Odbor DZ za gospodarstvo je za obravnavo na plenarni seji potrdil predlog novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence ter predlog zakona o tržni inšpekciji. S prvim se v slovenski pravni red prenaša določbe evropskih direktiv, z drugim pa se izboljšuje delovanje tržnega inšpektorata. Oba je pripravila vlada.
S predlogom novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence se v slovensko uredbo prenašajo določila skupnega pravnega akta, ki ga je EU sprejela za reguliranje digitalnih trgov. Pri tem se kot odgovorno institucijo za nadzor tega področja pri nas določa agencija za varovanje konkurence.
V novelo zakona je, kot je pojasnil sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan, vključenih tudi šest predlogov agencije za varovanje konkurence, s katerimi izboljšujejo njihov način delovanja.
Odbor je obravnaval tudi predlog zakona o tržni inšpekciji, ki je bil pripravljen na pobudo Tržnega inšpektorata RS, ki je organ v sestavi ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Po Židanovih besedah se število pravnih aktov, za nadzor katerih je pristojen tržni inšpektorat iz leta v leto izjemno hitro povečuje.
Predlog zakona med drugim izenačuje status inšpektorjev na inšpektoratu z drugimi inšpektorati, odpravlja nekatere administrativne ovire in racionalizira inšpekcijske postopke, omogoča izrek upravnega opozorila, omogoča večjo varnost potrošnikov z vpeljavo metode superanalize, določa pa tudi, da bodo usposabljanja za inšpektorje po novem potekala na letni ravni in ne več vsake tri leta.
Predlog zakona posega tudi na področje navideznega ali prikritega nakupa blaga. Kot novost je Židan izpostavil, da bo inšpektorat imel pristojnost, da pogleda tudi kvaliteto nekaterih storitev preko spleta. Inšpektoratu bo po novem omogočena tudi uvedba pripravljenosti na delo, predlog zakona pa uvaja tudi možnost, da inšpektorat z internimi pravili določi vrstni red obravnave anonimnih prijav.
SDS je z amandmajema želel črtati člena, ki urejata pripravljenost za delo tržnih inšpektorjev in pooblastila tržnega inšpektorja, ki pa ju člani odbora niso podprli. Kot je med drugim pojasnil Franc Rosec (SDS), lahko tržni inšpektorat cilje člena že zdaj rešuje z odreditvami nadurnega dela in prerazporeditvami delovnega časa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!