicijo, “da se gre v bistvu politično igro na tak način”. “Se pa bojim, da rezultat ne bo tak, kot si ga želite, in da si boste s tem pravzaprav nakopali tisto, česar si ne želite nakopati,” je dejala.
Sajovic: To je napad na državni zbor
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je povedal: “Ovadba zoper predsednico DZ je napad na institucijo, izveden na način osebnega napada in diskreditacije.” Ocenil je, da Klakočar Zupančič dela skrbno, vestno in natančno, po vesti, ustavi ter prepričanju. “Predsednica brani ustavo, zakon in parlamentarno prakso,” je rekel.
Poudaril je, da koalicija enotno stoji za predsednico DZ. “Preiskovalne komisije so 30 let peskovnik, politična igrača. Želim, da se naredi neki red, neka predvidljivost,” je rekel in dodal, naj se v odločanje vključi tudi ustavno sodišče. Prepričan je, da bo preiskovalna komisija po dopolnitvi zahteve sklicana.
Vatovec: To se mi zdi navaden političen cirkus
Tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec se je strinjal s Klakočar Zupančič, da je zahteva za dve parlamentarni preiskavi, ki se prekrivata, popolnoma nedopustna. “Pač, ne moremo imeti dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij, ki bosta obravnavali isto stvar. In s tega vidika imate, predsednica, našo popolno podporo,” je dejal. V izjavi za medije pa je dejal, da so si situacijo, v kateri so se sedaj znašli zakuhali v SDS in NSi predvsem sami, tako se mu zdi “to, kar počnejo danes, navaden političen cirkus in zloraba pravnih postopkov v državi.”
O napovedi Klakočar Zupančič, da bi v primeru ovadbe ovadila tudi SDS in NSi, pa Vatovec meni, da ni potrebe, da bi se takšni ovadbi pridružili. “Vsak državljan ima pravico, da poda kazensko ovadbo. Če je to upravičeno, bo presojalo tožilstvo. Počakajmo na odločitev, to je zgodba, ki je ni treba napihovati,” je še rekel. Meni, da ni potrebno, da imamo dve preiskovalni komisiji na isto temo.
Kaj opozicija očita Klakočar Zupančič?
Spomnimo: v SDS so konec avgusta zahtevali še sklic izredne seje DZ s to točko dnevnega reda. To je Klakočar Zupančič zavrnila. Pri tem se je sklicevala na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ in vztrajala, da ima zahteva za odreditev preiskave takšne nepravilnosti, da jih je nujno odpraviti.
Zakonodajno-pravna služba je namreč med drugim opozorila, da se zahteva za novo parlamentarno preiskavo delno prekriva z že ustanovljeno in delujočo preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. S svojo odločitvijo je predsednica državnega zbora pri opoziciji naletela na burne odzive.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje