Močan jugozahodni veter, ki je v sunkih presegal hitrost 70 kilometrov na uro, je danes ponekod povzročal težave. Na Centru za obveščanje so do 18. ure zabeležili 34 dogodkov. V Robanovem kotu v občini Solčava je vrtinčast veter podiral drevesa, več ur je bila zaprta cesta med Ljubnim ob Savinji in Lučami.
V Robanovem kotu v občini Solčava je veter podrl številna drevesa ob cesti in hišah, ki pa niso bile poškodovane. V Logarski dolini je veter razkril streho na hlevu, poroča portal RTV Slovenija.
Gasilci so posredovali tudi v občini Slovenj Gradec, kjer je močan veter podrl drevesa na daljnovod, zaradi česar je na težko dostopnem terenu zagorelo, poročajo Koroške novice. Gorelo je okrog sto kvadratnih metrov, a so gasilci požar že pogasili.
Ob 14.46 je v naselju Spodnji Razbor, v občini Slovenj Gradec, močan veter podrl drevesa na daljnovod in ga poškodoval, so sporočili gasilci PGD Podgorje.
Agencija RS za okolje (Arso) je dopoldne za severovzhod države stopnjo vremenskega opozorila zaradi močnega vetra zvišala iz rumene v oranžno. Za ostale dele države so izdali rumeno opozorilo zaradi vetra. Na severovzhodu, jugovzhodu in severozahodu države trenutno še vedno velja rumeno opozorilo pred vetrom.
Zaradi napovedanih povečanih količin padavin in namočenosti tal so na Geološkem zavodu Slovenije opozorili tudi na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov.
Ponoči bo še nastalo nekaj ploh, lahko tudi zagrmi. Zjutraj bodo padavine ponehale, napovedujejo vremenoslovci.
Dopoldne ozračje polno puščavskega prahu
Pred prihodom vremenske fronte je sicer že tretji dan nad našo državo vztrajal puščavski prah s severnega dela Afrike.
Kljub nekoliko bolj muhastemu vremenu ga je bilo mogoče opaziti v ozračju, ki ob prisotnosti puščavskega prahu postane motno in nekoliko oranžasto. Sledi peska iz Sahare se poznajo tudi na avtomobilih, ki so lahko (precej) bolj umazani.
“Puščavsko vzdušje. Tudi v spodnjih plasteh veliko puščavskega prahu,” je k fotografiji ozračja na omrežju X pripisal meteorolog Agencije za okolje (Arso) Blaž Šter.
Prisotnost puščavskega prahu v zraku pa pomeni tudi večjo onesnaženost z delci PM 10. Včeraj so bile v vseh krajih z merilnimi postajami izmerjene povišane vrednosti delcev v ozračju. Ob povišanih koncentracijah prašnih delcev v zraku je priporočljivo prilagoditi oziroma zmanjšati aktivnosti na prostem.
Vročinski val s saharskim peskom zajel tudi Grčijo
Vetrovi so saharski pesek ponesli tudi v Grčijo. Danes je osrednji del države zajel vročinski val, ki je v Atene in Solun prinesel temperature blizu 30 stopinj Celzija, na otoku blizu prestolnice so namerili 31 stopinj.
Vremenske razmere s peskom prebivalcem povzročajo dihalne težave, astmatike zato pozivajo, naj ne zapustijo svojih domov. V primeru, da se odpravijo na prosto, pa svetujejo nošnjo mask in sončnih očal.
Zdravstvene organizacije v državi so opozorile, da bi se lahko saharski pesek mešal z bakterijami, glivam in cvetnim prahom, kar bi lahko še dodatno ogrozilo javno zdravje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje