Peterle: Nekoč je bilo v politiki več spoštovanja različnih pogledov

Slovenija 27. Jun 202420:51 10 komentarjev
Lojze Peterle
Lojze Peterle (Foto: BOBO)

Na tradicionalnem srečanju v Ljubljani so se zbrali člani prve demokratično izvoljene slovenske vlade. Tedanji premier Lojze Peterle je ocenil, da je bilo v politični kulturi nekoč več dialoga, kulture in spoštovanja različnih političnih pogledov, česar zdaj v politiki manjka.

Slovenija v zadnjih 33 letih gotovo ne bi prehodila poti, ki jo je, če si ne bi zagotovila državnosti, ki jo je postavila na politični zemljevid sveta, je prepričan prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle. Po njegovem mnenju je država prva leta zelo hitro napredovala, potem pa so se začeli procesi, ki nas danes ustavljajo.

“Trdim, da je pod črto pozitiven rezultat, ni mi pa všeč dinamika razvoja, v kateri očitno zaostajamo. Ni mi všeč, da Evrope nismo doživeli navznoter. Če bi želeli biti evropski, bi moralo biti doma manj polarizacije, več spoštovanja, več smisla za skupno dobro,” je prepričan.

Hkrati je ocenil, da slike, ki jo v slovenski družbi gledamo zdaj, še ni bilo. “Jaz si ne predstavljam, kaj bi poslušal in gledal, če bi naši vladi stavkali zdravniki, administrativni delavci, policisti in vojaki. Skratka, se vprašam, kdo danes v Sloveniji ne stavka. To kaže na slabo stanje, tudi na slabo vladanje,” je dejal.

Priznal je, da ga ob tem zelo skrbi slabšanje okvirnih pogojev za gospodarjenje. “Mislim, da glavna politika naše vlade ne bi smela biti dvigati davkov, ampak skrbeti za pogoje, ki bi dali krila slovenskemu gospodarstvu,” je ocenil.

Prepričan je, da je v času Demosove vlade k boljši politični kulturi prispevalo tudi dejstvo, da tretjina ministrov niso bili člani stranke, ampak so bili celo ljudje iz opozicije oziroma naslednice nekdanje partije, ki so vsi podprli skupni program. Takrat so dokazali, da je najpomembnejša ideja skupnega, meni Peterle.

Člani prve vlade so postali ministri po tistem, ko je junija 1991 začel veljati zakon o organizaciji in delovnem področju republiške uprave. Pred tem so bili republiški sekretarji.

Prvo vlado po prvih večstrankarskih volitvah, takrat še v okviru nekdanje Jugoslavije, je leta 1990 oblikovala koalicija Demos oziroma predsednik vlade Peterle iz vrst Slovenskih krščanskih demokratov.

Ti so skupaj s Slovensko demokratično zvezo, Socialdemokratsko stranko Slovenije, Slovensko kmečko zvezo, Slovensko obrtniško stranko in Zelenimi Slovenije sestavljali koalicijo Demos pod vodstvom Jožeta Pučnika iz Socialdemokratske stranke Slovenije. Peterletovi vladi je bila 22. aprila 1992 izglasovana nezaupnica. 14. maja je bila potrjena prva vlada Janeza Drnovška iz stranke LDS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje