Ljubljanska levinja Čaja, ki je po smrti njenega družabnika Maksimusa ostala sama, je po štirih mesecih dobila družbo, so sporočili iz živalskega vrta.
Marca so iz ljubljanskega živalskega vrta sporočili, da se je poslovil azijski lev Maksimus, levinja Čaja pa je ostala sama. Po štirih mesecih samote so ji našli družbo, pridružila se ji je levinja Jeevana.
Jeevana se je pod Rožnik preselila sredi julija. “Po dveh tednih privajanja na novo okolje in spoznavanja v notranjih prostorih sta levinji v ponedeljek prvič skupaj spoznali še zunanjo ogrado in sta zdaj vidni tudi obiskovalcem,” so pojasnili v ZOO Ljubljana. Dodali so, da sta se levinji lepo ujeli in spoprijateljili, a da si prostora še ne delita enakovredno.
Ob priselitvi Jeevane v ljubljanski živalski vrt je indijska veleposlanica Namrata S. Kumar pojasnila, da njeno ime pomeni življenje oziroma biti živ, izgovori pa se kot dživana. V živalskem vrtu so se zato odločili, da bodo levinji rekli Živana. “Da ohranimo pomen in približek originalnemu imenu, na katero levinja tudi sliši,” so pojasnili.
Dodali so, da bodo obiskovalci novo levinjo najlažje prepoznali po tem, da je nekoliko večja od Čaje, njen rep pa ima več dlak.
Levinji si bosta delali družbo v zrelih letih
Nova levinja se je skotila v živalskem vrtu v Zürichu in je ena izmed 125 azijskih levov, ki spada v tako imenovano prvo ex-situ naravovarstveno populacijo – gre za program Evropske zveze živalskih vrtov za vzrejanje ogroženih azijskih levov izven Indije.
Jeevano so po skotitvi preselili v živalski vrt Jaszbereny na Madžarskem, kjer je, tako kot Čaja, ostala sama. “Koordinator evropske zveze je sprejel odločitev, da obe petnajstletni levinji zrela leta preživita skupaj v našem živalskem vrtu,” so pojasnili v ZOO Ljubljana.
Čeprav indijsko populacijo levov uradna sodobna genetika uvršča med severnoafriško podvrsto, se od nje tudi nekoliko razlikuje po videzu ter načinu življenja. Raje kot v savanskem okolju se azijski levi zadržujejo v vlažnih mešanih gozdovih. Imajo skromnejšo grivo, so pa zato bolj poraščeni v pazduhah ter po kožni gubi na trebuhu in na konici repa.
Indijska veleposlanica je ZOO Ljubljana ob vselitvi Živane podarila drevje za pozelenitev ograde azijskih levov. “Še več, Veleposlaništvo Indije je postalo tudi novi pokrovitelj Živalskega vrta Ljubljana, ki bo odslej vsakoletno skrbelo za obnovo gozda v tem delu krajinskega parka Tivoli, Rožnik, Šišenski hrib,” pravijo v živalskem vrtu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje