
Opozicijski poslanski klub Glas Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani je vložil predlog novele poslovnika študentskega zbora, s katero želijo odpraviti blokado medijskega poročanja sej. Koalicijska kluba omejujeta obveščanje javnosti o delovanju ŠOU v Ljubljani, ki letno upravlja s skoraj petimi milijoni evrov, so opozorili.
Študentski zbor omejuje medijsko poročanje že od prejšnjega mandata, so v opozicijskem klubu Glas opozorili na današnji novinarski konferenci. “V opozicijskem klubu Glas si že od samega začetka prizadevamo za javno zvočno in video snemanje sej študentskega zbora, saj verjamemo, da javno izvoljeni poslanci in poslanke, predsedstvo, direktor in vsi ostali, ki upravljajo s skoraj petimi milijoni evrov študentskega denarja, pred študentstvom ne bi smeli skrivati ničesar,” so bili jasni.
Študenti imajo pravico, da so obveščeni o delovanju najvišjega predstavniškega telesa ŠOU ter javno izvoljenih funkcionarjev, ki za svoje funkcionarstvo prejemajo sejnine in honorarje iz študentskega denarja, so dodali.
Predlog novele poslovnika bi tako študentom zagotovil dostop do informacij in preprečil blokiranje medijev, “za katerega sta odgovorna koalicijska poslanska kluba Modro za študente in Povezani”.
Dostop medijem namreč vsakič znova blokirajo z glasovanjem, kjer koalicijska kluba, ki imata v študentskem zboru dve tretjini glasov, medijem “odvzameta dovoljenje” za snemanje javnih sej. Kar ni v skladu z nobenim zakonom, poudarjajo.
Zato predlagajo, da se v poslovnik dopiše, da mora biti posnetek javno dostopen vsakomur in v 15 dneh objavljen na spletni strani ŠOU v Ljubljani. Prav tako naj bo snemanje sej študentskega zbora dovoljeno medijem ali drugim posameznikom, dokler poslovnik kako drugače ne izključuje prisotnosti javnosti.
Normativno ureditev snemanja sej sta na svojih družbenih omrežjih podprla oba koalicijska poslanska kluba, prav tako pa je idejo v izjavi za Radio Študent podprl predsednik študentskega zbora Oskar Škulj.
Dodali so, da se v ŠOU steka 3,8 odstotka zaslužka študentov, kar je lani naneslo skoraj pet milijonov evrov. “Ta denar se potem porabi popolnoma netransparentno in nedemokratično, večina študentk in študentov nima nikakršnega vpogleda v porabo denarja, koristi pa ima ozek krog študentskih funkcionarjev in večnih direktorjev,” so bili kritični.
Na nepravilnosti že dlje časa opozarjajo tudi na Radio Študent, kjer prepoved snemanja razumejo kot grobo omejevanje novinarskega dela in javnosti. Razlog prepovedi snemanja ter prenosa sej je po besedah predstavnikov ŠOU varovanje osebnih podatkov nekaterih poslancev in poslank, ki naj bi umaknili soglasje za snemanje, so navedli za Radio Študent. Na nekaterih sejah pa so snemanje celo fizično omejili celo z varnostniki.
Študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani je na predlog predsedstva za direktorja s štiriletnim mandatom znova imenoval Andreja Klasinca. Klasinc, ki ŠOU v Ljubljani vodi že 12 let, bo svoj četrti mandat na čelu študentske organizacije nastopil 1. marca. Sejo so tudi tokrat spremljali zapleti glede snemanja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!